Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Adrian@Revo
Subiect Autor

Re: REVO Technik - Performance Software for yor Seat

04 Ian 2010, 15:05

Imi cer scuze, cred ca mancarea de sarbatori este de vina :)
Asadar graficul mov reprezinta puterea cu soft-ul original, graficul rosu reprezinta puterea cu software-ul Revo.
Dupa cum se poate vedea, masina chiar si in varianta stock dezvolta considerabil mai multa putere decat cea declarata de producator.
AUTOSOFT s.r.l. - Superchips & REVO Main Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro

alex_mf

04 Ian 2010, 15:14

Adrian@Revo scrie:
Imi cer scuze, cred ca mancarea de sarbatori este de vina :)
Asadar graficul mov reprezinta puterea cu soft-ul original, graficul rosu reprezinta puterea cu software-ul Revo.
Dupa cum se poate vedea, masina chiar si in varianta stock dezvolta considerabil mai multa putere decat cea declarata de producator.

pai stai ca nu mai inteleg nimic pe site o dati ca putere originala la 100 de cai si la putere modoficata la 150 de cai deci castig de putere de 50 de ca si pe grafic de fapt ea are de fabrica 118.8 cai si modificata de revo are 149.4 cai adica un castig de 30.6 cai intr-un final nu 50 de cai cum zice fisa ce mi-ai dat-o si daca linia mov reprezinta puterea originala mai e o problema cu graficu de cuplu care arata curba stock la 197 ftlb care in calculator imi da 266.79nm si modificat 225.8ftlb care in calculator imi da 305.8nm asta insemnand un castig de cuplu de 39.1nm care e departe naspa de ce zice in fisa la revo pe site care e faza ca nu mai inteleg nimic?pana la urma castig 30 de cai si 39nm in loc de 50 de cai si 82nm

Adrian@Revo
Subiect Autor

04 Ian 2010, 15:32

Masina ta in varianta standard dezvolta bine peste 100 Cp, in cele mai multe cazuri peste +110 Cp.
Vezi pe topicul cu Superchips o Bora cu motor similar care standard a dat 120 Cp pe dyno ...
Cu alte cuvinte, puterea dupa software-ul Revo este aceea pe care ti-am spus-o de la inceput, aprox. 150 Cp si 319 Nm.
Insa asa este, standard masina dezvolta mai multa putere decat declara Seat, iar ca si o paranteza, in general toate TDI-urile fac asta.

patzaichin
LEONidas

04 Ian 2010, 16:04

Salut,

Spunet-mi si mie va rog care sunt modificarile, cai vs cuplu la masina mea si ce pret imi puteti oferii!

De asemenea care sunt urmarile considerand ca este vorba de un motor mic 1.4 TSI 125 cai stock!

In prezent masina are ca imbunatatiri, toba finala sport, fara toba intermediara si un filtru sport K&N.

Multumesc.
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

bv10ptz
ingineru

04 Ian 2010, 16:12

Buna ziua,
In Brasov aveti un reprezentant?M-ar interesa oferta aceea cu 5 ore cu soft revo gratuit.Se refera la 5 ore de functionare a motorului,sau pur si simplu 5 ore pe ceas?Cum as putea sa-mi fac si eu?Nu de alta dar as vrea sa vad si eu ce modificari sufera comportamentul masinii si daca merita o resoftare permanenta.Poate avea influente negative asupra turbinei?
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Adrian@Revo
Subiect Autor

04 Ian 2010, 16:42

@patzaichin, parca ne-ai mai intrebat iar noi ti-am raspuns tot pe acest topic. Vezi discutia de pe pagina precedenta :)
1.4 TSI-ul tau cu Revo ajunge la aprox. 156 Cp si cuplul la 247 Nm, pretul fiind de 499 euro -10% = 449 euro.
Toba finala nu face minuni, restrictia majora fiind in Downpipe si catalizator. Filtrul de aer K&N este de tip "panel filter" sau este unul conic ?

@bv10ptz,
In Brasov inca nu avem un dealer, fiind prezenti pentru moment in Oradea, Bucuresti, Constanta si Timisoara. Mai multe detalii aici: http://www.revotechnik.ro/website/Contact.html
Dar chiar si asa, Revo Trail este disponibil doar pentru modelele 1.8T si 2.0 TFSi.
In schimb poti incerca direct Revo Stage 1, iar daca nu iti place poti renunta la el in termen de 7 zile iar noi iti vom returna integral suma inapoi. Desi sunt convins ca nu va fi cazul :)

patzaichin
LEONidas

04 Ian 2010, 17:48

Pai stiu ca am mai intreabat...dar raspunsul a fost subiectiv!

