Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutz
Subiect Autor

am fost prins conducand cu permisul suspendat

27 Apr 2009, 17:22

salutare
-acum cateva zile am fost prins cu radarul (65km/ora) in sat la ai mei.
-partea proasta e ca aveam permisul suspendat (mai aveam cateva zile :D)
-nu stiu ce i-a palit pe aia sa vina tocmai din bacau intr-un sat la 70 km departare.
-mi-a facut proces verbal ca am permisul suspendat,ca am condus cu 65 km ,ca ....in total vreo 5 pagini;
-naspa e politistului ala i se spune cica "balena ucigasa" si nu primeste mita :D (am auzit ca i-a suspendat permisu lu nevasta-sa ca nu a dat prioritate , ca sa se invete minte cica :)) );
eu sunt vesel la prima vedere da in sufletul meu nu stie nimeni ce se afla din cauza asta;stiu ca a fost o inconstienta de a mea,dar nu vroiam sa ies din sat si s-a napustit ghinionul asupra mea.
APROPO,eu nu sunt ghinionist de obicei ,dar de la inceputul anului am fost dat afara de la munca de doua ori,mi s-a stricat masina,am avut accident de 2 ori,vreo 3 amenzi (in total de vreo 16 milioane pe care nu le-am platit) , nu am intrat in licenta, prietena mea a ramas fara munca si nici acum nu ne-am mai gasit de vreo 2 luni sa muncim;stam pe spinarea parintilor (cat mai putem :D)...si...nici nu imi mai aduc aminte de cate mi s-a intamplat anul acesta , mi-a zis cineva ca am nu stiu ce vraji am (e poveste lunga cu vrajile astea,eu nu prea cred ,dar a mai patit-o si altcineva...povestea e ca am in familie , exact e sotia la un unchi de al meu ,e "de alta etnie" ca sa zic asa) si a mai patit-o si altii din familie.nu prea m-a interesat,dar acum incep sa cred tot mai mult.
deci cred ca e cam de naspa ce mi s-a intamplat
stie cineva ce pot pati ?
merci mult de tot.
imi cer scuze daca v-am stresat cat de putin....si astept ceva pareri sau recomadari
in momentele astea toate cuvintele bune ma mai alina ca moral is cu psihicul la pamant.
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CITROEN C4 coupe 2.0 HDI 2005
CV945HA

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a lui Dumnezeu.

eddy_wtx
LowRider

Re: am fost prins conducand cu permisul suspendat

27 Apr 2009, 18:02

eu unu nu stiu sa`ti spun...dar pot zice ca ghinionul s`a lipit de tine.
apropo, daca`mi aduc bine aminte, tu ai avut accidentul din sensul giratoriu cu un passat, nu? ti`ai refacut masina?
Multa bafta ;)

ionutz
Subiect Autor

27 Apr 2009, 23:19

eddy_wtx scrie:
eu unu nu stiu sa`ti spun...dar pot zice ca ghinionul s`a lipit de tine.
apropo, daca`mi aduc bine aminte, tu ai avut accidentul din sensul giratoriu cu un passat, nu? ti`ai refacut masina?
Multa bafta ;)

nu mi-am facut-o inca
dar sper sa fac rost de bani sa o fac in viitorul apropiat
merci mult
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CITROEN C4 coupe 2.0 HDI 2005
CV945HA

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a lui Dumnezeu.

marian_iam
V.I.P.

28 Apr 2009, 06:23

ok ... si sa ramanem la subiect ... e cam naspa ... se numeste dosar penal!
multa bafta!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Testosul

28 Apr 2009, 10:26

...mda, din pacate nu pot decat sa-ti urez sa fii tare, sa tii capul sus...poate scapi totusi fara dosar...

PapaGiorgio
D U D U

28 Apr 2009, 11:48

Nasol omule, ce sa zic...decat multa bafta si sa iesi cu bine din chestia asta...
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

andrei.27kim

28 Apr 2009, 12:25

muulta multa bafta si capu' sus ca tre sa se termine si cu ghinioanele ... cat despre faza cu condusu fara permis se ajunge la dosar penal :( ... si eu momentan am permisul suspendat am mai vrut sa ies macar un pic cu masina da miam dat seama ca nu se merita :(
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

liviutzu

21 Mai 2009, 17:51

Salut!Trebuia sa ii ceri foaia de parcurs la politist sa vezi daca sta acolo si actele,il speriai oleaca si inchidea ochii,eu asa am patit da nu cu radar(depasire linie continua si pe pod) si lam intrebat de acte si mia dat permisu si mi-a zis sa imi vad de treaba mea ! Asa ca de acuma sa le cereti actele:Foaie parcurs,metrologia pentru radar,permisu ca sa stea pe radar....

marian_iam
V.I.P.

22 Mai 2009, 06:42

metrologia radarului nu este obligat sa ti-o dea ...
de celelalte nu stiu!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bertzi43
B-82-AJS

22 Mai 2009, 13:51

pai pana la urma care pe care verifica.......tu pe politist sau el pe tine
metrologia o poti vedea doar daca ajungi in instanta
on topic:cam nasol ce ai facut,dar stii cand te manaca se gaseste unu sa te scarpine
multa bafta

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Puffy

15 Iun 2009, 21:24

Multa bafta in continuare, sa speram ca o sa fie bine!!!!

In momentul de fata, conteaza foarte mult de ce anchetator dai... "balena ucigasa" nu mai are nici o treaba, dosarul tau se afla acum la cercetari penale...

