Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

problema usa sofer

16 Feb 2009, 12:05

este vb de usa soferului, nu stiu cum sa explic... parca este ignorata total de computerul masinii, nu stiu... am functia de autoblocare activata la 20km/h, iar de duminica am sesizat ca imi inchide toate usile, mai putin pe a mea... ii trage motul in jos, dar il respinge apoi... apoi ca nu se aprinde lumina in masina in momentul in care deshid usa mea... daca deschid orice alta usa merge, se aprinde... inca o chestie, lampa de lumina rosie+alba de pe interiorul portierei nu se mai aprinde si stiu sigur ca nu e ars becul; la inchiderea centralizata din telecomanda se aude de regula 1 beep la inchiderea usilor (specific ca este setare din vag-com, nu am alarma) si 2 beep-uri la deschiderea lor, iar cand uitam vreo usa deschisa nu se mai auzea beep-ul ala pt a ma atentiona, acum nu se mai aude beep-ul ala la inchidere, deci e ceva pe sistem, habar n-am... de la ce-ar putea fi? s-a mai lovit cineva de problema asta? scanare vag com ii voi face probabil ceva mai tarziu, nu am pe nimeni acum...
p.s. am mai patit o data treaba asta, dar si-a revenit atunci in momentul in care am bagat cheia in contact...
va rog, daca ma puteti ajuta! multumesc!
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

Sima

Re: problema usa sofer

16 Feb 2009, 19:00

Sigur este de la switch .
Trebuie schimbat si din cate tin minte costa vreo 80 lei unul nou.
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

Re: problema usa sofer

19 Feb 2009, 12:00

Multumesc mult Sima, ai avut dreptate cu switch-ul, s-a rezolvat si intr-adevar, 80 de lei m-a costat
ImagineImagine

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

butuc usa

07 Apr 2009, 12:50

ideea este ca bag cheia in butucul usii si nu se intampla nimic... nu se inchide, nu se deschide, nimic... ca si cum as da in gol! asta am observat-o nu de f mult timp, din intamplare... o singura data am folosit cheia la inchiderea masinii, cand am cumparat-o, in rest inchid/deschid din butoane. trebuie desfacuta fata usii, dat totul jos si verificat butucul pe interior? sau stiti cumva alta solutie, va rog?
ImagineImagine

dany19940
Moderator

Re: butuc usa

07 Apr 2009, 19:40

Butucul se scoate foarte usor prin cantul usii. In dreptul butucului, e un capacel de plastic negru. Daca il scoti, vei vedea un surub cu cap mare,i n care intra un torx T20 parca. Il desurubezi pana simti ca merge in gol. Nu cade de acolo. Apoi tragi usor de butuc si...ai ramas cu el in mana. Dupa ce ai desurubat acel surub, clanta exterioara nu va mai merge, va ramane blocata. Ca sa o poti folosi, trebuie sa insurubezi putin acel surub inapoi, pana elibereaza clanta. Sper sa te descurci.

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

08 Apr 2009, 07:50

Multumesc dany, stiu de surubul ala, l-am vazut ieri din intamplare, dar imi aduc aminte ca ultima persoana care mi-a desfacut fata de usa pentru a-mi scoate broasca s-a chinuit si nu a reusit pana la urma sa scoata si butucul... voi mai incerca si eu totusi, poate poate...
din documentari ulterioare am aflat ca cea mai probabila problema la butucul meu ar fi o tija care s-a rupt... este o tija care iese din butuc si actioneaza sistemul de inchidere centralizata; am inteles ca ar exista un kit de reparatii pentru butuc, pentru a nu cumpara altul nou, dar nu-l prea gasesc... a auzit cineva de asa ceva?
ImagineImagine

dany19940
Moderator

08 Apr 2009, 09:22

N-am auzit de acest kit de reparatie, dar te poti duce la orice srot si sa iei un butuc de Passat sau de Golf 4 (daca ai Leon 1M) si sa iei din el ce piese ai nevoie. Inafara de acea tija, mai sunt niste piese de aluminiu sau antimoniu care se pot rupe si care pot face probleme. Saptamana trecuta am facut acceasi operatie la un Toledo 1M si totul a mers perfect. Daca butucul nu iese din prima, te poti "juca" putin cu acel surub de retinere, adica il mai strangi,ii mai slabesti , pana nimeresti pozitia in care iese. Se poate ca sa se fi indoit putin tabla care il retine in pozitie.

