Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

Re: Cum scot becul de la lampa spate dreapta din habitaclu?

29 Noi 2008, 16:35

Astazi am avut timp si am rezolvat partial problema cu lampa... Are o clema din metal in partea stanga cum te uiti la ea, trebuie doar impinsa un pic clema aia si iese in mai putin de 2 secunde! Partea buna este ca am reusit sa scot lampa, partea proasta este ca becul nu mi s-a parut ars, n-am vazut niciun fir dezlipit sau ceva suspect... am incercat sa pun lampa din stanga pe partea dreapta, dar difera mufele (ciudat...) poate fi problema la intrerupatorul usii? eu ma gandesc ca nu are cum pt ca ala ar trebui sa functioneze doar cand vrei sau nu lumina la deschiderea usii... voi cumpara probabil o lampa noua sa vad daca rezolv astfel problema...
si inca o chestie, nu am lumina in portbagaj, becul nu este ars si sigurantele par in regula toate... prin eliminare ar mai fi intrerupatorul din portbagaj... stiti cum pot ajunge la el? nu prea ma pricep la mecanismul ala din portbagaj...
Seat Leon 1.9 TDI, 110 CP
ImagineImagine

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

al 3-lea stop

27 Mar 2009, 09:31

am si eu o intrebare, va rog: a mai desfacut cineva pana acum eleronul la 1M? se poate repara al 3-lea stop(cel din eleron)? eu l-am desfacut, am reusit sa scot lampa aia, curent ajunge la ea, dar nu se aprinde... am pus-o pe baterie si m-am convins ca e ars ceva la ea... dar parca nu-mi vine sa dau intre 300 si 400 de lei doar pe plasticul ala... din cate am vazut este lipit, nu are suruburi, nimic... nu se poate desface pentru a vedea beculetele alea, sau vreo placuta ceva. dar poate totusi a reusit sa faca ceva in sensul asta
ImagineImagine

BALTAZAR2003
Moderator

Re: al 3-lea stop

27 Mar 2009, 10:27

Salut,
Cea mai usoara metoda de a dezlipi materialele plastice lipite, este sa il tii la temperatura scazuta, gen vitrina de congelare pentru inghetata, unde sunt -25grade....
plasticul devine casant si daca il lovesti scurt, cu un obiect dur exact pe lipitura se va desprinde.
Metoda este folosita si pentru desfacerea carcaselor de baterii, pentru inlocuirea acestora.
In felul asta se poate ajunge la continutul lampii. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

marian_iam
V.I.P.

28 Mar 2009, 16:25

am vazut eu azi cum se da jos eleronul ..
e mare bataie de cap!
deci .... ai 2 suruburi de 8 pe lateral ... la vedere ...
si unul in masca de sus a geamului .. dai masca jos si cu o cheie de 8 dai jos si al 3 lea surub ...
dupa ce ai desfacut cele 3 suruburi, mai raman 2 cleme ... trebuie trase ... dar nu din marginea eleronului, ci din mijloc ... cu tupeu ...
si mai e o mufa care duce la stop ... se da si aia jos ... si apoi incepe distractia cu becurile din eleron ...
spor la lucru ... si sper sa fi inteles!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

30 Mar 2009, 10:51

baiatubaiatu scrie:
eu l-am desfacut, am reusit sa scot lampa aia

marian, multumesc, am inteles ce explici tu acolo, este intr-adevar destula bataie de cap, eu am desfacut tot plasticul de pe portbagaj, am dat jos si eleronul, problema era la lampa aia... e lipita si nu prea merge desfacuta, reparata... am sa incerc si cum a zis cristi (caruia-i multumesc de asemenea pentru sfat) si voi congela lampa sa vad rezultatele
ImagineImagine

BALTAZAR2003
Moderator

30 Mar 2009, 12:11

Saluti, ca sa vezi cum si cat de tare trebuie sa lovesti, cauta un alimentator de la un telefon pe care nu il mai folosesti si este lipit, ori de la alt aparat electric si folosind doua ciocane, incearca sa il desfaci.
Pui un ciocan cu partea ascutita chiar pe lipitura si cu celalalt il lovesti pe primul, destul de ferm, pentru a permite dezlipirea. Carcasa trebuie sa fie asezata pe un suport dur.
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

30 Mar 2009, 12:51

suna destul de periculos ce explici tu acolo :) dar decat sa dau din prima 400 de lei pe o prostie d-aia mai bine ii dau 2 ciocane inainte si poate chiar o sa-mi iasa ce mi-ai explicat mai sus
ImagineImagine

BALTAZAR2003
Moderator

30 Mar 2009, 23:32

Daca nu te descurci si ai drum seara, prin dr.taberei, pot sa incerc sa te ajut. :)
Imagine

baiatubaiatu
B 36 LRN
Subiect Autor

31 Mar 2009, 11:17

multumesc mult Cristi! cand voi scoate lampa intai voi incerca eu apoi daca nu iese voi apela si la un maestru :)
ImagineImagine

Baxmax

03 Mai 2010, 22:19

Salut

Am si eu o problema asemanatoare cu at 3-lea stop... se aprinde doar la jumatate din intensitate!
A mai patit cineva? Stiti unde se poate repara, pt ca de inlocuit costa cam 300 ron...si e cam criza
AutoEmotion - Seat LEON 2003 1.6 105 Cp

BALTAZAR2003
Moderator

03 Mai 2010, 22:25

Vezi sa nu ai oxidat firul care duce din caroserie la hayon..din cauza flexarilor se toaca si dupa ce se deterioreaza izolatia oxideaza.
Scoate lampa si alimenteaz-o direct, vezi cum lumineaza...
Imagine

Baxmax

03 Mai 2010, 22:41

Am verificat firele care alimenteaza hayonul si sunt ok... cred ca problema este din stop dar sincer nu ma pricep la electronica, plus ca ar fi problema cu desfacutul, nu as incerca de unul singur metoda de mai sus cu frigiderul si ciocanul :)

Oricum o sa incerc sa il scot de acolo si dupa... astept sfaturi

Multumesc pentru raspunsul prompt
AutoEmotion - Seat LEON 2003 1.6 105 Cp