Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Krondet
Subiect Autor

Ai nostri, ca brazii

22 Apr 2009, 09:24

Ambulanţă răsturnată după ce a fost tamponată de un Seat

O asistentă de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă (SJA) a devenit victima unui accident rutier după ce salvarea cu care se îndrepta la un caz (un tânăr de 17 ani căzut între blocuri) a fost tamponată de un autoturism.

Din primele cercetări ale poliţiştilor, rezultă că, luni seara, în jurul orei 18.30, în faţa Tribunalului, un automobil marca Seat Ibiza, la volanul căruia se afla o tânără, nu a acordat prioritate ambulanţei. Impactul dintre autoturism şi ambulanţă a fost atât de puternic încât autospeciala care cântăreşte aproape trei tone s-a răsturnat, iar micuţul automobil a ricoşat, fiind aruncat la 30 de metri.

În ambulanţă se aflau doar şoferul şi asistenta, altminteri numărul victimelor ar fi fost cu siguranţă mai mare. După cum ne-a informat dr. Mihai Polinschi, directorul SJA, deşi autospeciala s-a răsturnat pe partea stângă, ambulanţierul a scăpat doar cu câteva zgârieturi uşoare, însă asistenta, Rodica Buhai, în vârstă de 58 de ani, a suferit un traumatism cranian şi dislocarea a două coaste.

Deşi partea din faţă a automobilului este distrusă, tânăra şoferiţă a scăpat nevătămată.

Ignorând ambulanţa în misiune

Referitor la acest accident, comisarul Viorel Cojocaru, de la Poliţia Rutieră Galaţi, a ţinut să sublinieze: „Deşi săptămâna trecută am avut o acţiune care a vizat exact situaţiile în care şoferii nu dau prioritate ambulanţelor, iată că accidentele nu întârzie să apară!”

„Maşina de salvare era în misiune şi avea luminile şi semnalele sonore în funcţiune. Cu toate acestea, Elena Braga, de 20 de ani, aflată la volanul autoturismului GL 07 VJH, pe banda întâi a străzii Brăilei, ajunsă în intersecţie, nu a dat prioritate de trecere maşinii de ambulanţă GL 28 AMB, corect condusă de Sterică Tipăilă, de 41 de ani. În urma impactului, asistenta Rodica Buhai, pasageră în salvare, pe locul din dreapta faţă, a fost uşor rănită, iar maşinile sunt amândouă grav avariate. Şoferiţa Elena Braga a scăpat nevătămată”.

sursa - "Viata Libera", Galati
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

TIBI

Re: Ai nostri, ca brazii

22 Apr 2009, 10:54

si se mai spune ca numai noi barbatii facem accidente... :lol:

cat despre accident...eu nu sunt mirat...si eu am rasturnat o furgoneta care nu mi-a acordat prioritate...culmea ca i-a tras-o leonul meu de s-a dat de 2 ori peste cap :twisted: :evil: :twisted:
e precum proverbul: ''buturuga mica rastoarna caru mare''
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

bogy
K.I.D

22 Apr 2009, 19:05

Asta pe undeva e dureros, dar e tare. Se pare ca Seat-urile toate au tenta de a se lua "la tranta" cu autoturisme mai mari ca ele. Ibiza cu ambulanta, Leonul cu furgoneta, Cordoba cu raba si lista continua. :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

TIBI

23 Apr 2009, 06:55

sunt curios unde/cum o fi luat tipa permisul...
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Bamse
Moderator

24 Apr 2009, 10:39

mda.....se pare intr-adevar ca masinile astea, chiar sunt rezistente....pt ca am vazut multe accidente cu seat-uri...si au scapat nevatamati....sau cu rani nu grave.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Ciosmi

29 Apr 2009, 21:13

Poate e putin off-topic dar citeam si m-am gandit sa va arat cat de rezistente sunt seat-urile la un impact de 70-80km/h(el) si eu 0km/h...POWNED..asta s-a intamplat.
Eu:
Imagine

El

Imagine

"Le" politist: "dar sunt bune si rezistente rau masinile astea vad"

ram84

30 Apr 2009, 07:09

Ciosmi scrie:
Poate e putin off-topic dar citeam si m-am gandit sa va arat cat de rezistente sunt seat-urile la un impact de 70-80km/h(el) si eu 0km/h...POWNED..asta s-a intamplat.
Eu:
Imagine

El

Imagine

"Le" politist: "dar sunt bune si rezistente rau masinile astea vad"

Parca ar fi masini implicate in accidente diferite, a ta la 20-30km/h si a lui la 70-80kmh :D Intradevar, rezistente Seat-urile.
Oricum imi pare rau pentru ce ai patit.
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Bamse
Moderator

30 Apr 2009, 14:51

hai sa nu exageram unpic....
pare rau de ce ai patit, dar masina aia ganditiva ca e o generatie .....veche...rau de tot.85-92
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

marian_iam
V.I.P.

30 Apr 2009, 17:29

da. dar era alta tabla ... mai de tanc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro