Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lowLife
Subiect Autor

Probleme sau nu ?:|

18 Apr 2009, 11:06

Salut!

De aproximativ 2 zile sunt posesorul unui Seat Leon 1.6, nou. Din pacate :( , nu ma pot numi "fericitul posesor" intrucat. dupa cum vedeti, in loc sa ma plimb si sa ma bucur de el, creez topicuri noi in aria de probleme :( ...Pe scurt, aceste probleme ( doua la numar, una mai suparatoare ca alta) sunt:
1. Usor tremurat la relanti - problema pe care tind sa nu o prea bag in seama (am avut problema asta si pe doua dieseluri anterioare, ambele 1.9 TDi, insa nici una dintre ele noi, ambele peste 90k)
2. Un sunet ciudat, ca un "clanc", care se produce in mers, dupa ce schimb intr-o treapta superioara si dau drumul relativ repede la pedala de ambreiaj, concomitent cu apasarea pedalei de acceleratie.Ciudat este ca sunetul pare inexistent atunci cand eliberez usor pedala de ambreiaj, fara sa calc acceleratia :?: Singura mea alinare, referitoare la aceasta problema, este ca n-am mai avut pana acum un benzinar (pana si scoala de soferi am facut-o pe o dacie din 97 cu motor VW diesel:D) si poate nu conduc corect, poate acest "clanc" este normal si imi fac griji degeaba.
De aceea, rugamintea mea se adreseaza celorlalti posesori de 1.6 care cunosc acest motor si-mi pot spune daca aceste 2 probleme, sunt intr-adevar probleme, sau dupa cum am mai spus, ma ingrijorez fara motiv. Va multumesc!

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme sau nu ?:|

18 Apr 2009, 11:56

Salut,
Daca masina este noua cred ca nu trebuie sa te ingrijoreze tremuratul, la mine pana pe la 3000km mergea motorul nasol, nici nu tragea bine, acum sa mai lasat. Baga benzina de 98, eventual incearca euroluk98 eu doar cu asa ceva merg si este foarte buna.
Cloncanitul cred ca este un zgomot normal, cand eliberezi pedala de ambreiaj, se cupleaza cutia cu motorul si o parte a socului este preluata de discul de ambreiaj, care are un sistem de arcuri, ce permite amortizarea socului.
La cordoba, motor de 1,4 se aude cloncanitul, mai ales in trepte inferioare si la turatii mici ale motorului, cum este cazul traficului in bucuresti.
Da muzica mai tare si nu sta ca pensionarii cu cratita lipita de peretele vecinului, sa asculti toate zgomotele... :lol:
Sa il stapanesti sanatos si sa il alergi cu placere, fara probleme.
Poate il si prezinti.
Sarbatori fericite.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Andrei_VVB

18 Apr 2009, 15:00

Nu mai da drumul brusc la ambreiaj...zgomotul este relativ normal in sensul ca eu la toate benzinarele am avut acest zgomot..la diesel nu prea se aude ca e si zgomotul motorului si volanta bimasica deci ambreiajul fara arcuri.
Tremuratul la relanti cred ca este datorat carburantului prost..incearaca mai multe tipuri dar lasa sa se consume mai de tot carburantul pe care-l ai in prezent in rezervor. Daca e normal acest tremurici la motorul de 1,6 iti pot spune numai posesorii de 1,6. Eu am 2.0 Tdi si tremura serios...deci se poate mai rau. Masina o sa-ti placa o sa vezi...ai rabdare!
Seat Leon 1p 2.0TDI Stylance Black
Suma respectelor!

toepfer

18 Apr 2009, 15:46

Acest "clanc" in aveam si eu pe o fosta masina Ford Focus. Am ridicat-o pe elevator si invartind rotile am observat ca exista un decalaj pana la cuplarea cutiei, moment in care se auzea si zgomotul. Cel mai probabil erau duse arcurile volantei dar am reusit sa vand masina si nu mai stiu. O volanta dusa face ca masina sa mearga prost si la relanti. Se simte vreo diferenta in functionarea motorului sau vreun zgomot in momentul cand calci ambreiajul ? Du-te pana la service, poate e problema din fabricatie.
Sarbatori fericite !!!
1P 1.9 TDI PD 105 CP 250/1900 NM/RPM

gzhazh
Bihoreanu

27 Apr 2009, 08:02

Salut. Si eu sunt posesorul unui 1.6 dar modelul mai vechi. Am observat si eu acelasi "clanc" in exact aceleasi conditii de utilizare si ma gandeam ca poate e o problema comuna. Mai asteptam si alti posesori de 1.6 sa ne confirme si ei acest zgomot.
Acel "usor tremurat" la relanti se rezolva prin schimbarea tipului de benzina care il folosesti. De ceva vreme am inceput sa bag rompetrol efix de 95 iar acul de turatii sta teapan la 750 rpm.
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

crysu
the yellow one

27 Apr 2009, 16:09

lowLife scrie:
Salut!

De aproximativ 2 zile sunt posesorul unui Seat Leon 1.6, nou. Din pacate :( , nu ma pot numi "fericitul posesor" intrucat. dupa cum vedeti, in loc sa ma plimb si sa ma bucur de el, creez topicuri noi in aria de probleme :( ...Pe scurt, aceste probleme ( doua la numar, una mai suparatoare ca alta) sunt:
1. Usor tremurat la relanti - problema pe care tind sa nu o prea bag in seama (am avut problema asta si pe doua dieseluri anterioare, ambele 1.9 TDi, insa nici una dintre ele noi, ambele peste 90k)
2. Un sunet ciudat, ca un "clanc", care se produce in mers, dupa ce schimb intr-o treapta superioara si dau drumul relativ repede la pedala de ambreiaj, concomitent cu apasarea pedalei de acceleratie.Ciudat este ca sunetul pare inexistent atunci cand eliberez usor pedala de ambreiaj, fara sa calc acceleratia :?: Singura mea alinare, referitoare la aceasta problema, este ca n-am mai avut pana acum un benzinar (pana si scoala de soferi am facut-o pe o dacie din 97 cu motor VW diesel:D) si poate nu conduc corect, poate acest "clanc" este normal si imi fac griji degeaba.
De aceea, rugamintea mea se adreseaza celorlalti posesori de 1.6 care cunosc acest motor si-mi pot spune daca aceste 2 probleme, sunt intr-adevar probleme, sau dupa cum am mai spus, ma ingrijorez fara motiv. Va multumesc!

Posesor de 1.6 8V 102 CP - exact ca al tau

1. Problema cu tremuriciul este din cauza carburantului ... mi se intampla atunci cand alimentez cu benzina de 95. Daca alimentez cu Carrera 100 tremuriciul este inexistent.
2. Problema cu "clanc-ul" nu stiu sigur de la ce este dar cert este ca l-am auzit si eu in momentul conduceri mai agresive cand eliberez repede pedala de ambreiaj si calc acceleratia mai tare... deci patineaza putin ambreiajul si cred ca o sa fie OK
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

lowLife
Subiect Autor

27 Apr 2009, 19:33

eu am deja doua plinuri cu carrera 100 si nici o modificare din punct de vedere al tremuratului la relanti...ciudat sau nu, este faptu ca atunci cand dau drumul la AC si implicit creste putin turatia, motoru merge rotund, fara urma de tremurat :|.

referitor la a doua problema, cu clancul la schimbarea vitezelor, am fost in service si mi s-a spus ca este un sunet normal, care este posibil sa se auda sau nu, in functie de stilul de condus al fiecaruia...in fine...sunt in continuare binevenite parerile celorlalti posesori de 1.6 in legatura cu aceasta problema!

Testosul

27 Apr 2009, 19:47

Tremuratul la relanti este o buba cunoscuta a acestor motoare, nu ai ce sa faci....indiferent de ce carburant pui.

gica

27 Apr 2009, 19:48

eu nu am nici un tremurat si nici acel "clanc"...sau poate nu mi-am dat eu seama...
si am bagat doar carrera 100....

adixus

04 Iul 2009, 12:33

1.Problema cu tremuratul la relanti este din cauza carburantului sau din cauza clapetei de acceleratie,care trebuie curatata.Exista un topic pe tema asta.Am avuto si eu dar sa rezolvat.

2.Probleam a 2 nu am intalnito..inca.
Seat Leon 1M 1.6 16v 105cp

marek

20 Iul 2009, 16:34

si la mine se aude clanc-ul, si o colega de servici are tot 1.4 si la ea la fel se aude.
Leon 1.4, 85 CP , Candy White
---------------------------------
http://marekk.mybrute.com

lar

28 Iul 2009, 23:50

Confirm "clanc-ul" ambreiajului atat pe Leon 1.6 cat si pe Ibiza 1.4. La inceput eram si eu ingrijorat dar am fost la service si am vazut pe masini din parcul pentru vanzare ca "asa face toate". Chiar si la noua Ibiza la drive test am observat zgomotul asta, de asteptat insa pentru ca era motorizata tot cu 1.4. Pe alte masini pe care le-am avut nu aveam asa ceva indiferent ca au fost diesel sau benzinare.
Seat Ibiza 6L 1,4 85 HP, crono yellow all inclusive + fresc pack, OMP strutbar, Asfir alloy skid plate, Seat Sport aluminium+leather gear knob, o frumusete ce sa mai...
Seat Leon 1P 1,6 102 HP, candy white, reference with sport limited pack, alta frumusete...

gryg_09

05 Mar 2012, 14:45

salut. Am o problema la masina din semnatura. la schimbarea treptelor de viteza 2-3,3-4 cand imi ajunge ambreiajul la podea sesizez un mic zgomot (un "zdanganit" ca de talerul de la roata knd nu sunt stranse suruburile indeajuns). Acest zgomot nu il am mereu ci doar cand e masina rece.Ambreiajul nu patineaza,debraiaza bine,nu e "moale" merge perfect in afara de zgomotul asta. am 160.000 km cu ea.daca ma poate ajuta cineva cu un sfat idee etc. rog sa posteze.
Ms!
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp

gryg_09

05 Mar 2012, 14:48

gryg_09 scrie:
salut. Am o problema la masina din semnatura. la schimbarea treptelor de viteza 2-3,3-4 cand imi ajunge ambreiajul la podea sesizez un mic zgomot (un "zdanganit" ca de talerul de la roata knd nu sunt stranse suruburile indeajuns). Acest zgomot nu il am mereu ci doar cand e masina rece.Ambreiajul nu patineaza,debraiaza bine,nu e "moale" merge perfect in afara de zgomotul asta. am 160.000 km cu ea.daca ma poate ajuta cineva cu un sfat idee etc. rog sa posteze.
Ms!

Cred ca sunt la probleme 1p. rog moderatorul sa il incadreze corect. sry :cheers
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp