Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

misu caftangiu

Re: Club Seat Chat - Off Topic Only

22 Oct 2009, 11:14

pot sa iti dau o gramada de detalii... insa trebuie sa te hotarasti mai intai ce fel de pesti vrei ca sa stii cat de mare iti trebuie... apa sarata sau dulce?
cu substrat sau doar acvariul gol si neste pesti.... cu plante? rapitori sau de tot felul... investitia e destul de maricica si presupune atentie continua, nu poti sa-i lasi de izbeliste... adica poti pleca un week end fara sa le dea nimedemancare ca n-au nici pe draqu, da tre schimbata apa periodic...
vrei acvariu profi, deci scump sau home made? este la fel de bun dar ai de lucru...
gandestete ca un acvariu de 60/40/40 are 100 l brut si 80-85 net cu substrat si alea, alea= 130 kg
sticla te duce la 150-200 lei + silicon special acvarii vreo 30 lei (daca il faci tu cu un preten)
filtru apa 6-70 lei , incalzitor-25-50 lei, capac + neoane -- pana la 3-400 lei te poate duce sau 150 home made
substrat -30-40 lei , plante - minim 60-70 lei, pesti astia poti sa-i primesti cado sau sa te coste intre 2 sau 3 lei si zeci sau sute de lei grei/bucata.
n-are voie sa stea in bataia directa a soarelui...
nascut talent , mort speranta ! :-)

misu caftangiu

22 Oct 2009, 11:17

bogy scrie:
Misu, lamureste-ma si pe mine ca is inainte de ore si nu am chef/nu ma pricep la nimic.
Ca sa vin la Arieseni doar eu, cat m-ar costa doar cazarea (ce-a mai ieftina ca nu sunt pretentios)

cazarea e la camera dubla , cea mai ieftina 80 lei si te mai poti combina cu mihaioo :twisted: , care s-ar putea sa vina singur... da-i un PM si vb cu el pe tema asta.. si va ramane cate 40 de lei/zi cazarea..

deyuuu
ARDELEANU

22 Oct 2009, 11:22

buna ziua dragi tovarashi :lol: :lol:

Bynx
Meme

22 Oct 2009, 11:35

grecutzu2005 scrie:
neatzaaa. am venit de la tribunal. m-am judecat cu o avocata :(

....si eu curios, ce ai patit grecutzus???

Numai de bine! e insorit afara, cum zicea si Bubu maine este vineri (toata ziua :D)
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

deyuuu
ARDELEANU

22 Oct 2009, 11:37

se apropie week enduuuuuuuuuuuuuuuuuu

Bubulutza

22 Oct 2009, 11:43

sa vina sa vina sa vina :bounce: weekend-ul ala odataaaaaaaaaaaaaaaaaa :)
ce planuri aveti???
ghita stiu ca tu ziceai ceva de Ranca..? la naiba nu pot sa merg weekend-ul asta :( desi odata si odata tot o sa calc eu si p'acolo :lol:

deep

22 Oct 2009, 11:44

misu ... am avut acvariu acu multi ani, facut de mine, cu tot cu filtru de acela plin de carbune activ si altele ... tot facut de mine

ma interesa "arhitectonic" realizarea lui intr`un perete (bar) de 10-12 cm latime si 1.5x1m suprafata. vreau sa il fac singur, asa cum am facut si barul (bca si caramizi de sticla), cum mi`am renovat si apartamentu .. si cum imi izolez acum balconul :)

sa fac singur am o mult mai mare satisfactie .. iese la fel de bine sau poate si mai bine (fiind pt mine) ca atunci cand face un mester .. inconvenientul fiind timpul
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy

deyuuu
ARDELEANU

22 Oct 2009, 11:50

cum vine asa si pleaca bubu :(

Bubulutza

22 Oct 2009, 11:56

da deyuu asa e...viata e complicata si are multe aspecte ...dar un lucru e sigur - SE TERMINA :(

deyuuu
ARDELEANU

22 Oct 2009, 12:00

asa ca ... traiti`va viataaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :lol: :lol: :lol:

deyuuu
ARDELEANU

22 Oct 2009, 12:00

plec...ca so sunat ...ora de TIC o zi buna

grecutzu2005

22 Oct 2009, 12:03

mai baieti eu nu am patit nimic. mi-au zis astia de la banca, ca trebuie sa ma duc sa ii reprezint la tribunal :( cand eu nu am fost la tribunal doar in calitate de martor de vreo 2 ori. stiam cum se procedeaza cat de cat. dar nu sa reprezint pe cineva. :( si au zis ca sunt numai eu acolo. si tup a aparut avocata firmei cu care trebuia sa se judece banca. a inceput aia sa vb in termeni juridici. numai ea si presedinta si grefiera cred ca a inteles ce a zis avocata. si eu am zis ok daca nu se poate nu se poate. cer amanare. si a zis aia bine se amana pe 14 ianuarie :) scopu era amanare sau judecata. si dupa cate a zis aia acolo si nu am inteles nimic. am zis sa se amane sa ma documentez si eu mai bine :D
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

TIBI

22 Oct 2009, 12:11

si eu am avut acvariu,insa cainele meu si-a dovedit abilitatile de pescar :lol: ,in sensul ca a prins pestii.
se spune ca rottweilerul este foarte curios,lucru confirmat de aceasta patanie
deci daca vreti sa va distrati,mai bine luati un astfel de caine decat un peste :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

deep

22 Oct 2009, 12:20

TIBI_84 scrie:
si eu am avut acvariu,insa cainele meu si-a dovedit abilitatile de pescar :lol: ,in sensul ca a prins pestii.
se spune ca rottweilerul este foarte curios,lucru confirmat de aceasta patanie
deci daca vreti sa va distrati,mai bine luati un astfel de caine decat un peste :wink:

am pisici de vreo 15 ani incoace :)

grecule .. intrebam ce a patit aifonu`
1.4 with strong personality & Cupra looks... called Dulfy

misu caftangiu

22 Oct 2009, 12:22

deep scrie:
misu ... am avut acvariu acu multi ani, facut de mine, cu tot cu filtru de acela plin de carbune activ si altele ... tot facut de mine

ma interesa "arhitectonic" realizarea lui intr`un perete (bar) de 10-12 cm latime si 1.5x1m suprafata. vreau sa il fac singur, asa cum am facut si barul (bca si caramizi de sticla), cum mi`am renovat si apartamentu .. si cum imi izolez acum balconul :)

sa fac singur am o mult mai mare satisfactie .. iese la fel de bine sau poate si mai bine (fiind pt mine) ca atunci cand face un mester .. inconvenientul fiind timpul

pai.... nu-i problema se poate... numai ca daca tot o faci fa-o ca lumea... trage apa direct acolo daca poti cu robinet si scurgere , eventual , numai scurgere... ca apa tre tinuta macar 24 h dar cel mai bine 72 sa elimine clorul... nu`s ce sa zic de 10-12 cm latime... is faine tip acvariile tablou da ii chinui pe bietii pesti... da-le macar 20 cm... trebuie sa pui pesti de talie mica....
spune exact ce marime vrei , si calculam ce grosime tre sa aiba sticla, iti va trebui minim de 10 mm cred, ca e suprafata mare... trebuie sa pui niste polistiren expandat dedesupt ca sa nu cedeze.... ce crezi ca ar trebui sa iti mai spun? specifica tu ce vrei sa sti exact...
oricum daca e loc aglomerat, alea, alea sunt pesti sensibili care ar putea fi afectati de agitatie si sa moara de la stres. :twisted: