Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

p1nking

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

21 Sep 2014, 17:00

Hmm cam asta se pregatea la Casa poporului vineri, ca tot ne-am intrebat sau cel putin eu unul nu stiam motivul montarii a tuturor luminilor si corpurilor de acolo.

https://www.facebook.com/video.php?v=805527532833369
Seat Leon 1.9 SDI AQM - B 92 YGP
Leutzuu 1.9 SDI

bgd_b92
Bogdan

09 Oct 2014, 15:39

mususk266

09 Oct 2014, 15:55

mare drepate are articolul
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Roger
Moderator

09 Oct 2014, 16:23

Mi mi se pare ca omul e frustrat si ipocrit.
A avut proasta inspiratie sa-ti ia O MASINA cu probleme, a pierdut timp, nervi, bani etc si acum se da peste cap ca sa faca marca VW de kakao.
Din tot ce scrie el acolo, despre vecini si vw din fata blocului eu il vad una si aceeasi persoana cu cei pe care jigneste si apoi ii respecta (cica) ca si-au luat vw.

Am pierdut timp sa citesc textul lui de rahat.

mususk266

09 Oct 2014, 16:28

da, poate exagereaza si chiar greseste exagerand anumite exprimari dar asa intelegem mai bine problema ridicata de el, acum pana si vw face masini de unica folosinta, disposable, ca si tv-urile coreene sau japoneze, daca se strica il schimbi(pe teveu) caci reparatia te costa mai mult, pacat, ma vad de acord cu el ca idee generala eu fiind totusi fan vag.

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Oct 2014, 16:33

la fel spun si eu, autorul a luat o mare teapa si judeca din prisma unui polo 1.2 (cel mai sarac model al lor, fara suparare, fie el si nou) toata marca / grupul VW. e clar vorba de suferinta si probabil isi expune motivele pentru care a luat el VW, ca sa se dea baiat fata de restul dar a sfarsit prin a lua o teapa.

sa fim seriosi, doar romanul sarac poate crede ca e smecher daca are un VW / SEAT / Skoda etc... poate doar cand dai peste 200 mii pe o masina atunci iesi in evidenta fata de multime, nu pt ca iti aduci un passat din germania...

cat despre problema cu masinile facute sa crape dupa garantie, aici e un sambure de adevar dar e universal valabil. masini ca mercedes 'bot de cal' sau golf 1-2 NU SE MAI FAC si nu se vor mai face niciodata ! toti producatorii schimba generatia la 4 ani si baga facelift la 2 ani, au 30 de modele in gama de la cel mai mic la cel mai mare in toate formele de caroserie. e ceva normal sa nu recunosti un model pe strada cand il vezi, se lanseaza in draci, toti schimba toti modifica toti vor sa vanda. la fel ca la telefoanele mobile, modelul tau de acum cateva luni e deja depasit ! liderii la vanzari de telefoane sunt apple dar dintre tovarasii mei nu are niciunul ceva mai vechi de 5, hai 4s. e o mentalitate proasta, TREBUIE sa cumperi mereu cel mai nou model, etc.

mususk266

09 Oct 2014, 16:43

corect spui, eu am luat doua seaturi de noi si stiu cat de bune masini au fost, intretinute corect si fara bataie de joc masinile nu te lasa, capeti acea incredere ca poti pleca la drum lung linistit sau mai bine spus stii ca nu vei avea parte de surprize neplacute, e mare lucru chestia asta.

cat despre vicii ascunse la masnini absolut noi si cu pretentii am mai auzit (a8 de exemplu) insa nu le poti pune la statistica, se poate intampla.

in articol mai mult face referire la ghertzoiul care are in cap doar germane gen ''benveu frate'' adica cazane care deja le cumpara la 200k + si au pretentia sa ii mai duca inca vreo 200 + fara a baga un ban si apoi daca se poate sa vanda masina ca si noua cu km dati inapoi, mentalitate de meltean = romania de azi, cu parere de rau.

Roger
Moderator

09 Oct 2014, 16:54

gamer555 scrie:
la fel spun si eu, autorul a luat o mare teapa si judeca din prisma unui polo 1.2 (cel mai sarac model al lor, fara suparare, fie el si nou) toata marca / grupul VW.

...si in rate/leasing. face referire si la asta.

Una peste alta, asa cum spuneti si voi si am citit si comentariile de acolo, se poate intampla in orice domeniu oricand. Exemple sunt cu nemiluita, insa omul a depasit pragul bunului simt. Deh asa sunt unii cu pene pe spate :tongue

