Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 47

Mihai B.
Subiect Autor

Re: Leon Limited Edition reborn Cupra

02 Feb 2013, 21:39

andrei.27kim and199 intradevar vopseaua parca e dulceata.

Titix88 :oops: merci de aprecieri :hi .Nu e usor sa te ridic de atatea ori si in acesti 5 ani am sacrificat multe pt masina asta inclusiv viata personala. Doar un alt pasionat poate intelege asta, pentru ca majoritatea prietenilor si a cunostiintelor spun ca sunt doar un om dus cu pluta si un nebun.
Deci legat de audio prietene nu iti pot spune doar ca ce ai vazut pana acum a fost o mica documentatie.
Cand am gandit acest proiect linia audio a fost principala prioritate. Legat de linia audio am sute de nopti de cautari.
IN concluzie daca cineva doreste o linie audio de presiune (galagie multa vibratii bass ce se aude de la 10km) e simplu si relativ ieftin. Bagi multe subwofere in portbagaj si gata, dar daca vrei fidelitate...costa o avere si mai mult de atat ai nevoie de un profesionist sa monteze si calibreze tot. Asta dupa ce achizitionezi aparatura.
Planul este sa demontez tot interiorul incluziv bordul si va fi izolata complect, apoi modificat bord, usi fata , stalpi si portbagaj pentru difuzoare, apoi imbracat tot in piele. Toata linia va functiona printr-un procesor de sunet, o sa am un subwofer mic dar inteligent :P , amplificatoare construite manual in Italia si difuzoare din staniol construite manual in Germania. Nu o sa fie ca de obicei o multime de difuzoare ci doar cateva in fata si nimic in spate.
Toate acestea vor fi facute de unul din cei mai buni oameni din Europa...sa nu zic mai mult :lol: , deci ce iasa din mana de la omul asta sunt sigur ca o sa va surprinda pe toti. Toate acestea vor dura 6 luni si vor costa aproape 20.000 din care linia costa 9.000.
Asa daca sunt sanatos si totul decurge bine sper sa pot face si aceasta etapa si legat de linia audio iti pot da orice sfat doresti si te pot pune in legatura cu cine doresti.
Cand o sa ajung cu ea prin Cluj o sa te sun fi fara indoiala, daca nu esti binevenit la Alba, atunci vei putea si tu sa-ti dai o parere de audio.
De altfel interiorul este etapa cea mai mult asteptata de mine si nimic nu imi doresc mai mult decat sa aud cum o sa sune linia audio....ca teoretic si financiar tre sa sune bine de tot :lol:
STIU CA SUNT PROST. DAR CAND MA UIT IN JURUL MEU, PRIND CURAJ.

tytelu1

02 Feb 2013, 21:47

Mama,mama :bounce: ....... ce de planuri ai legat de linia audio. Un lucru e clar, este si v-a fi o masina unicata.
Te felicit inca o data si iti urez multa bafta in continuare, bravo :cheers
Seat Exeo 1.8 TSI 120 HP

GabitZZu
Gypsy

02 Feb 2013, 22:07

Wow,ce planuri ai legat de audio,foarte tare,spor la bani si sanatate sa le faci pe toate si sa vedem masinuta gata :drive
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

Mihai B.
Subiect Autor

02 Feb 2013, 22:11

oLandeZu :)))) deci sa vezi mai multa coincidenta. Acest Leon a fost cumparat de mine impreuna cu un coleg de la Teo (baiatul cu care spuneam ca am lucrat fibra), apoi eu mi-am recuperat partea si a ramas Leonul in totalitate colegului meu. Din pacate la scurt timp a intrat intr-un cap de pod cu el, dar nu e fff grav a reparat o parte si are sanse ca in vara lui 2014 sa fie gata.

Razvan V. GabitZZu merci !!

