Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Roger
Moderator

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

11 Aug 2014, 18:16

Am vazut acum la PROTV o stire despre un accident in BV, pe drumul spre Poiana, in care a murit o fata. Cel vinovat avea un Leon 1P.
Este cumva din club, ca as vrea sa-i spun niste vorbe....?!
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitat ... rasov.html
Vad ca are nr de inmatriculare BV77CMR la min 00:44

CristianACS

11 Aug 2014, 18:27

Si eu am vazut, 1P diesel, trist...
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

Roger
Moderator

11 Aug 2014, 18:34

Da, foarte trist si asta este exact finalul cand viata iti este in mainile unui pusti coclit care are lumea la picioare.
Am obosit sa citesc pe forumuri despre astfel de bravuri, smecheri care abia asteapta sa testeze noile suspensii de 3 lei pe serpentine sau alte performate alte masinii si bineinteles vor neaparat sa-ti etaleze talentul (singurul care-i recomada).
Vai de capul vostru :evil:

Andrei
Admin / PR

11 Aug 2014, 18:36

Trist ca se ajunge la asa ceva pentru teribilism...
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Aug 2014, 19:18

dar stii care e partea nasoala ? toata treaba asta putea fi evitata daca se purtau centurile in spate, pun pariu ca asta a fost motivul pentru care cei din fata nu au patit nimic iar cei din spate sunt in stare grava / au murit. la noi isi pun centura in spate doar 'ultimii fraieri' si 'fricosii'...

despre bravat pe sosele si facut pe eroii nu are rost sa vorbim, nu e o surpriza si aici vine rolul parintilor care tre sa iti explice sa nu umbli cu toti cocalarii wanna-be raceri, cum spunea si roger, cu masini de la parinti dar cu figuri de patroni, piloti de curse cu experienta in need for speed.

mususk266

12 Aug 2014, 08:48

E bine că îi mai triază Dumnezeu din când în când, păcat de victimele colaterale, de cele mai multe ori fără vină.
Îmi amintește de acum 11 ani, un accident similar a fost în Mamaia aproape de bariere, un puștan cu Cayenne împreună cu prietenii făceau pe vitejii, au murit toți.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Andrei
Admin / PR

12 Aug 2014, 11:57

Din pacate cam asta se intampla cel mai des in ultimul timp....dar aparent nu e nimic de facut...
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

Roger
Moderator

01 Sep 2014, 09:56

Sa va spun si voua o mica intamplare din trafic de azi dimineata, Bruxelles, cartier Anderlecht.
In fata mea aveam un BMW seria 1 si urma sa intram intr-unv sens giratoriu. Intra nenea asta, insa nu l-a vazut pe unul cu Peugeot 307 care a intrat mai devreme si un pic cam tare zic eu.
In fine, franeaza amandoi, nu se ating, nu parea sa fi fost vreo faza periculoasa, pt ca era destul loc pt 2 masini, insa cel cu Peugeot-ul a simtit ca trebuie sa-l certe pe ala din fata mea. I-a blocat calea in giratoriu, apoi asta cu BMW-ul, l-a ocolit ca urma sa iasa la urmatoarea bretea. Peugeot-ul manevre, scartz, frane, accelereaza si se pune iar in fata astuia. Atunci i-am vazut fata aluia pus pe cearta, un cocalar borat, tras la sala si cu tatuaje pe gat si cu fata de ''om cumsecade''.
M-am oprit si eram pe punctul sa dau cu spatele, parea ca se incinge treaba, doar ca primul care s-a dat jos din masina a fost cel cu BMW-ul si...... avea uniforma de Politist. Nu stiu ce i-a spus dar cocalarul s-a schimbat la fata, a gesticulat ceva de genul ''scuze bo$$, gata bo$$$, sa traiti sefu!!'' si s-a tirat.
Pacat, i-ar fi trebuit o mica pauza la sectie sau o amenda sa se linisteasca.

Undertacher

01 Sep 2014, 10:12

Cu siguranta.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

HUNTER
HUNTER

01 Sep 2014, 10:25

dar o amenda sa il usture, sa-i sara figurile din cap

Roger
Moderator

01 Sep 2014, 10:39

Politistul chiar era zambaret, avea chef de caterinca.
A preferat ceva amiabil, desi ala merita o amenda ceva, cum spuneti si voi.
Probabil ca era in afara programului si nu avea chef de ala.

Mylux

04 Sep 2014, 21:49

LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

gamer555
ClubSEAT Admin

04 Sep 2014, 22:41

acolo e un loc pe ring unde se intampla accidente nasoale. In filmarile mele se vede ca am intrat incetisor in acea curba si aveam ~160. Vina e a celui din spate pt ca vine tare, dar moral se imparte vina. In acel loc nu se franeaza pt ca altfel se pierde controlul si ai vizibilitate cam zero pentru ce urmeaza dupa curba la stanga. Golful avea 200 minim ( nimic exagerat) dar s2000 era prea incet (cu semnal dreapta, regulamentar) dar intr-un loc foarte periculos.

Pe ring si o plimbare poate fi periculoasa, nu e chiar sigur daca mergi prea incet.

andimiroiu
Andrei

11 Sep 2014, 01:42

gamer555 scrie:
dar stii care e partea nasoala ? toata treaba asta putea fi evitata daca se purtau centurile in spate,

Trist este ca trebuie sa mai moara cateva sute/mii de oameni pana sa se trezeasca UE (ca ai nostrii din tara sunt morti de mult) sa ne impuna folosirea centurii de siguranta si pentru pasagerii din spate. Este atat de simplu, cred ca de cel putin 15 ani mai toate masinile fabricate au centuri de siguranta pentru cele 3 locuri din spate. Le-au pus acolo asa de decor..probabil.

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Sep 2014, 10:09

mai e mult pana departe, sunt atatia care nu folosesc nici in fata. sau mai avem acele deviceuri "moartea la 2 lei" care simuleaza centura pusa, nu vreau sa spun ca toti care le folosesc sunt cocalari, dar inversa e cu siguranta valabila adica daca esti cocalar cu siguranta ai acea chestie pe masina...

sau mai e si varianta cu dezactivat alerta centura, printre primele "modificari" facute la o masina cand se pune mana pe un vcds. nu avem nevoie de asa ceva, sutem nemuritori...