Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

S.E.R

Re: Intrare aux

23 Iul 2009, 20:56

deci sa inteleg k prin aux se poate conecta tel mobil si se poate vorbi?
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Roby

05 Aug 2009, 12:52

gica scrie:
ms tibi ....o sa mai caut si eu pt k am fost pe la cateva magazine si nu aveau ...cu ambele capete mufa jack...ms

are in Carrefour 9 lei:P

deep

05 Aug 2009, 13:43

S.E.R scrie:

La AUX conectezi cu jack 3,5 (adica cel normal de casti) orice player. Fie si iPod iPhone .. nu are legatura cu controlul lor, are legatura doar cu semnalul care il preia, il amplifica si "varsa" in boxe. Ca la o combina audio sau orice fel de aparat care are o intrare auxiliara.

Eu o folosesc si cu iPod si cu iPhone, ca sa nu mai arunc cd`uri pe geam, 1gb de ipod sau mai mult din alte parti, este arhi suficient.

Cablu jack-jack se gaseste la orice media store - Media Galaxy/Altex/Domo sau orice magazin IT. Costa maxim 10 lei, ideea e ca trebuie cat mai scurt ca sa nu te incurce prin masina. Eu am luat 2 mufe de la magazin, un cablu de 50cm de la niste casti, si l`am facut singur.

Intreba cineva de stick usb sau telefon. Pt stick usb, gasesti emitatoare FM cu telecomanda sau fara, cu stick sau fara.
Iar pentru telefon mobil: in momentul in care bagi un handsfree la telefon, are pe el si microfon si casca. DECI nu va merge decat sa asculti o convorbire in cazul in care ai doar cablu jack.

La iphone am reusit sa vb in microfon si sa ascult in difuzoare .. nush cum si de ce.

Have fun
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy

S.E.R

07 Aug 2009, 16:47

deep scrie:
S.E.R scrie:

La AUX conectezi cu jack 3,5 (adica cel normal de casti) orice player. Fie si iPod iPhone .. nu are legatura cu controlul lor, are legatura doar cu semnalul care il preia, il amplifica si "varsa" in boxe. Ca la o combina audio sau orice fel de aparat care are o intrare auxiliara.

Eu o folosesc si cu iPod si cu iPhone, ca sa nu mai arunc cd`uri pe geam, 1gb de ipod sau mai mult din alte parti, este arhi suficient.

Cablu jack-jack se gaseste la orice media store - Media Galaxy/Altex/Domo sau orice magazin IT. Costa maxim 10 lei, ideea e ca trebuie cat mai scurt ca sa nu te incurce prin masina. Eu am luat 2 mufe de la magazin, un cablu de 50cm de la niste casti, si l`am facut singur.

Intreba cineva de stick usb sau telefon. Pt stick usb, gasesti emitatoare FM cu telecomanda sau fara, cu stick sau fara.
Iar pentru telefon mobil: in momentul in care bagi un handsfree la telefon, are pe el si microfon si casca. DECI nu va merge decat sa asculti o convorbire in cazul in care ai doar cablu jack.

La iphone am reusit sa vb in microfon si sa ascult in difuzoare .. nush cum si de ce.

Have fun

mersi!
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

deep

10 Aug 2009, 07:31

welcome

livache'87

11 Aug 2009, 10:18

S.E.R scrie:

da eu am reusit fara sa vreau... ascultam muzica prin telefon si la un moment-dat se opreste si incepe sa sune tel...ideea e ca tu auzi prin boxe, dar microfonul este tot cel al telefonului deci trebuie sa-l tii prin apropiere ca sa realizezi o conversatie...
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

S.E.R

11 Aug 2009, 18:31

aha mersi
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Trainelu

13 Aug 2009, 08:37

Eu nu mai am mufa de aux, cred ca a cazut in consola. A mai patit cineva asta?
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

forbs

17 Aug 2009, 11:49

Studiam conectorii unitatii de pe 1P si ar fi cativa pini ce ar semana cu o intrare aux, cei corespondenti CDC-ului (magazie de CD), adica ar fi un CD-L, CD-R, CD-gnd. Problema ar fi cum sa facem unitatea sa comute pe CDC cand nu reusesc sa gasesc in meniu activare intrare CDC.
Se pricepe cineva sa-mi dea cateva indicatii?
Ar fi super sa pot face DIY cat mai simplu o astfel de intrare si sa conectez orice alta sursa de zgomot stiind ca un FM-transmiter este calitativ nesatisfacator.

Cosmin
Admin

18 Aug 2009, 09:19

Cd changerul se activeaza prin apasarea tastei CD. Daca e conectat, unitatea o sa-l recunoasca.
Insa exista discutii referitoare la playlisturile care se pot reda.
Interfata originala pt. IPod se conecteaza pe acelasi sistem si nu reda decat 6 playlisturi (corespunzatoare celor 6 discuri ale changerului), fiecare a cate 99 de piese (ce depaseste cifra asta o sa fie redate, insa nr. track-ului nu se schimba pe display)

E interesant de vazut daca se leaga altceva pe aceasta mufa de changer ce si cum reda.

Uite si o imagine..
Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

grecutzu2005

18 Aug 2009, 09:36

mai baieti eu am mufa de aia unde pot sa bag stick
si vreau sa imi conectez iphonu sa cante. si nu vrea sa cante pe cand ipod-ul merge. dar doar ala :(
unde gasesc o mufa de aia interesanta care sa o bag in usb. si in iphone la casti?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

forbs

18 Aug 2009, 10:51

Am fost la masina sa verific.
Din pacate nu am in meniul Prog nimic legat de CDC sau AUX. Masina nu a avut din start vreo intrare auxiliara, fie analog, fie usb sau CDC, insa am sperat ca toate HU sunt identice si optionalele astea sunt doar conectica, functiile fiind prezente si cele ce nu aveau astea.
E adevarat ca in lipsa unui manual pentru HU, imi cam prind urechile in abrevierile folosite in meniuri.
Credeam ca fac vreo branza, dar se pare ca tot doar cu ce vand dealeri Seat se poate ceva.
O sa las balta improvizatiile pana mi-o da mana sa schimb HU cu totul. Am in minte un carpc.

deep

18 Aug 2009, 11:55

grecutzu2005 scrie:
mai baieti eu am mufa de aia unde pot sa bag stick
si vreau sa imi conectez iphonu sa cante. si nu vrea sa cante pe cand ipod-ul merge. dar doar ala :(
unde gasesc o mufa de aia interesanta care sa o bag in usb. si in iphone la casti?

iPodul are si alimentare si date si iesire audio in acelasi jack, that`s why :)
iPhone doesn`t

grecutzu2005

18 Aug 2009, 12:04

aha si inseamna ca imi trebuie un cablu cu usb intr-o parte si cu mufa jack in cealalta parte.
poate tu sti mai bine e jack mare sau mic?
si cine stie unde as putea gasi un asemenea cablu?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

deep

18 Aug 2009, 13:01

grecutzu2005 scrie:
aha si inseamna ca imi trebuie un cablu cu usb intr-o parte si cu mufa jack in cealalta parte.
poate tu sti mai bine e jack mare sau mic?
si cine stie unde as putea gasi un asemenea cablu?

iPhone`ul nu face asa ceva :)
e jack mare, dar nu ai cum sa pui din iesirea lui audio in usb la tine pt ca nu o sa se intample nimic

daca era iPod/iPhone ready conectai pe usb si era altceva