Cosmin deci daca vorbim de aspectul masinii, eu pot spune ca a fost o inspiratie pentru mine, iar legat de Teo am doar respect si pentru munca depusa si pentru ajutorul adus acum la masina mea. E adevarat ca e pacat de motorul mic ... dar daca privim partea plina a paharului e si asta un Leon unic.
Corect Dan e un profesor si in finisat o masina si in vopsit si mai ales ma surprins prin faptul ca orice i-am explicat a inteles exact si a facut mai bine decat am explicat, pacat ca ne-am ceratat din cauza termenelor....ca legat de cresteriile de costuri pot spune ca au fost normale avand in vedere volumul de munca.

ace117 Multumesc! Zoli prietene imi pare rau ca nu pot abtine ... dar niciodata nu o sa inteleg cum ai putut vinde Leonul dupa atata suflet si atata munca.

boditza :yh :yh cat de tare, jur ca in gluma o sa pun si eu macar pentru o sedinta foto :))))))

Mihai B.
Subiect Autor

02 Feb 2013, 22:18

tytelu1 GabitZZu Multumesc la amandoi, dar totusi legat de interior....deocamdata e plan ca implica multe sa-l duc si la final. Eu totusi sper sa reusesc sa fac si etapa asta ca sa fie masina complecta...asa zis.
Dar totusi ....odata si odata tot voi face si asta :)

ll_her

03 Feb 2013, 01:32

FELICITARI !!!
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

cata50

03 Feb 2013, 15:51

Este incredibil ce ai realizat din masina asta!

Felicitari!
Seat Leon 1P 2008 1.6 - B 997 KTA
Opel Astra G 2000 1.6 - B 76 PAS - sold

Vlad.

03 Feb 2013, 19:26

Asteptam in continuare poze pe parcursul operatiunii.
Va fi unica, nu exista niciun dubiu asupra acestui fapt! :cheers
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

boditza

03 Feb 2013, 20:23

Mihai cum am vazut poza aia m-am gandit la masina ta fara manere :P... dar cum se deschid usile daca nu mai manere :oops: ?

ciprian83
Zorro

03 Feb 2013, 20:44

Din telecomanda
boditza :hi
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

TIBI

03 Feb 2013, 21:43

boditza scrie:
dar cum se deschid usile daca nu mai manere :oops: ?

Sesam deschide-te! :wink:

Dar stiu ca ai planuri nu gluma :shock: . Va fi numai buna pt expozitii,vreo 2-3 animatoare in jur imbracate sumar(ca doar e criza :tongue ) si gata :lol:
Te-ai gandit sa o asiguri? nu de alta dar la ce sume ai de gand sa bagi in ea...
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Mihai B.
Subiect Autor

03 Feb 2013, 22:08

iVladBogdan cata50 Multumesc !
boditza am mentionat mai devreme asta. Cum spune si Ciprian83 din telecomanda .

TIBI deci asigurarea este una din marile probleme la care nu am rezolvare :((((((((. Toate le-am gandit la toate am gasit solutii, dar la asigurare nimic din pacate. Pentru ca in Romania nu poti asigura tuningul, doar prin declaratie si sa nu depaseasca 20%...pe cand la mine depaseste 300% pretul masinii :)))))
Sti daca esti un pic fraier de duc usor cu pluta sa iti bage un casco pe gat, eu m-am ars odata cu ei si acum cand ii i-au pe ocolite dau din colt in colt.
Doi la mana orice ai facut trebuie sa ai factura si sa fie montate intr-un service autorizat pe cand eu daca faceam tot cu factura preturile erau mult mai mari si service autorizat nu face asa ceva.
Deci singurul lucru ce il pot face este sa asigur doar masina ...la o valoare destul de mica si atat . Daca patesc ceva cu ea .... nu pot decat sa inghit in sec. Oricum si la primul Leon m-au furat de ma luat naiba.
Trist ca nu pot face nimic legat de casco.

ciprian83
Zorro

03 Feb 2013, 22:11

Asta e cam nasol fara casco :( numai vopseaua aia a fost o caruta de bani :(
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

GabitZZu
Gypsy

04 Feb 2013, 22:30

La asemenea investitie sa nu ai o asigurare pe masura,nu e prea bine.Citisem intr-o reclama ceva gen Casco personalizat,in care cred ca bagai si imbunatarile masinii,dar nu stiu daca se mai poate sau daca ar acoperi investiitile tale,sunt sigur ca ai cautat si tu peste tot,asta e,mergi pe risc,unde se pune suflet e ceva acolo ce protejeaza :D
Kindness is the language which the deaf can hear and the blind can see.

HUNTER
HUNTER

15 Feb 2013, 13:28

LA MULTI ANI Mihai.
iti doresc sanatate,sa poti face multi bani....sa iti realizezi proiectul si sa te bucuri de masina.
:cheers :cheers
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 47