Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 47

Mihai B.
Subiect Autor

Re: Leon Limited Edition reborn Cupra

23 Aug 2012, 15:44

Au fost postate in bazar piesele demontate de pe Leonul meu, acolo puteti pune intrebari si pm mie pentru negocieri.
viewtopic.php?f=93&t=13355

De vanzare urmatoarele piese :

Unitate audio - navigatie originala Seat Media System (RNS 510)
Jante Andromeda, 7.5J x 18", 5 x 112 + gratis anvelope vara
Anvelope iarna 18
Eleron hayon
Set de stopuri Dectane Litec si cele OEM
Bara spate Leon Cupra
Proiectoare+gratis instalatie xenon
Pleoape
Capace oglinzi crom
Stergator haion
Interior tip FR rosu
Arcuri, Evacuare
STIU CA SUNT PROST. DAR CAND MA UIT IN JURUL MEU, PRIND CURAJ.

HUNTER
HUNTER

24 Aug 2012, 22:10

va salut baieti,pe toti cei care cititi cu interes acest topic,al unui om,a carui pasiune pentru masina lui,nu cunoaste limite.
astazi mi-a fost dat sa vad si eu un proiect un desfasurare,o Cupra care s-a transformat pe jumatate(deocamdata,la anul transformarea va fi totala) intr-un "mic monstrulet",vorba lui Mihai.....insa acest mic monstrulet pe mine m-a marcat intr-un foarte mare fel....(si pe sotia mea,care a zis ca i s-a uscat gatul instantaneu cand masina si-a aratat valoarea)....stiti celebra melodie a celor de la BUG,Senzatie majora...doar ca azi am trait-o la 220km/h.(chiar mi-a trebuit un pahar de apa si o tigara cand am coborat din masina :yh )
impresionant,fabulos....si vorba lui Tibi,de-a dreptul orgasmic.
Mihai,tot respectul pentru tine ca om,tot respectul pt tine pt ceea ce faci din acesta masina,care sunt sigur ca va fi unica,si multa bafta iti doresc sa iti vezi realizat visul,un (AB-55-) VIS care va face multe persoane sa intoarca capul pe strada si sa ramana impresionate asa cum am ramas eu.
cand va fi gata,as vrea sa o vad,sa ma minunez,sa-i fac cateva fotografii(daca am voie) dar in ea,nu ma mai urc....ca apoi trebuie sa ma urc in a mea,si ma apuc sa-mi biciuiesc martoagele ca sa mearga cu 220 :yh
si cand treci prin zona,astept un semn de la tine.
te salut.

Mihai B.
Subiect Autor

25 Aug 2012, 01:41

Iti multumesc de aprecieri :hi :hi , sunt sigur ca nu le merit.
Ma bucur totusi ca am reusit sa va ofer cateva momente pline de adrenalia tie si sotie si chiar daca era un drum ingust intre doua sate am decisa sa nu trec de 220km/ora vazand ca sotia ta deja nu se mai distra :))).
Cand o sa trec pe la voi in vizita sper sa fie si monstruletul in costum rosu.
Pe curand prietene.

TIBI

25 Aug 2012, 07:36

Satele erau prin ''Nemtia'' ,da? :tongue
Hai cu pozele cu masina,abia astept sa o revad.
Poate pui si un clip cu evacuarea,ma jur ca-l pun ca ringtone pe mobil :lol: :wink:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Roger
Moderator

25 Aug 2012, 07:52

E vezi, d-aia n-are ursu'coada. Toti apreciem munca si pasiunea ta pentru masina, dar extremele de 220 km/h prin Romania, intre sate, eu unul nu le vad cu ochi buni.
La viteza aia, ajungeati bucati si voi si masina daca se intampla ceva.

Mihai B.
Subiect Autor

25 Aug 2012, 20:07

Roger scrie:
E vezi, d-aia n-are ursu'coada. Toti apreciem munca si pasiunea ta pentru masina, dar extremele de 220 km/h prin Romania, intre sate, eu unul nu le vad cu ochi buni.
La viteza aia, ajungeati bucati si voi si masina daca se intampla ceva.