Stiu din propria experienta ca am trecut prin asa ceva cand aveam 18 ani si permisul de 4 luni, cand am fost oprit cu o remorca neanmatriculata... Am fost la Udriste pe vremea aia, la cercetari penale si am dat de o super gagica, care s-a uitat la mine, a vazut ca sunt vai de capu meu, ca avea 18 ani... si a zis ca nu poate sa fie ea cea care imi face dosar penal, si mi-a dat NUP (neinceperea urmaririi penale)... partea proasta e ca am stat fara permis 9 luni. Cand i-am zis sa imi de-a si mie autorizarie de circulatie, mi-a zis, si citez: " Du-te in p...a ma-tii!!!! dupa ce ca nu iti fac dosar penal, mai vrei sa mai si conduci!!! Iesi afara!!!!" :lol: :lol: :lol: :lol: Si am plecat si peste 9 luni mi-a venit acasa, de la Tribunal, o hartie care ma anunta ca am fost absolvit de orice vina, si pot sa ma duc sa imi i-au permisu :lol: :lol: :lol:

Oricum eu iti doresc multa bafta, si sper sa scapi de ghinioane.

P.S. 1 Eu nu cred in vrajitorii si alte chestii d`asta... ceasu rau pisica neagra...

P.S. 2 Vb cu TNS si el trece prin astfel de momente acum....

P.S. 3 Treaba cu cerutu politistului acte, e cu dus si intors... ca te i-a la un puricat de zici ca nu e adevarat.... un prieten a vrut el sa fie viteaz s-a luat cu politistu la verificat, si ala a chemat ARR`u si i-au dat aia la amenzi de isi lua alta masina... asa ca mai bine, ciocu mic si joc de glezne....

razmih

26 Iun 2009, 22:31

Pana la urma legea e lege.

Ai condus avand permisul suspendat, pe langa asta ai fost prins asupra faptului in urma comiterii unei contraventii, sper sa ai puterea sa iti executi pedeapsa.
Oricat as vrea, nu pot sa fiu solidar cu tine si cu nici o alta persoana care se afla in situatia ta. Am stat 30 de zile pieton pentru ca asa a vrut un politist. Pentru o fapta interpretabila si la limita incalcarii regulamentului de circulatie pe drumurile publice. Dupa ce am cautat toate motivele de contestare a procesului verbal m-am calmat si am stat 30 de zile pe bara. In acest timp nici macar nu m-am urcat in masina sa o parchez, aceasta fiind condusa de prietena mea care nu mai condusese de cativa ani.

Speram la o viata mai buna, dar daca se poate sa fie facuta de altii. :(

pepsi

27 Iun 2009, 01:36

Toate ca toate nu cred in magii prostii vrajitorii :D, daca exista cu adevarat sa vine unu sa-mi demonstreze sa ma fac gaina si dupa iar om :)
Faze cu politai nesimititi sunt 1241413, uite niste exemple:
Unui prieten i s-a dat amenda dupa ce a parcat masina ( oprit motorul ) ca nu avea centura. deci WTF???
Un vecin loveste masina altui vecin in parcare oamenii sa faca totul legal pac la politie, politaiu constata : NEACORDARE DE PRIORITATE. deci iar WTFFFF?!?! daca o masina era parcata cum poti sa spui asa ceva!
CEL MAI FUNY moment a fost cand am dat orasul pt a lua permisul, se suie un politai cu mine in masina merg ce merg, frumos legal si-mi zice:
-Ba tu pleci prea lent de pe loc, pt asta nu o sa iei permisul. nu am zis nimic ce puteam sa-i fac, capul plecat sabia nu-l taie. Merg ce merg ma opreste, plec cu "scart". La care ma baga intr-o parcare in Mamaia si-mi zice
-Vad ca esti vioi ia sa vedem d-astea stii? Si ma pune romanasul meu sa fac garari cu fata si cu spatele in duoa locuri opuse (dai intoarceri 3 miscari ca omu vroia intr-un loc cu spatele in celalalt tot cu spatele si cu fata la fel). Ii fac totul perfect nu acumulasem nici 1 punct si merg iar prin Mamaia la care imi spune sa parchez ( incepe circul ):
-Pustiulica stii ca nu ai parcat regulamentar, inseamna ca nu stii legislatia si mai faci o vizita pe la sala. (la faza aia am ramas prost) Parcasem inainte de intrarea in PARCAREA unui hotel si-i zic:
-Nu inteleg unde bateti, am parcat regulamentar deoarece nu este o INTERSECTIE si pe carosabil este marcaj pt parcare. La care imi zice
-Hai sa ne dam jos si sa masuram cu ruleta, imi intinde dosaru, ma uit la el pun mana pe dosar si-i zic:
-Dar nu v-am observat legitimatia va rog sa va legitimati
-M-am legitimat la inceput nu auzi bine?? inseamna ca mai trebuie sa faci iar si testul medical, pentru ce-ti trebuie numele meu, iti sunt simpatic? La care ii zic ironic:
-Nu m-a interesat persoana dvs, dar acum as dori sa aflu cine m-a evaluat ( sau nu stiu cum i-am zis ), vreau sa depun contestatie. La care ia dosaru inapoi si zice:
-Sa stii ca nu toate marcajele din Mamaia sunt corecte. Eu foarte stresat ii raspund mai rautacios:
-Nu sunt eu responsabil cu semnele de circulatie si marcajele pe carosabil, eu doar le respect.
Dupa nu s-a mai intamplat nimic a completat tacut foile lui pe acolo ( TOT M-A depunctat la parcare domnule ), dar am luat permisul in Constanta foarte multi fac faze de genul si pica multa lume fara dreptate.
Chiar sunt de acord sa ceri socoteala unui politai, oricui, care vrea sa-ti dea o amenda o prostie, sa-ti incheie un proces verbal, cu toti AVEM DREPTURI, indiferent de etnie, religie sau varsta
Sper ca nu v-am plictisit cu acest post :D