Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17

BONDI
Subiect Autor

Re: BIBITZA

07 Dec 2009, 14:47

Cateva poze de la montaj timp de lucru 4 ore cu bibileala bere si o pauza de pizza
Imagine Imagine Imagine
Montajul l-am facut impreuna cu un prieten a fost relativ usor s-a potrivit f bine bine atentie cand dati jos bara sa nu uitati sa scoateti mufele de la proiectoarele de ceata si mufa de la senzorul de temperatura exterioara care este montat pe bara in partea de jos
Bara am cumparat-o de pe forum a fost reparata (avea cateva zgarieturi) si vopsita
Ornamentele cumparate de la pbv2 si le-am montat dupa ce bara a venit de la vopsit
Imagine
Sub masina se vede si bara veche care este de vanzare puteti gasi anuntul la bazar
Imagine Imagine
Ca bonus masinuta a primit si o curatare a clapetei de acceleratie operatiunea a fost facuta cu un sprei de curatat carburator dupa ce am desfacut suportul cu clapeta de pe motor (chiar se simte acum la condus nu mai are intreruperile alea mici)

BONDI
Subiect Autor

08 Dec 2009, 11:31

Cateva poze inca nu am reusit sa ajung la spalatorie asa ca faceti abstractie de jegul de pe masina
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

nph

08 Dec 2009, 18:52

felicitari pentru modificari, tine-o tot asa !!

cu lumina in portbagaj ai rez ceva?

Dunky

08 Dec 2009, 20:51

arata foarte tare e cu totul alta masina
Viata-i grea dar trece!

BONDI
Subiect Autor

09 Dec 2009, 12:42

Da asta este si parerea mea s-a schimbat masinuta arata diferit sunt f multumit de rezultat
cu lumina in portbagaj nu m-am mai interesat dar ramane in planul de viitor
o sa incerc sa caut pe forumurile seat din afara la noi nu prea te ajuta "lumea"
mai am niste modificari minore dar de efect zic eu la interior o sa revin cu poze

badganaflee
V.I.P.

09 Dec 2009, 12:59

arata bine ibiza ta , felicitari

acatalin

09 Dec 2009, 18:38

Frumoase modificari! Am si eu o intrebare la tine. Cat te-a costat sa vopsesti bara fata si unde ai facut operatiunea?
SEAT IBIZA 1.4 16V 101CP

BONDI
Subiect Autor

10 Dec 2009, 11:56

Bara am vopsito la un service parca "autowab" undeva in sectorul 3, zona Baba Novac
(este chiar langa sediul firmei mele de pe geam vad la ei in curte) daca vrei mai multe detalii iti dau adresa exacta
baietii sunt super okei mi-au cerut 3 milioane si am negociat la 2 milioane (ca intre vecini)
in asta a intrat reparatia (bara avea niste zgarieturi destul de urate)
primul strat smecheria aia nu stiu cum s cheama cu uscare la cuptor
si dupa vopsit in doua straturi cred cu uscare la cuptor
sunt f f multumit cum a iesit si s-au miscat repede am bagat-o miercuri si vineri am luat-o
cu asteptat sa vina vopseaua (nu aveau culoarea mea)

nph

10 Dec 2009, 16:09

foarte bun pretul la vopsit.
intrebare: lasand grilele de plastic, bara este doar ce se vede vopsit, sau are si ceva suport de montare? ma refer daca as lua bara de la dezmembrari de exemplu, trebuie sa mai dau jos si altceva de pe masina?