Am un pic de teama sa nu "crape" turbina...fiind suprasolicitata deja :(

Filtru de aer este special de Leon...identic cu cel din fabrica...circular!
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

Adrian@Revo
Subiect Autor

04 Ian 2010, 18:44

Imi spui te rog frumos cu ce am fost subiectivi ?

Am spus ca masina va merge bine si nu vor fi probleme de fiabilitate din cauza softului Revo ... si asa si este !

Revo Technik este o companie globala care investeste multe resurse in cercetare si dezvoltare astfel incat clientul sa primeasca un software de cea mai inalta calitate. Acesta este si unul din motivele pentru care softurile Revo sunt ceva mai costisitoare, pentru ca in spatele lor stau multe ore de teste, teste care evident costa timp si bani. Noi nu facem experimente pe masinile clientilor, noi inainte sa lansam un software pe piata il testam intens pe masinile noastre de dezvoltare si doar cand suntem 100% siguri ca produsul corespunde standardelor Revo il lansam pe piata. Reputatia care ne-am cladit-o la nivel mondial nu am facut-o prin vorbe, am facut-o prin fapte si prin clienti multumiti !

Turbina de pe masina ta este una intr-adevar nu prea mare, dar cum ti-am mai spus, nu vor exista probleme de fiabilitate din cauza softului Revo. Ca fapt divers, cu ocazia Team Building-ului Revo de anul trecut de la Nurburgring, a participat alaturi de noi un client cu un Golf V 1.4 TSI de 122 si care a parcurs o multime de ture fara nici cea mai mica problema de fiabilitate. Iar in cazul in care nu stii ce este Nurburgring, iti spun eu, este cel mai complex circuit auto din lume, de aceea toti productorii auto care se respecta isi testeaza acolo masinile inainte ca ele sa fie lansate pe piata.
Iar clientul nostru cu Golf-ul V 1.4 TSI, ne va insoti si in 2010 cand vom merge din nou la Nurburgring. Asadar imi permit sa spun, cu argumente, ca software-ul nostru este unul cat se poate de fiabil si nu suntem deloc subiectivi cand spunem asta.

marius_andre2003
Ibiza Owner

04 Ian 2010, 21:30

imi cer scuze daca a mai intrebat cineva vis a vis de ibiza de 1.2 12v de 64 cp.
in primul rand daca puteti face ceva vis a vis de soft. si daca da la ce pret.
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000

alex_mf

05 Ian 2010, 00:07

Nu folosi quote decat pentru paragrafe scurte si la obiect, postul la care raspunzi este deasupra!.
Te rog sa scrii corect, intrucat nu se intelege nimic din posturile tale, foloseste corect gramatica limbii romane, ca aici nu te alearga nimeni.
Multumesc,

ma cred ca doar la voi se intampla faza asta pentru ca eu am fost mai demult la dyno la unii in doamna ghica si masina mea a scos 99 de cai nu 110 sau 118 cum ziceti voi si daca treaba sta asa de ce nu scrieti pe site ca masina de baza are 118 cai cat ati masurat voi in loc de 100 cat dau producatorii?cand eu am citit ca de la 100 de cai o urcati la 150 am zis uau astia chiar sunt tari cand colo si voi dati tot 30 de cai ca si restul iar la cuplul motor dati 40 de nm mai putin ca altii dupa ce zice graficul e foarte departe de linkul ce mi l-ai dat mai devreme cred ca ar trebui sa clarificati problema asta pentru ca induceti in eroare potentialii clienti eu unul initial am ramas impresionat ca sa ma uit atent la sait si sa vad acum ca de fapt nu e asa mai pui ca ma uitam la leonul 1.4 tsi de care zicea baiatu mai sus si voi spuneti pe saitul romanesc ca ii dati 34 de cai si 47nm si pe saitul englezesc de la mama lor aia spun ca dau 15 sau 18 cai si 18 sau 20 ftlb din aia care din calculator inseamna 27nm la asta care mai e explicatia ca iar nu inteleg?
Ultima oară modificat 05 Ian 2010, 00:37 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: gramatica

Adrian@Revo
Subiect Autor

05 Ian 2010, 09:50

Din pacate nici aici nu prea am inteles ce ai scris.

In legatura cu modelul 1.9 TDI PD100 ti-am raspuns pe topicul cu Superchips, nu am de gand sa ma mai repet.

In legatura cu modelul 1.4 TSI de 125 Cp care l-ai folosit drept exemplu am sa-ti explic cum stau treburile. Aici este link-ul de pe website-ul nostru: http://www.revotechnik.ro/chip-tuning/S ... 25-Cp.html

Seat declara 125 Cp pentru acest motor, iar pe website-ul nostru la rublica Putere Originala am folosit puterea declarata de Seat. De ce am facut asta ? Pentru ca cei care isi cauta modelul in listele noastre sa-l identifice mai usor. Daca treceam la Putere Originala 135 Cp (cat are defapt masina) am fi creat o comfuzie deoarece Seat nu ofera un 1.4 TSI de 135 Cp !

Putere Revo reprezinta puterea masurata de noi in urma softului Revo.

De asemenea sub tabel este atasat un grafic dyno, unde masina a fost masurata atat cu softul standard cat si cu softul Revo. Iar acolo se poate vedea cat se poate de clar ca 1.4 TSI-ul de 125 Cp (declarati de Seat) are defapt aprox 135 Cp.

Era mult mai usor sa nu punem nici un grafic, sa nu testam nici o masina si sa trecem din burta niste valori acolo, cum face aproape toata lumea. Ne scutea de multe explicatii...
Dar cu parere de rau, noi nu facem asa ceva. Noi prezentam clientilor situatia reala asa cum este, iar dupa cum se poate vedea si in acest caz, nu mereu este apreciat acest lucru.

Adrian@Revo
Subiect Autor

05 Ian 2010, 09:53

marius_andre2003 scrie:
imi cer scuze daca a mai intrebat cineva vis a vis de ibiza de 1.2 12v de 64 cp.
in primul rand daca puteti face ceva vis a vis de soft. si daca da la ce pret.

Buna Marius,
Din pacate modelul tau nu face parte din oferta noastra.

alex_mf

05 Ian 2010, 11:59

ok,vazut postul cu 150 de cai de acum cateva zile,placut, facut capul calendar catorva prieteni pe tema asta, unul dintre ei imi da peste bot si imi arata la ei pe site ca de fapt e abureala iar tu vrei sa-mi pui ciunga in par ceea ce nu ma coafeaza deloc ca si client;mi se parea normal ca atunci cand ti s-a spus ca este vorba despre un model de 100 de cai sa specifici ca de fapt masina are 119 cai si de aceea se ajunge la 150 de cai,ca de fapt cresterea este de 30 de cai si mai ales sa specifici treaba cu cuplul motor care pe fisa spune ceva pe grafic spune ceva complet diferit; o sa te rog sa-mi explici de ce pe grafic cuplu dupa cip este 305nm si voi pe fisa spuneti ca este 319?te mai rog sa imi mai explici faza cu leonul 1.4 tsi de care zicea baiatu mai sus si voi spuneti pe siteul romanesc ca ii dati 34 de cai si 47nm si pe siteul englezesc de la mama lor aia spun ca dau 15 sau 18 cai si 18 sau 20 ftlb care transformati in calculator inseamna 27nm?chiar te rog sa mi-o explici pe asta, multumesc.

p.s. o sa dau un mail si in Anglia sa vad ce imi raspund si cei de acolo

Adrian@Revo
Subiect Autor

05 Ian 2010, 12:23

Acum ai scris ceva mai inteligibil, insa calitatea cuvintelor ...

Despre Leon-ul 1.4 TSI ti-am explicat cat se poate de clar. Mai incerc o data, poate intelegi.

Seat declara 125 Cp pentru 1.4 TSI-ul respectiv ... atat am trecut noi la Putere Origina (pentru ca clientul sa-si poata recunoaste masina in listele noastre). Daca treceam 135 Bhp cat are ea defapt, 99% din clienti nu stiau despre ce model vorbim.

Puterea REALA se poata vedea in graficul Dyno de mai jos, aprox. 135 Bhp si 220 Nm cu softul stock.

Puterea Revo este puterea masurata care apare atat in tabel cat si in graficul dyno.

Mai clar decat atat nu pot sa-ti explic, imi pare rau.

Deci da, puterea creste de la aprox. 135 Bhp la 156 bhp. Asta am spus de la inceput !

Exact acelasi rationament l-am aplicat si la modelul PD100.

P.S. Chiar te rog sa le trimiti email si la colegii din UK, poate engleza intelegi mai bine decat Romana :)

Adrian@Revo
Subiect Autor

05 Ian 2010, 12:39

lol, merci grecutu :)
Eu mai stiu putina maghiara si ceva italiana, incercam si asa daca este cazul :)
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14