Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

asanradu
Subiect Autor

Frana DISC spate seat ibiza 6L 1.4 16v?

25 Apr 2009, 23:56

Am si eu o nelamurire....se pot monta discuri pe spate in locul tamburilor?

ravemstr
Mediatorul

Re: Frana DISC spate seat ibiza 6L 1.4 16v?

26 Apr 2009, 10:26

Da! In teorie se poate. In practica va trebui sa schimbi tot ansamblul rotii din spate(fuzeta, port-fuzeta, port eterieri, etrieri etc.) Sa nu mai punem pretul discurilor, al placutelor. Asteapta-te sa dai vreo 2-3-4.000 Ron pe toate. Daca le iei noi din reprezentanta. Sau ai putea sa cauti la dezmembrari o masina cu care imparti platforma tehnica (Polo sau Fabia banuiesc) sau alta Ibiza care are discuri pe spate. Cauta pe net(Google is your friend!) ca in mod sigur a mai facut cineva swap-ul asta. Si cu putin noroc vei gasi acolo coduri, proceduri si tot ce-ti mai trebuie sa faci schimbul.
A, mi-am adus aminte! Dupa ce voi upgrada eu franele la 312/256 imi vor ramane cele vechi. Daca se potrivesc...
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

Bamse
Moderator

27 Apr 2009, 08:54

din cate stiu eu, ca si mie mi-a trecut asa ceva prin minte....nenea care ar fi facut treaba, mi-a zis ca singura chestie mai naspa ar fi fost sa puna frana de mana pe etrieri, in rest, stiu ca la masinile astea noi, nu tre sa schimbi piesa cu totu sa pui discurile....decat scoti tambur, pui disc, si cred ca port-etrierul exista deja.

dar ca idee, alea p spate tin mult prea putin, asa ca pune niste discuri mai mari p fata, baga placute bune, si lasa tamburu pe spate :D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

luci&dana
VIP

01 Mai 2009, 09:42

stiu pe cineva care a facut aceasta schimbare si l-a costat cam 2500 ron...parerea mea este identica ca a lui bamse si pana la urma costuri mult mai mici
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

ravemstr
Mediatorul

01 Mai 2009, 09:50

bamse scrie:
din cate stiu eu, ca si mie mi-a trecut asa ceva prin minte....nenea care ar fi facut treaba, mi-a zis ca singura chestie mai naspa ar fi fost sa puna frana de mana pe etrieri, in rest, stiu ca la masinile astea noi, nu tre sa schimbi piesa cu totu sa pui discurile....decat scoti tambur, pui disc, si cred ca port-etrierul exista deja.

dar ca idee, alea p spate tin mult prea putin, asa ca pune niste discuri mai mari p fata, baga placute bune, si lasa tamburu pe spate :D

Chestia cu frana de mana e o prostie. E foarte complicat sa pui cablul de frana de mana pe tambur. Pe etrieri e foarte simplu. In cel mai rau caz, daca nu se potrivesc, se pot lua alte cabluri de frana de mana de la o ibiza care are etrieri pe spate. Port-etrierul nu ar prea avea cum sa existe deja. Din cate stiu, port-etrierul si etrierul in sine fac corp comun cu fuzeta la franele mici(de ex. la mine pe 280 fata), asa ca nu e atat de simpla operatiunea dar se poate face.
luci&dana scrie:
stiu pe cineva care a facut aceasta schimbare si l-a costat cam 2500 ron...parerea mea este identica ca a lui bamse si pana la urma costuri mult mai mici

Daca iei piesele din reprezentanta... da! Cam p-acolo ar trebui sa coste :D
Sincer parerea mea este identica. Fa un upgrade pe fata si lasa-le asa daca nu vrei sa te complici :D
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

STORM

29 Oct 2009, 12:53

am mai spus si il alt topic ... ibiza/cordoba de 1.4 16V este praf la frane, eu am discuri si pe spate si daca e ud pe jos si franez mai brusc ma duc taras cu totul. Nu pune discuri pe spate!! Schimba etrieri de pe fata cu unii cu 2-4 pistonase ( eventual brembo dc te tine bugetul ), eventual niste placute de frana OMP sau ATE si sa se schimbe treaba. Am avut cielo si aveam aceeasi problema cu franarea, acolo a fost mai simplu, am schimbat pompa de frana cu una de espero ( 1.8 16v ) pt ca avea debit mai mare... la cordoba mea nu vreau sa ma bag acolo ca ma depaseste treaba. bafta!

luci&dana
VIP

29 Oct 2009, 17:24

te cam contrazic cu franele slabe...eu sunt foarte multumit de frane...si pe apa franeaza bine, si la viteze mai mari...nu punem la socoteala pe zapada ca acolo este alta treaba
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

cornelius

29 Oct 2009, 17:34

si eu sunt foarte multumit, franarea in conditii de ud pe jos tine foarte mult si de anvelope.
asa cum am mai spus si pe alt topic, de cand am schimabt Firestone-urile din fabrica cu Vredestein Sportrac 3, profil de ploaie, franeaza de dai cu capul de parbriz, si nu mai cand e ud, si cand e uscat sau praf, sau noroi, iar ABS-ul nu mai intra atata de repede in functiune.
deci, ce anvelope ai? sunt noi sau uzate? sunt all season sau dedicate?
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

luci&dana
VIP

29 Oct 2009, 17:44

clar ca daca sunt all season si franarea este mai praf...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

acatalin

21 Dec 2009, 22:18

Eu am cumparat masina cu frana pe disc spate. Exista seaturi care vin din fabrica cu frana pe disc pe spate sau fostul proprietar a facut modificarea asta, desi imi vine greu sa cred...
SEAT IBIZA 1.4 16V 101CP

STORM

21 Dec 2009, 22:31

acatalin scrie:
Eu am cumparat masina cu frana pe disc spate. Exista seaturi care vin din fabrica cu frana pe disc pe spate sau fostul proprietar a facut modificarea asta, desi imi vine greu sa cred...

la grupul VAG orice masina care are peste 100 cp vine echipata cu discuri pe spate! .. zic eu ca modificarea cu discurile pe spate nu este justificata decat dc ii pui un sistem brembo.. in rest sunt bani aruncari ca diferenta o face ABS-ul si celelalte sisteme, dc le aveti pe masina ESP, controlul tractiunii, autoblocant si ce mai e ..

acatalin

22 Dec 2009, 12:52

Uite asta nu stiam, dar se verifica pentru ca a mea are 101 cai si mai am un golf 4 115 cai care are. In schimb am vazut skode octavia diesel care nu aveau (probabil erau cele de 90 cp).
SEAT IBIZA 1.4 16V 101CP

luci&dana
VIP

22 Dec 2009, 22:16

nu trebuie sa ai peste 100 de cai sa ai discuri pe spate. este de ajuns sa comanzi esp ca vine la pachet cu asa ceva. noi avem in constanta membru cu 85 de cai si disc pe spate...dar cu esp :wink: :wink:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

STORM

22 Dec 2009, 22:28

luci&dana scrie:
nu trebuie sa ai peste 100 de cai sa ai discuri pe spate. este de ajuns sa comanzi esp ca vine la pachet cu asa ceva. noi avem in constanta membru cu 85 de cai si disc pe spate...dar cu esp :wink: :wink:

eh pe asta nu o mai stiam eu :lol: :lol:

asanradu
Subiect Autor

17 Apr 2010, 14:24

salut am aflat, exista port etrier p spate... acum caut p la dezmembrari si poate gasesc p cineva dispus sa fac schimb si sa-i mai dau diferenta de bani. mai sti...poate merge :P