Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

shauru
Subiect Autor

Turbina pe 1.8 20V

27 Apr 2009, 13:02

Salut,

Ma bate gandul sa montez pe Toledo-ul meu 1.8 20V o turbina de pe un leon 1.8. Credeti ca o pot face fara sa umblu la pistoane, injectoare, etc..?

corsi

Re: Turbina pe 1.8 20V

27 Apr 2009, 20:38

salut,
din cunostintele mele nu trebuie sa faci modificari la motor,trebuie doar decomprimat.
Raman aceleasi pistoane si injectoare.
Trebuie sa iei insa in calcul si intercooler-ul cu tot ce trebuie(tevi,coturi,coliere,etc),galerie de evacuare,soft custom si probabil alte cateva maruntisuri.
O treaba ca asta si facuta bine nu poate fi mai putin de 2000 de euro(turbina inclusa).
Acum tu decizi daca merita.Eu pot sa te indrum catre un service care in marea parte a timpului cu asta se ocupa.
Toate cele bune.
momentan skoda o3 184cp 4x4

shauru
Subiect Autor

29 Apr 2009, 10:15

Am gasit un motor complet de pe un leon 1.8T. Credeti ca il pot monta pe Toledo-ul meu? Am citit pe situl de la RAR ca trebuie montat intr-un service agreeat de ei. Or mai trebui aduse modificari la masina, ma refer la suporti de motor, frane, suspensii, etc. Se pare ca nu mai este nevoie de factura pe respectivul motor.

ravemstr
Mediatorul

10 Iun 2009, 22:48

Tehnic nu trebuie schimbat mare lucru. Motorul va merge pe suportii care ii ai pe masina deja. Cam tot ce e pe masina se va potrivi. Iti trebuie doar motorul si cutia de viteze.
Dar! Gandeste-te ca vei (aproape) dubla puterea motorului. Asa ca vei avea nevoie de:
- frane mai mari - o sa simti nevoia de la prima accelerare... crede-ma
- alte suspensii(mai tari) - puterea mai multa cere un control mai bun pe strada
Si s-ar putea sa mai fie si alte chestii...
PS: nu vrei sa lasi masina cum e si sa-mi dai mie motorul ala? :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI