Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 19

dany19940
Moderator
Subiect Autor

Re: Micul fulger

15 Mar 2012, 20:28

Samsoane, pardon....Eve :wink: ...anytime!
Roger, se vede ca tranzactionezi cu turcii in ultima vreme :lol: Invatat la tine vorbit ca ei ! Brumos din bartea tau!
Multumesc de...impresii... :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

AlinCulea

14 Mai 2012, 09:17

dany sa o stapanesti sanatos in continuare si la 200 de mii de km ;)
Do you want to feel the passion for driving ???

HAVE a SEAT !

dany19940
Moderator
Subiect Autor

14 Mai 2012, 10:24

Mersi, mersi, Aline. Daca mai ajung prin Bucuresti cu ea, dau de veste !

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dany19940
Moderator
Subiect Autor

26 Aug 2012, 10:30

N-am mai postat de mult p-aci, din cauza unui motiv important: "Fulgerica" a avut o intalnire "amoroasa" cu o Vectra si a iesit nitel sifonat. Problema n-a fost asta, ci negasirea pieselor in tara, pe motiv ca "tipul asta de masina n-a fost comercializat in Romania". Scurtand istoria cu gasirea pieselor respective - tragerul fata si aripa dreapta, am gasit sa le iau cu ajutorul neostenitului Roger (multumesc din nou), si cu amestecul lui Andrei19 si a lui yony_lzr sa gasesc ce piese mai aveam nevoie. Masina a stat aproape 3 luni nemiscata intr-un service. Am reusit sa adun toate piesele necesare exact cand am venit acasa in concediu si am trecut la treaba. S-a desfacut toata fata masinii, am indreptat lonjeroanele si apoi a intrat la vopsit. Culoarea a iesit foarte bine, nuanta e identica cu restul masinii. Piese inlocuite: aripa dreapta, trager, bara fata, faruri, intaritura bara, canistra de carbon, aparatoarea de noroi dreapta, gura de aspiratie aer motor, radiator motor, o teava de la aerul conditionat, parbriz (era ciobit si acum s-a intins crapatura), rola intinzator curea accesorii, curea accesorii, o semi-carcasa a alternatorului + rulmenti alternator, indreptat fulie compresor aer conditionat, bordul complet, airbag scaun pasager si cel din volan, proiector dreapta, grile superioare bara+ghidaje bara. Poate am mai uitat cate ceva, dar cam astea sunt. N-am facut suma totala, ca nu vreau sa ma enervez. Accidentul a fost stupid tare, masina avea 5 km/h, dar idiotul care a produs dauna avea viteza, ca fortase un semafor. Daca nu se oprea in Fulgerica...se oprea sub un TIR, care era dupa Fulgerica. Sotia a fost putin ranita si invinetita la o mana (din cauza airbagului), fiica-mea a avut o gaura in buza inferioara care a necesitat 3 copci pe fiecare parte, iar soacra-mea a avut o vanataie oblica pe tors de la centura. Singura chestie de care sunt ofticat nitel este ca bordul a fost zgariat la transport si acum trebuie sa vad ce pot face cu asta. Astia sunt transportatorii din Ro, fara grija la ce cara. Sotia nu l-a desfacut complet sa-l studieze cand l-a primit, mai ales ca a ajuns undeva la ora 5 dimineata din cate imi aduc aminte. Era infofolit destul de bine, dar cred ca din cauza drumurilor sau a neglijentei soferului (stim cu totii ce curbe si cu ce viteze circula)s-a rasturnat sau ceva a cazut peste el. Consecinta - 4 julituri gen scoarta de copac. Rezolv eu cumva si asta. Alta chestie - compresorul de AC nu cupleaza ca lumea, merge in salturi. Bobina a avut firele rupte chiar la iesirea din carcasa si banuiesc ca acum nu mai are forta necesara sa atraga ambreiajul sa cupleze. O sa ma mai joc la el. Mai am de cusut husa scaunului din dreapta si gata. Cu ocazia asta, si motorasul macaralei din usa dreapta si-a dat ultima suflare si nu reusesc sa gasesc unul SH.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Farurile nu s-au spart (curios), s-au rupt urechile de fixare. Capota fata a ramas valida, a avut doar o buza laterala putin atinsa, pe care am indreptat-o cu patentul si gata. Restul...e oboseala extrema la re-asamblare. Am ales varianta s-o fac eu din mai multe motive: tinichigii erau ocupati, "ce faci tu cu mana ta...", am castigat timp si calitate (zic eu) si nu in ultimul rand am redus din cost. Partea nasoala a fost ca am lucrat in soare, neavand loc in nici-o hala (luna August - luna "italienilor"). Directia a fost verificata dupa toate operatiile si n-a fost deloc afectata, masina merge la fel ca inainte, chiar putin mai tacuta dupa schimbarea rulmentilor de la alternator. N-am gasit atunci si rulmentul de la AC, dar mai caut (daca nu ma enervez si iau alt compresor cu totul).
Acum vreau sa uit tot acest cosmar (pentru mine), am pierdut destul timp din concediu cu refacerea ei.