BONDI
Subiect Autor

10 Dec 2009, 19:52

Bara pe interior mai are niste suporti
care ajuta la rigidizare, ghidaje la montaj, etc
dar suportii vin fixati pe bara prin niste urechi care sunt lipite (topite)
Iti atasez o poza cu piesele care formeaza tot ansamblul barii de cupra
Imagine
Insemnarile facute sunt pentru altceva schema este informativa ca sa iti dai seama care sunt elementele
O sa gasesti greu o bara din dezmembrari la noi in tara crede-ma ca am tot cautat

acatalin

10 Dec 2009, 20:04

incredibil pretul la care ai vopsit-o! Eu cel mai ieftin am gasit cu 450 ron. Chiar as vrea niste detalii despre ei. Eu am de vopsit bara spate si daca imi iau 300 ron le pup si picioarele. As mai vopsi si bandourile laterale daca tot prepara vopseaua baietii insa am auzit ca nu s-ar vopsi. Adica sunt concepute pentru a nu se vopsi si daca se vopsesc o sa sara la un moment dat.. asa am citit pe undeva. Si apropo am vazut ca bara ta de cupra avea alta culoare inainte.. ce au facut baietii au vopsit peste sau au curatat vechea vopsea? Pentru ca la mine vechea vopsea este crapata si in unele locuri daca dau cu unghia cade si nu cred ca se poate vopsi peste...
SEAT IBIZA 1.4 16V 101CP

nph

10 Dec 2009, 20:16

intariturile de pe bara veche nu se protrivesc?
la dezmembrari sunt sigur ca nu gasesc, era drept exemplu, dar gasisem una in afara, la pret moka, numai ca era cheala, adik numai bara, ce se vede de afara.

oricum, frumoasa invetitie, a meritat. un pret la bara se comunica?:D

@acatalin la bandouri ce sa sara, bandourile sau vopseaua? daca se vopseste cum trebuie nu sare vopseaua, iar bandourile nu prea au cum sa sara, plus ca se dau ff foarte greu jos si cam trebuie altele odata ce le-ai dat jos.

gamer555
ClubSEAT Admin

10 Dec 2009, 22:47

foarte bine arata masinuta acum. iar despre autowab aia citisem si eu cateva "review"uri pozitive, dar nu am fost hotarat si m-am dus in alta parte pana la urma. vopsitul eleronului meu probabil la ei o sa il fac...

BONDI
Subiect Autor

11 Dec 2009, 00:42

nph-ule - daca vrei sa iti iei bara de afara sa ceri poze cu ea sunt f importante urechile interioare
urechile de pe bara intra in gaurile de pe suporti o sa iti fac niste poze la vechea mea bara sa vezi
despre ce este vorba urechile sunt foarte flezibile si se rup usor
Despre service eu zic ca au preturi destul de bune am vazut mai multe seaturi la reparat aici si multe
masini mai scumpe ca ale noastre
Pe vopsitor il cheama Sorin poate scapati mai ieftin la mine a fost reparatia, stratul ala ( nu stiu cum se cheama)
care face priza intre vopsea si plastic dupa care a fost bagata la cuptor dupa vopsire si bagata iar la cuptor
Maine sper sa ajung la intalnire la CP sa vedeti lucrarea cu ochii vostrii

BONDI
Subiect Autor

22 Dec 2009, 15:10

Salutare la toata lumea
va prezint si eu noile imbunatatiri aduse la "bolidul meu"
sunt mici schimbari fascute la interior asa sa mai schimb si eu peisajul

- selectoarele vechi de la gurile de ventilatie schimbate cu unele de cupra
arata mult mai bine si rosul se asorteaza cu culoarea afisajului
Imagine
Imagine
Imagine

- mansonul sau manerul de la frana de mana l-am schimbat cu unul de cupra din piele cusut cu ata rosie
este foarte placut la atingere se monteaza usor
trebuie sa il mai finisej putin ramane din cand in cand butonul de la maneta blocat
Imagine

- si ultima modificare un buton de auxiliare de la leonul 1P montat in consola din fata
este legat la casetofon si cand aleg functiunea auxiliar de la casetofon pot lua semnal audio de la un orice dispozitiv
am fost obligat sa pun priza asta prietena ma tot stresa ca vrea sa ascultam muzica ei de pe ipod este f buna la drum lung
Imagine
Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 17