Da stiu iti dau dreptate, nici eu nu recomand la altii.
Totusi drumul nu prea era circulat si masina in cateva momente ajunge la 200km/ora , nu am rulat mult la viteza asta am facut doar un varf.
Da ma repet , nu recomand.

Mihai B.
Subiect Autor

28 Aug 2012, 19:18

Descurajant .... combinatile de culori de la house of kolor sunt infinite ... pur si simplu am ajuns in punctul in care numai stiu ce varianta sa aleg.
Costurile de vopsire sunt enorme ceea ce face fff riscanta orice alegere. Doar vopselele, fulgii si bazele ajung la 1700 euro iar manopera mai mult.... CRED CA AM SA RENUNT LA HOUSE OF COLOR :(((( :cry

ionutblv
BLV SCENTS

28 Aug 2012, 19:27

folie :mrgreen:

Geo_DMG

28 Aug 2012, 22:05

wow, adica 3500E vopsitul...este enorm, indiferent de cat de speciala este vopseaua, dar poate sunt destul de subiectiv
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

TIBI

29 Aug 2012, 06:23

Pe mine m-a bagat in boala culoarea fostului leon al lui Zoli.Urmatoarea culoare frumoasa/interesanta este cea de pe fosta ibiza a lui Vlad TNS.

huse piele schimbator

Cosmin
Admin

29 Aug 2012, 09:03

Bravo, Mihai!
Excelenta alegere renuntarea la o vopsea extrem de scumpa..
Ia si tu o vopsea normala si fa-o rosie (sau ce culoare vrei ). Macar nu trebuie sa iti vinzi un rinichi pt. eventualele retusuri.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Bubulutza

29 Aug 2012, 11:21

Mihai vopseaua costa cat o masina second....mie mi-au placut extrem de mult culorile din catalogul lor. Sincer, abia asteptam sa vad cum iese. Un lucru era sigur: la cum arata catalogul, era clar ca ieftin nu va fi.
Exista mai multe aspecte pro si contra pe care ar trebui sa le iei in calcul (doar tu....fara pareri si influente din exterior :drive ):
- masina oricum va fi custom, inclusiv exteriorul - poti sa alegi o vopsea mai ieftina, dar tot cu o culoare speciala
- vopseaua de la House of Color ar fi fost probabil unica in Romania...dar pe de alta parte exista riscul de a iti gasi masina zgariata in parcari in aceasta minunata tara doar pentru ca ai indraznit sa fii unic :?
- pe de alta parte pasiunea ta pentru aceasta masina si dorinta ta de a o face unica nu pot fi masurate in bani. Aici the sky is the limit...sau the wallet mai bine zis! :)

Personal - chiar daca muream de foame ulterior si plangeam la fiecare zgarietura, tot o vopseam! Eu nu mi-am dorit masina alba - asa a fost sa fie. :( Daca nu ar fi prea mare bataia de cap, eu mi-as dori enorm sa ii schimb culoarea dar sunt prea comoda.... a si inca ceva: n-am nici bani pentru asta :drunken:

Mihai B.
Subiect Autor

29 Aug 2012, 17:51

ionutblv am impresia ca doar taxi se imbraca in folie :)) , eu vreau clar vopsea custom.

Geo_DMG ai dreptate in felul tau si sunt de acord cu tine , dar cand vezi vopselele de la H O K, crede-ma iti vine sa iei bani imprumut :)))

TIBI Leonul lui Zoli era intradevar deosebit dar parerea mea ca vopseaua era incadrata la ceva suparat agresiv pe cand eu doresc ceva interesant, sclipitor, neaparat rosu fiind culoarea mea preferata.

Cosmin sper din suflet sa te dezamagesc :))))

Bubulutza ce nu ai inteles din catalogul lor este ca nu poti alege o culoare si gata , cum am crezut si eu la inceput.
Totul e diferit la ei, o masina normala o vopsesti cu aproximativ 5 litri de lacuri si vopsele pe cand la House of Color se folosesc aproape 30 de litri :shock: :shock: timpul de vopsire obisnuit este de 5ore pe cand cu house of color timpul de vopsire este de aproximativ 22 ore continu, apoi masina trebuie lasata minim 2 zile in cabina. Deci din cauza asta sunt atat de scumpe ca sunt multi litri, ca se munceste cat la 5 masini normale si cabina va fi ocupata 4 zile, plus ca ai nevoie de un vopsitor profi si o cabina performanta.

