Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

HoodinY

Re: Seat`ul meu Ibiza

18 Mai 2009, 16:51

@ bubulutza: viewtopic.php?f=93&t=2144 Uite aici mai multe informatii :wink:
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

alkatraz83
Subiect Autor

18 Mai 2009, 18:37

pana acum nu a fost complicata am achizitionat cheile la pretul de 90 de ron ( transport inclus) si 30 de ron duplicat de pe cheie (in Auchan) . . . acum mai am pasul cu mutatul cipului din cheia originala in cheia briceag. Am auzit ca nici asta nu e complicat dar solicita super multa atentie ca sa nu stric cipul caci este de sticla si altul costa 300-500 ron, sper sa ma descurc.
Ex: Seat Ibiza 1.9 SDI

Seat Cordoba, 2006, 1.4 TDI

makaveli13

18 Mai 2009, 19:34

sa ne dai de veste daca reusesti, poate mai vor si altii:)

alkatraz83
Subiect Autor

18 Mai 2009, 21:40

Am reusit sa fac cheie briceag la Seat Ibiza (aveam eu un moft). Cat m-a costat?? pai am dat 90 ron pe chei briceag cu tot cu transport din Baia Mare (cine doreste telefonul firmei doar in privat). Poze cu cheia nu pun inca, este exact 100% ca cea din poza. Apoi copia cheii originale precum si mutarea cipului m-au costat 35 de ron ( mutarea a fost gratis ca nu am vrut eu sa ma risc). Daca aveti experienta se poate muta foarte simplu si usor cu o surubelnita subtire si foarte multa atentie pentru ca cipul este de sticla invelit in silicon. Daca se sparge cipul ( sticla) alta la reprezentanta este 300 de ron. Pe langa desing`ul cheii briceag am obtinut si inchiderea geamurilor automat la armare si deschiderea porbagajului din telecomanda (stie modulul sa faca asta).
Urmatorul pas ... schimbarea grilei de la radiator ( 78 Ron) cu una cromata.

iulian
gasalb

18 Mai 2009, 23:56

:shock: :shock: :shock: cum?!cu cheia briceag merge inchiderea geamurilor fara sa umbli la nimic cu vag-comul?
SEAT CORDOBA

HoodinY

19 Mai 2009, 07:43

Cum ai reusit sa faci sa se deschida portbagajul din telecomanda?
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

alkatraz83
Subiect Autor

19 Mai 2009, 07:54

@ Iulian ... merge fara sa faci nimic cu Vag Com`ul pentru ca schimbi si modulul alarmei.
@ HoodinY ... tot din cauza modulului iar pe telecomanda din cheia briceag am un al 3-lea buton care ar face asta.

HoodinY

19 Mai 2009, 10:12

Eu am crezut ca o astfel de trecere pe cheie briceag schimba doar esteticul cheii iar butonul ala de pe mijloc ar ramane degeaba. Dar se pare ca modulul asta isi merita banii, daca zici ca iti ofera o functie in plus.

Cat despre deschiderea/inchiderea geamurilor din telecomanda,ai incercat sa vezi daca merge si cu cheia originala? Am vazut ca la Ibiza/Cordoba exista aceasta optiune din fabrica, chair si la modelele cu dotari standard.
Seat Leon 1.6 102 CP
B-62-ZZI

alkatraz83
Subiect Autor

19 Mai 2009, 12:29

am incercat din pacate nu mergea s-a chinuit Proferosul putin dar cika e mai complicat..mergeau geamurile deschise/inchise doar din cheie