bgd_b92
Bogdan

09 Oct 2014, 17:10

Baieti, eu sunt 90% de acord ; romanii nu stiu decat vw / mercedes/ audi / bmw -> masini de impresii. Cele mai ieftine daca se poate..vwurile au fost odata masini bune. Masini precum golf 2/ T3 / chiar si cele mai noi gen golf 4 / passat b5 sunt masini de laudat. Dar de ce au fost bune? Benzinarele erau unele slabute, care consumau mult pt ce ofereau. Dieselurile, TDI-urile, niste motoare zgomotoase, brute, lipsite total de rafinament. Masini clasice, fara prea multa electrica..s.a.m.d ; ideea este ca daca ii spui unui roman sa se uite la peugeout / renault....pfff....vw all the way ; cu toate ca sunt mulltt mai lipsite de probleme decat vw. sa fim seriosi , vw a dat-o in bara cu ORICE :
- distributii pe lant
- ambreiaje & volante uzate prematur
- turbine
- axe cu came
- injectoare
- cutiile automate DSG
- alte chestii "minore" specifice oricarei marci..defecte de fabricatie cum s-ar zice, rezolvate pe garantie. NICIUN alt constructor nu a avut probleme astea, si noi vorbim de fiabilitate la vw???? Sunt scarbit, credeti-ma..si mai ales saracii oameni prin ce trec..ii plimba de la o poarta la alta, le promit marea cu sarea si defapt ii pun sa cotizeze s.a.m.d...cand dai o caurta de bani pe o masina inseamna ca ai niste pretentii..dar sa o dai in bara cu toate...si apoi sa vina Gigi de la 2 sa il auzi ca tot vw e za best si sa vezi ca se importa la greu...pai...cum e? Omul de pe 4tuning exagereaza putin..insa esenta imi place maxim..am zis si o mai spun inca o data..personal mi-as lua ford / peugeot / reault / opel noile modele...aaa...exclus japonezele ca alea sunt pe primu loc..dar vorba aia, ce stie romanu? Credeti-ma, in 2 ani am vandut 5 masini...m-au imbolnavit de nervi toti care veneau sa le vada....numai caricaturi de oameni si care de care mai habarnist ; romanului trebuie sa ii dai ceea ce vrea :
- masina impecabila
- km putini ( a se citi dati inapoi la greu )
- masini ieftine !
Restul e can-can !!! Normal ca mai sunt si oameni realisti si cu capul pe umeri...in mare parte cei de pe forumuri care activeaza si mai cunosc una alta..dar eu vorbesc de marea majoritate...suntem o tara de cacao, respectul, educatia, sanatatea, totul este la pamant ! De ce?.....mentalitatea ! Ne trage in jos..rau de tot..din pacate sunt putin frustrat ca nu ne vom civiliza vreodata..personal sper doar sa ajung cat mai repede intr-o functie cat de cat ok, sa imi permit de toate si sa nu fiu nevoit sa depind de nimeni.

mususk266

09 Oct 2014, 17:18

cat despre leasing la o masina din grup(vag) nu pot spune decat ca sunt scarbit, am avut doua in leasing si stiu despre ce vorbesc asa ca sa ma scutiti de eventuale contre pe tema asta( eu unul am incercat sa le spun ca ceea ce fac nu e bine, ca eu ca si client ma pot indrepta oricand spre o japoneza sau coreana si daca cineva pierde sunt doar ei adica pbv, dona seat ma rog, dealerii vag in general) insa nu pare sa le pese, dovada discutiile avute de mine, nu degeaba pbv e in situatia in care este, dona seat e in insolventa, cardinal constanta e pe butuci.

stiti voi, daca te frigi o data e ok, a doua oara e ok sa zicem ca nu ai fost atent insa a treia oara esti chiar prost, pacat, masina in leasing de la porsche leasing nu imi mai iau ever, in desfasurator aveam 200 euro rata(dau un exemplu, suma e orientativa) dar cand ma duceam la ghiseu la banca sa platesc, plata era in lei la un curs muuult, muuuuuuult mai mare decat cursul oficial deci trebuia sa scot din buzunar vreo 230 euro ca sa le platesc rata in lei la cursul lor cu toate ca in desfasurator aveam fix 200 euro.

treaba lor, pare sa nu le pese insa eu oricand imi pot lua o mazda de exemplu :tongue

mususk266

09 Oct 2014, 17:20

asta ca sa spunem lucrurilor pe nume

gamer555
ClubSEAT Admin

09 Oct 2014, 17:37

stefan, ceea ce ne spui tu e o chestie strict legata de dealerii din romania, de fapt despre leasingul porsche romania. nu au legatura cu firma vw/ grupul/ etc, te asigur in alte tari lucrurile nu sunt deloc asa, nici la interactiunea cu clientul nici la dobanzi etc (e drept ca nici pretul nu e nicaieri in europa mai mic decat in romania, poate doar la bulgari). si masina costa mai mult, si revizia costa mai mult, etc

Vlad.

09 Oct 2014, 20:37

Am citit si eu articolul acela. Dupa parerea mea, adevarul e, ca deobicei, undeva la mijloc. Insa si tipul care a scris articolul e putin frustrat. El rezuma proprietarii de VW la "melteni", insa chiar el recunoaste ca si-a luat VW. Meh.
Una peste alta, urmatoarea mea masina, cel mai probabil va fi o japoneza, in speta Honda.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

mususk266

09 Oct 2014, 20:41

de ce nu o integrala? un cx-7?

Vlad.

09 Oct 2014, 23:49

Nu-i destul ca si asa sunt considerat meltean, cu A4 Tdi negru cu geamuri fumurii? Sa-mi iau SUV acum? :yh
E frumoasa ideea de CX-7, insa daca as fi in situatia aceasta, m-as uita putin si la Outlander.
Insa nu prea cred, mi-au placut si imi vor placea mereu limuzinele, fie ele de clasa medie sau mare. Asadar, Mazda se prezinta aici cu Mazda 6, un model foarte frumos. :hi
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB