Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 47

Ciosmi

Re: Leon Limited Edition reborn Cupra

04 Dec 2012, 17:10

Se aude perfect evacuarea,la exterior cel putin.
Ai ceva drone inauntru,nu gluma. Sau doar e aparatul care distorsioneaza?

adi.des

04 Dec 2012, 18:08

frumos se aude evacuarea :cheers ,mult succes in continuare cu terminarea proiectului ,salutare :hi
seat ibiza - emocion roja- 2008 1.4 TDI tuned by RBN

BOGY26
Bogdan

04 Dec 2012, 23:47

Superb!

TIBI

04 Dec 2012, 23:59

Ciosmi scrie:
Se aude perfect evacuarea,la exterior cel putin.

Se aude supeerrrr...am avut placerea de a fi plimbat cu ea cat si de a o conduce. Vorba aia ''sky is the limit''
Mihai hai ca parca prinde contur :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Mihai B.
Subiect Autor

06 Dec 2012, 17:14

[/b]mususk266[/b] Merci :)
HUNTER Sa fie prietene
Andrei_Nick Merci
Ciosmi Da intradevar se aude destul de tare si in interior...e placut la plimbari, dar nu stiu cum va fi la drum lung. Oricum masina va fi antifonata pentru audio, o sa vad apoi cum se aude. Bifurcatia spate dubleaza sunetul, eu am vrut-o asa pentru design dar vad ca am schimbat si sunetul :)
adi.des Multumesc
BOGY26 Multumesc
TIBI da pot spune si eu ca prinde forma ...dar totusi e grea asteptarea si nu imi place ca nu sunt acolo sa vad sa bag de vina :( imi e teama sa nu se faca ceva sa nu imi placa. Cu toate ca am lasat tot scris desenat si explic continuu in telefon.
O sa vedem...
STIU CA SUNT PROST. DAR CAND MA UIT IN JURUL MEU, PRIND CURAJ.

Mihai B.
Subiect Autor

08 Dec 2012, 22:16

Si inca o poza un pic mai artistica :P
Incet incep se apropie vopsirea. Un pronostic indraznet ar fi ca la 1 Ianuarie 2013 va fi vopsita deja.

Imagine

mususk266

08 Dec 2012, 22:30

sarbatori nu faceti? ... sau poate sarbatoriti prin munca :roll:
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

john.s

09 Dec 2012, 00:07

bah nene,am ramas prost. felicitari, foarte tare frate! trebuie ca esti maniac (bun) nu pasionat. bravo si sa ai $$ sa faci tot ce vrei tu!
da ma si gandesc, nu ti-e frate ciudat sa dai mii de euro pe o vopsea sa vina cocalarii,invidiosii sau altii sa-ti dea o cheie pana la tabla? adica la a mea, ma doare in papuci, o las asa, zic ca-i tuning ca nu ma intereseaza, dar sa dai pe vopsea cat am dat eu pe juma de masina.... cred ca as plange de as inebunii!!!

u brave man :lol:

aaa,inca ceva, aia cu culorile, sa ma scuteasca ,ca e ca si moda. apare unu mai cu mot care zice ca asta-i "tendinta" domne, si deja e zeu. WTF? de ce trebuie sa fim mereu o turma si sa urma ceva? auriul ala, din tot ce faci tu, e singurul lucru care nu are ce cauta la o masina, indiferent de marca sau model. e doar o parere, sunt mare fan si am mare respect pt. tot ce ai facut! desi tot nebun te cred :tongue
Leon FR - benzinar frate :)

Folositi semnalul in trafic - nu platiti factura mare la electricitate!
Mergeti pe prima banda daca nu va grabiti - unii mergeam cu 35km/h cu bicla...
Asteptati 2sec dupa ce se pune verde pana sa claxonati - nu suntem la start de cursa!

Mihai B.
Subiect Autor

09 Dec 2012, 00:38

mususk266 eu din Octombrie muncesc non stop sa-l pot plati pe meserias sa lucreze, deci eu nu sunt acolo vad si eu ce vedeti si voi...cateva poze. Si Da va lucra de sarbatori ca e in urma rau si nu pot sa pierd programarea de la Bucuresti cu interiroul. E programata de la sfarsitul lui Ianuarie pana in Mai la audio si interior.

john.s :yh :yh omule m-ai distrat :hi
Recunosc ca sunt maniac si crede-ma as vrea sa ma schimb dar nu pot ... iubesc masina asta din toate punctele de vedere si tuningul imi curge in vene.
Legat de bani stiu ce cred toti...dar doar apropiatii stiu cat muncesc si de cati ani muncesc pentru proiectul asta.
Apoi riscuri sunt si le cunosc, sunt si cele legate de vopsea si cele legate de fibra de sticla cum va rezista si cele legate de faptul ca am lipit barele de masina si de invidiosi...sunt multe riscuri stiu...dar nu m-am putut abtine sa nu mi le asum. Sper sa nu am ghinion sa fie zgariata cum mi-a fost celalalt Leon, sper ca vopseaua si lucrarea va rezista cum spun meseriasii...atat pot sa sper. Daca o sa se intample ceva ... nici nu vreau sa imi imaginezi ce voi simti...stiu ce am simtit si cu cealalta
Multi spun de ce nu ai cumparat o casa, de ce nu ai facut motoru de 600cp si atat, de ce nu faci doar interior, de ce nu o faci alba, de ce nu e mai joasa, de ce e lata, de ce fibra ...etc. Raspunsul e doar unul: Am gandit de cativa ani cum vreau sa fie, am desenat-o , am gasit meseriasi care sa inteleaga si sa faca exact ce vreau si nu tin cont de nimic decat de gusturile mele.
Legat de auriu, trebuie sa recunosc ca aici m-am lasat influentat de cei care potrivesc culorile si auriul este cel mai potrivit contrast din aceasi gama cu viitoarea culoare...asa ca am lasat dupa ei. Plus ca e ceva relativ simplu...in viitor daca vreau altceva in doua zile fac alta culoare, nu e ceva complicat.
Merci de parere :hi

sirneo77

09 Dec 2012, 09:40

Salut! Felicitari pentru proiect. Cred ca va fi cel mai frumos leon din romania. Am o intrebare...cum va arata interiorul?

Succes in continuare!

Mihai B.
Subiect Autor

09 Dec 2012, 11:41

sirneo77 Salut si multumesc :hi
Am facut o greseala si anume ca cea mai importanta modificare a masinii era linia audio de asta am si lasat-o la urma. Ce nu m-am gandit e ca se termina banii. Nu stiu cati realizeaza dar costurile de la interior sunt mai mari decat costurile de exterior.
Ca raspuns la intrebarea ta planul era sa demontez tot interiorul pana la tabla inclusiv bordul, sa antifonez tot pt audio inclusiv portbagaj, sa montez o linie audio construita manual in Germania si Italia. Sa remodelez fetele de usi bordul si volanul, apoi am facut eu cateva schite de modele si culorile care as vrea sa fie folosite pentru a imbraca tot in piele.
Asta planuisem inainte si spre norocul meu avem in Romania si unul dintre cei mai talentati oameni din Europa care se ocupa cu audio si interioare, dar nu stiu cat din astea mai imi permit sa fac ca deja sunt cu cateva mii bune peste ce m-am asteptat si pana la interior mai am omologari, ITP, anvelope, electronica, alarma , contactori usi, folii de protectie etc...
Eu totusi sper sa pot face macar audio...

Ciosmi

09 Dec 2012, 12:14

E bine totusi ca ai stage 2+ pe partea de performanta,pt ca atunci cand se va termina proiectul,mai ales partea audio.....vei depasi lejer 1500kg,chiar 1600 :)

exo_luci

09 Dec 2012, 12:25

Felicitari pentru sacrificiul mare care il face pentru masinuta asta...nu sunt multi care se incumeta la asa ceva si sunt sigur ca virusul "tuning" iti mananca resurse fara limita.

Iti doresc sa ai forta pana la capat si sa iti iasa exact asa cum iti doresti tu de mult si dupa sa te bucuri de masinuta xxxxx km.. :cheers
Bmw e92 335D

Ex :Ibiza 1,9 tdi cupra 2??cp

Mihai B.
Subiect Autor

09 Dec 2012, 12:43

Ciosmi :yh bun punct de vedere :))) m-am gandit si eu la asta, de altfel asta e si ultimul pas...cantarirea.
Legat de audio trebuie sa spun ca linile audio de putere si presiune sunt cele grele pentru ca ai nevoie de multe difuzoare puse peste tot, de multe subwofere grele, amplificatoare clasa D si baterie auxiliara. Eu doresc opusul o linie audio de fidelitate mare care implica doar un subwofer mic, amplificatoare din clasa C, putine difuzoare doar in fata care sunt mici si usoare facute din staniol, aluminiu..etc. Totusi paradoxal este ca o masina plina de subwofere si difuzoare de putere costa de 2-3 mai putin decat daca doresti calitate.
Deci linia audio nu va trage rau la cantar (oricum am sa o cantaresc) ce va fi greu sunt jantele, multa multa multa fibra si chit, electronica, cablaje, piele, lac, piele, procesoare de sunet si filtre..etc
Oricum am sa va spun la gata cat am in plus fata de stoc, am crezut ca si priza de aer mare in fata si eleronul le voi simti bine la viteza, dar nimic...poate la viteze mari si cu alta cupra alaturi se observa.

exo_luci Multumesc de urari :hi

sirneo77

18 Dec 2012, 00:41

Salutare!

Ceva nou pe la masina?
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 47