Andrei
Admin / PR

28 Mai 2009, 10:37

salut ptr astazi! Eu eram in dreapta ca tocmai veneam de la munca..a trebuit sa refac inventarul si eram prea lesinat ca sa mai conduc..la volan era al meu frate. Salut!!!
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

alinush

03 Iun 2009, 11:44

Sal'tare
Ma bag si eu prin topicu' asta ...ca sunt la fel de "obsedat" ca si alcatraz...
Am cumparat si eu ... tot de la Baia Mare kei briceag ...
Am montat modulul ...acu urmeaza sa mai gasesc si eu pe cineva ...pe undeva ...care sa-mi copieze lama...
Asta pare sa fie partea grea...nu prea vor sa lucreze cu keile noastre ...numa' cu ale lor...si cer 250-350 ron ...
Preturi de vestu' salbatic (adica banatu' nost cel de toate zilele)
Acum vreau sa fac o completare referitor la unele kestii
1.Portbagajul nu ti se va deskide din keie ...decat daca masina a avut o astfel de optiune din fabrica...altfel trebuie rescris soft
2.Geamurile nu se vor inkide automat cand incui usile...decat daca ai optiunea din fabrica...sau alarma cu asa optiune...alta varianta fiind rescrierea softului.
Acum ..pana gasesc pe un baiat gentil care sa-mi copieze lama ...ramane doar sa ma dau "rotund" cu keia mea briceag ...care are doar functie de inkidere/deskidere ...si cam atat...
Intrebare : in TM ..sau CS ...cam unde s-ar putea copia keile astea .,..dar cu keia mea ...nu a lor?
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

alkatraz83
Subiect Autor

03 Iun 2009, 12:07

Trebuie sa existe un hipermarket dasta.. eu am facut operatiunea in Auchan si am inteles ca e si in carrefour magazin..m-a costat 35 ron.
Eu nu am mai schimbat modulul pentru ca inchid/deschid din telecomanda alarmei..tu folosesti telecomanda te pe cheie pentru a inchide/deschide din centralizata??? fara alarma???

alinush

04 Iun 2009, 12:48

Ziua buna
Mda...cam asa alcatraz...
Am fost la niste baieti care se pricep ...mai exact un maistor de la Skoda...Procar TM
El mi-a pus noul modul ...si in felu' asta merg ambele kei ...si cea veke ..si cea noua....
Problema mea e ca la contact pot folosi doar originala...deocamdata
Alarma nu am ...m-am lecuit...cel putin pt moment.,....
Am vrut si eu ca probabil mai multi ...sa fsac economie...si sa cumpar o alarma ieftina...si s-o monteze un maistor de cartier...si ce-am platit dupa...ehe...cine mai face ca mine ...ca mine sa pateasca...
Am cumparat o alarma cu 200 ron ...si a incercat sa mi-o monteze un meserias de coltu' blocului ...si era sa-mi strice si geamurile electrice...si inkiderea centralizata...
Am reusit sa scap cu ele intacte ...dar cand mi-a desfacut fatza de usa...mi-a stricat kitu de ridicat geamu electric...
Intr-un tarziu am reusit sa gasesc ceva mai ieftin...la 170RON ...fara costuri de manopera (acelasi prieten de la SKODA)...
Asa ca ...fratilor...nu va aruncati la lucruri ieftine...sau manopera ieftina...ca s-ar putea sa dati peste meseriasi ca ai mei ...si sa nu plangeti

alkatraz83
Subiect Autor

04 Iun 2009, 13:12

dar dece nu ai mutat cipul din cheia originala ca sa nu le mai folosesti pe aman2 :D e super simplu....
nu inteleg dece mai folosesti 2 chei

alinush

05 Iun 2009, 10:35

Sal'tare
Am uitat sa precizez...
Mi-am skimbat modului ...da' inca nu am reusit sa gasesc un lok unde sa-mi copiez lamela de la keia cea noua.
Eu sunt din Banat ...mai exact de pe langa Resita CS, si e mai complicat
Am gasit cateva lokuri in TM ...dar baietii nu se incurca cu keile noastre...doar cu ale lor...si au niste preturi cam aspre....250-350 ron / buc...
La banii astia ma duc si-mi comand originala ...ca e mai OK
Acum mi-a recomandat o alta persoana de pe forum unde anume in Buc..si daca cumva am vreun drum curand...o sa rezolv si asta...daca nu ...mai astept dupa niste baieti din TM care n-au burghiu momentan
Cam asa cum prob mele...
Orum ..pitici pe creier am multi ...
Mi-am pus piele pe volan ...de unu singur...5 ore numa' cusutu'
Acu ma intereseaza niste ceasuri cu plasma..