MHL
Mihai

27 Aug 2012, 10:22

Nasol eveniment ai avut. Bine ca a fost toata lumea in regula. Bafta in continuare cu masinuta si sa nu mai apara astfel de neplaceri consumatoare de timp si bani!
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

zeusik
Nashul

27 Aug 2012, 11:00

Imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva. Bine ca persoanele din masina nu au patit ceva grav, fierul dupa cum ai zis si tu se indreapta cu patentul. Multa sanatate si numai bine! :hi
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

samson

27 Aug 2012, 12:56

La prima vedere masina nu parea foarte afectata, asta pana ai inceput sa demontezi de pe ea.

Farurile nu s-au spart probabil din cauza foliei care o ai pusa pe ele. Bine macar ca ai adus-o acasa. Azi e zi buna de munca(este mai racoare). Ai terminat treaba la ea, sau vin sa-ti aduc o bere dupa-amiaza, sa-ti treaca "setea" de munca :cheers

"(daca nu ma enervez si iau alt compresor cu totul)" nu te mai enerva ca, cheltui banii.... ia si mai cauta

Una zici si alta faci..... stii tu..... :tongue
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

Roger
Moderator

28 Aug 2012, 08:07

Bine ca a trecut, toate lumea e bine si Fulgerica tuna si fulgera din nou.
Imi pare rau pentru bordul ala. Acum mi-am adus aminte ca masina curierului parca a intarziat o zi ca a avut accident in Austria.
Concediu placut in continuare si ia o pauza ca ai bagat destul in masina asta. :hi

dany19940
Moderator
Subiect Autor

28 Aug 2012, 19:37

Mersi de urari, boss. Azi a avut parte de o toaleta completa -interior/exterior, si acum parca incepe sa arate cum era inainte. Si eu cred ca atunci cu accidentul din Austria s-a intamplat beleaua cu el. In seara asta am descoperit ca mergea si bord de Polo, modelul pana in 2001 cred, cu faruri dreptunghiulare de sticla. Cred ca era mai usor de gasit asa...

Mylux

28 Aug 2012, 21:38

Hai boss ca incet incet va arata din nou ca la inceput,ce conteaza cel mai mult e ca sunteti cu totii sanatosi. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

luci leon

29 Aug 2012, 19:56

Imi pare rau de fulgerica ca arata bestial. Asteptam pozici dupa finalizara reparatiei. :cheers

Mylux

12 Sep 2012, 15:39

Ceva noutati despre fulgerica? :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

dany19940
Moderator
Subiect Autor

12 Sep 2012, 18:05

Fulgerica e foarte activ pe soselele patriei. Deja e la al treilea rezervor de benzina!!! :glasses

Mylux

12 Sep 2012, 19:51

Superrr ,si ma bucur sa aud ca totul e in regula cu fulgerica.Drumuri bune. :drive
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

dany19940
Moderator
Subiect Autor

13 Sep 2012, 21:09

Mersi de urari! :hi

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 19