La mine planul era in felul urmator baiatul la care e masina acum o va finisa timp de 30 de zile continu, apoi va fi vopsita negru mat ca si a lui Ace asta fiind culoarea obligatorie ca baza pt House of Color. Apoi am sa platesc deplasarea unui alt vopsitor specializat H.O.C pentru a organiza pasii vopsirii care sunt urmatorii:
MASINA ESTE NEGRU MAT USCAT (3 STRATURI)
URMEAZA ORION SILVER (2 STRATURI)
APOI IN LAC INTERMEDIAR SE VOR BAGA FULGI SILVER METAL FLAKES
PESTE TOATE SE VA VOPSI CU CANDY 6 STRATURI PENTRU A SE INCHIDE SPRE VISINA PUTREDA
IN CELE DIN URMA SE VOR APLICA CATEVA STRATURI DE LAC CU CRISTALE
SI IN FINAL CATEVA STRATURI DE LAC DE FINISARE
APOI MULT MULT MULT POLISH

REZULTAT 2 luni de munca , 1 tinichigeriu, 2 vopsitori talentati, o cabina profi si aproape 30 de litri de materiale = Manopera 2800E, Materiale 1800E, Cabina 400E, Polish 150E :((

MENTIONEZ COSTURILE SUNT MAI RIDICATE DIN CAUZA CA MASINA ESTE TOATA FIBRA SI ESTE MULT DE FINISAT , APOI TREBUIE CATEVA STRATURI SI MATERIALE DOAR PENTRU FIBRA, ADUC UN VOPSITOR SPECIALIZAT SA FIU SIGUR CA NU DISTRUG PRAFURILE SI FULGII SI SE VOR RESPECTA PASII VOPSIRII CU hOUSE OF cOLOR. DECI DACA SUNT PRINTRE VOI UNII INTERESATI VA PUN IN LEGATURA CU IMPORTATORUL PENTRU PRETURI. MASINA MEA ESTE MAI MARE ACUM ,SE VOPSESTE PE FIBRA SI VREAU MAI MULTE EFECTE INTR-O VOPSEA DIN CAUZA ASTA SUNT ATAT DE RIDICATE COSTURILE. Pentru o masina mai mica si cu o culoare mai simpla si fara fibra pe ea sunt sigur ca sunt mai mici costurile

ACUM SA VEDEM CAT MA TINE BUZUNARUL SI DACA POT SA IMI VAND UN RINICHI :))) CA DEJA SUNT DATOR LA TOATE BANCILE. SPUN ASTA CA SA NU MA CONFUNDE NIMENI CU UN BAIAT DE BANI GATA , INFUMURAT . TOT CE AM EU, AM INVESTIT IN LEONUL ACESTA (inima si bani) .
Am specificat sumele de bani pentru cei interesati pentru informare, trebuie sa fi dus cu pluta sa dai atatia bani pe o vopsea UNICATA, asa ca nu am cu ce ma lauda.

TIBI

29 Aug 2012, 19:26

La ce scoruri ai postat,cu siguranta rezultatul va fi deosebit.
Chiar si-n stadiu de proiect cand am vazut-o era senzatie,mai ales sunetul gros/profund...la cum trage motorasul iti trebuie o doza de nebunie pt el :tongue
Nu e o masina pt cardiaci clar:lol:

huse piele schimbator

Geo_DMG

29 Aug 2012, 21:38

si pana la urma renunti sau nu la planul asta de vopsire? nu zic ca nu merita sa dai mai bine de 5000e pe vopsitul asta pentru ca ti-ar face masina unicata in lumea asta, dar cu toate astea pretul este ENORM de MARE...decizia e a ta, tu stii ce poti sa-ti mai vinzi sau mai bine apuca-te de videochat, faci 1200-1500 S/luna si in 5 6 luni ai banii de vopsit :D
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 47