kelu84

06 Mai 2009, 23:55

@baiatubaiatu-mai da-mi un telefon intr-o zi si cand ne punem de acord cu timpul poate mai incercam inca o data sa dam butucul jos.daca reusim sa-l desfacem o si rezolvam cumva.numai sa iasa incapatanatul
inlocuiri switch-uri portiere
0721.261.249

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

08 Mai 2009, 19:06

kelu84 scrie:
@baiatubaiatu-mai da-mi un telefon intr-o zi si cand ne punem de acord cu timpul poate mai incercam inca o data sa dam butucul jos.daca reusim sa-l desfacem o si rezolvam cumva.numai sa iasa incapatanatul

:) multumesc mult! stiu cat te-ai chinuit atunci si nu a iesit, dar... poate poate :) te sun zilele astea
ImagineImagine

noni_20005

21 Feb 2011, 20:06

Am si eu o problema cu inchiderea portierei stanga fata(sofer). De curand nu se mai inchide...am trantit-o si nimic, am incercat sa inchid din cheie si nimic, din interior nimic... Am desfacut butucul dupa sfaturile de mai sus si l-am gasit intreg si la locul ei fiecare piesa (era putin intepenit dar isi va da drumu sper). Am incercat apoi sa inchid portiera cu surubelnita dar degeaba, se aude un tzacanit, ca un impuls ce-l primeste mecanismul in interior, dar portiera tot nu sta inchisa. Vreau sa mentionez ca deja am demontat fatza portiera caci vreau sa ajung sa vad si macaraua, nici geamul nu-l mai pot deschide sau inchide (este electric). Sper sa ma poate ajuta cineva cu un sfat! E posibil ca inauntru mecanismului de inchidere sa fie rupt vreun arc sau vreo tija??? ma refer la inchidere portiera, caci pana la macara mai este, nu pot sa ma ocup acum de masina caci muncesc nonstop...

kelu84

27 Feb 2011, 21:39

este posibil sa ai probleme cu modulul de pe usa.daca ai dat jos fata de usa, ai vazut si modulul cu mufa aceea mare si dreptunghiulara.nu am inteles un lucru din postul tau-nici geamul nu iti merge? scoate mufa de care am spus mai sus si uite-te atent in ea sa vezi daca ai urme de oxidare si apoi uite-te si in modul daca se vad depuneri, si revino cu detalii
inlocuiri switch-uri portiere
0721.261.249

noni_20005

03 Mar 2011, 01:21

sper vineri sa am timp sa ma uit la acel modul, inca nu mi-l pot imagina acum... dar daca ajuta cu ceva acest detaliu pot spune ca mi se intampla sa palpaie luminitzele de la comenzile de pe portiera sofer (se stingeau, se aprindeau). Geamul este intzepenit sus, daca incerc sa-l cobor se aude un pac, probabil motorasul se chinuie....insa nimic. Intampin o problema totusi. Nu stiu cum as putea sau cu ce sa desurubez acele doua suruburi de pe margina portierei, de langa butucul de inchidere... Butucul l-am scos cu T20. A si inca ceva...timp de 2 saptamani portiera a stat fara butuc si acum am constatat ca si-a revenit, adik daca trantesc portiera s-ar inchide... Voi reveni cu mai multe detalii vineri seara sau sambata... Multumesc pentru sfat, imi va fi de folos cu siguranta!