Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

kristina
Subiect Autor

Motoare

23 Ian 2008, 10:12

Despre experienta pe 4 roti stim cu totii...pe 2 roti s-a dat cineva? Are/a avut cineva si motor? ...sau...v-a speriat vreun prieten? Va intreb pentru ca logodnicul meu si-a luat unul de curand si eram curioasa cu cine iesim in gasca la vara atunci cand nu luam masina :)
Kristina - Tigra

Puffy

23 Ian 2008, 10:16

Nu vreau sa te sperii sau ceva, dar am pierdut 2 prieteni pe motoare... :(
Si culmea, in ambele cazuri, ei nu aveau nici o vina...

kristina
Subiect Autor

23 Ian 2008, 10:28

D-zeu sa-i odihneasca, imi pare rau! Cred ca sunt doua cauze majore care duc la accidentele cu motoare : 1-si cel mai grav cred ca este inconstienta, dorinta de teribilism, slaba experienta si imaturitatea multor tineri care se aventureaza si 2. soferii din Ro nu sunt obisnuiti cu motoarele... ar mai fi 3. care tine de soarta(au murit si f multi cu experienta si prudenti)...cred ca daca ti-e scris sa mori, mori oricum...e adevarat ca nici nu tre sa o cauti cu lumanarea.
Kristina - Tigra

bbm

23 Ian 2008, 11:08

kristina scrie:
D-zeu sa-i odihneasca, imi pare rau! Cred ca sunt doua cauze majore care duc la accidentele cu motoare : 1-si cel mai grav cred ca este inconstienta, dorinta de teribilism, slaba experienta si imaturitatea multor tineri care se aventureaza si 2. soferii din Ro nu sunt obisnuiti cu motoarele... ar mai fi 3. care tine de soarta(au murit si f multi cu experienta si prudenti)...cred ca daca ti-e scris sa mori, mori oricum...e adevarat ca nici nu tre sa o cauti cu lumanarea.

daca si -a luat speed, sa speram ca este si un om cu mult noroc, am avut 4 motoare, m-am dat din 1999 pina in 2006 cind am vindut ultimul motor si pina in ziua de azi m am mai urcat doar pe un scooter; nu este neaparat vorba de teribilism, pur si simplu pe un speed de 600 (nu vorbesc de cele de 750 sau 1000 care sint rachete fara nici un fel de exagerare), eu vorbesc de 600 care are in jur de 120 de cai pe aprox 170-180 de kg.....rezultatul: aprox 3 secunde pina la 100 km/h si in jur de inca 10 - 15 pina la 200 km/h......adica nu prea ai timp sa ti dai seama ce se intimpla cu tine......la 100 km/h adica treapta 1 de viteza si aprox 10500 rpm (adica mai sint aprox 4000 rpm pina la zona rosie) conteaza enorm de mult o ezitare, un sofer care intoarce pe linia continua, care nu se asigura, drumuri ude sau proaste din bucuresti, marcajut lucios de pe diverse portiuni de drum, praful, nisipul, etc si crede-ma, cind pici la 100 km/h este cel mai lejer lucru care ti se poate intimpla pe 2 roti, vorbesc din experienta.......
ultimele 2 semi incidente le am avut la max 50km /h cu soferi care nu aveau nici o treaba cu aiguratul, bine ca nu s a lasat cu daune;
si sa vezi ce misto este sa mergi cu echipament (manusi, casca, geaca, protectii) vara cind sint 35-40 de grade, ti ai luat motor = abonament gratis la sauna proprie :)
a, si inca ceva, cind te apuca nervii pe un sofer sau invers si acesta se da jos din masina, musai sa nu -ti scoti casca din cap !! :) sa vezi ce moaca face cind vrea sa ti dea un pumn si vede ce ai pe cap, a fost cel mai sadic rinjet pe care l am aratat cuiva ever :)
leon cupra R & IHI VF 34 powered by SKN tuning

kristina
Subiect Autor

23 Ian 2008, 11:12

o honda cbr 600rr
- acum sunt in cautare de echipament...poate imi vinzi vreun pont :)
Imagine

PS: este un barbat f norocos...in primul rand ca ma are pe mine :D
Kristina - Tigra

bbm

23 Ian 2008, 11:25

kristina scrie:
o honda cbr 600rr
- acum sunt in cautare de echipament...poate imi vinzi vreun pont :)
Imagine

PS: este un barbat f norocos...in primul rand ca ma are pe mine :D

exact motel ca asta am avut si eu, era rosu cu negru, ce ti am spus despre cum accelereaza este pura realitate, o sa vezi; echipament bun gasesti la motor unu si ok ca bani, nu lua casca decit integrala si nu lua o casca care costa mai putin de 300 de euro, vezi arai, shark, shoi; vara este indicat sa porti o cagula de bumbac subtire, nu irita si absoarbe bine transpiratia altfel dupa 3 zile de purtat casca o sa ti fie sila sa o pui si in picioare , nu mai vorbesc de pus in cap; nu lua cagula din material sintetic, irita al naibii de tare; echipamentul trebuie sa contina musai protectii de genunchi, coloana, coate, manusi , casca, briu

bafta pe 2 roti ca o sa aveti nevoie

PS: o sa te doara fundul de la shaua din spate de la RR intr un mare fel, sorry for u; si daca ai picioare lungi, sa nu te sperii ca o sa ai si ceva febra musculara, pozitia este cam incomoda pt ocupantul locului din spate - scarile sus; e bine sa nu ai inele pe miini daca se intimpla sa nu ai manusi, o sa i lasi zgirieturi pe rezervor si e posibil sa se supere proprietarul :)

kristina
Subiect Autor

23 Ian 2008, 11:29

se duc planurile mele de a modifica un pic masina anul asta... :(
mai important e sa dau banii pe un echipament cat mai sigur...prefer sa fac un lucru bine decat mai multe prost. mersi
Kristina - Tigra

bbm

23 Ian 2008, 11:29

a, si inca ceva, daca este incepator / este primul motor de viteza, nu strica sa cumpere un amortizor de ghidon (ajuta enorm , preia din vibratii, voblaje) , baietii de la honda de pe dorobanti sint super ok si au pe stoc ce trebuie; daca ai nevoie de ajutor da mi un semn si ti dau contactele lor; si inca ceva, la modelul RR de 600, v-tecul intra de la 10500-11000 rpm asta inseamna ca de la acea turatie daca bruschezi "gazul" o sa se cam ridice pe o roata - garantat, am facut asta si mersul pe o roata este un "drog" foarte periculos iar seara este o senzatie cam ciudata, eu nu aveam experienta la mersul pe o roata si cind mi s a intimplat asta noaptea, senzatia a fost cam ciudata, vedeam fix cerul adica negru in fata ochilor

luci&dana
VIP

23 Ian 2008, 11:33

am avut si eu un prieten care era indragostit in acelasi timp si de raliuri...dar si de motoare...dar din pacate acum vorbesc despre el la trecut. Asa ca ai mare grija
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Gabyucl
zuly

23 Ian 2008, 12:19

frumos cbr-ul kristina.....aveti mare grija insa cu el....are cu ce :D :D :D
acum 2 zile m-a apucat nebunia de a cauta motoare pe net....
nu vreau ceva putere....un 125cc,poate o aprilia sau yamaha...nici un cbr de 125 nu ar fi rau...problema e ca tb sa mai dau iar de carnet :(
tocmai azi m-am uitat la o yamaha tzr,50cc...arata frumos,consuma putintel,6viteze,si nu fuge rau...pt bucuresti e foarte buna zic eu
:D
http://www.yamaha-motor.ro/products/mot ... ox/tzr.jsp

ce parere aveti?
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

13rvr

23 Ian 2008, 12:29

Gabyucl scrie:
frumos cbr-ul kristina.....aveti mare grija insa cu el....are cu ce :D :D :D
acum 2 zile m-a apucat nebunia de a cauta motoare pe net....
nu vreau ceva putere....un 125cc,poate o aprilia sau yamaha...nici un cbr de 125 nu ar fi rau...problema e ca tb sa mai dau iar de carnet :(
tocmai azi m-am uitat la o yamaha tzr,50cc...arata frumos,consuma putintel,6viteze,si nu fuge rau...pt bucuresti e foarte buna zic eu
:D
http://www.yamaha-motor.ro/products/mot ... ox/tzr.jsp

ce parere aveti?

stai pe 4 roti , e mai sanatos :wink:

kristina
Subiect Autor

23 Ian 2008, 12:39

mie imi place, cel putin cum arata...

PS: @13rvr : ii poate pune inca 2 rotite laterale pe roata din spate ca la tricicleta si se fac 4 :lol: :lol: hihihi
Kristina - Tigra

13rvr

23 Ian 2008, 12:42

kristina scrie:
mie imi place, cel putin cum arata...

PS: @13rvr : ii poate pune inca 2 rotite laterale pe roata din spate ca la tricicleta si se fac 4 :lol: :lol: hihihi

am prieteni 2 (fosti) morti, 1 trecut pe sub o masina, 2 cazuti de 2 ori....nu e de joaca

Gabyucl
zuly

23 Ian 2008, 12:45

stii cum e...si in casa poti sa te accidentezi sa mori...doamne fereste acuma de nenorociri....eu vreau sa imi iau acest motor mic ca sa ma duc la facultate cu el(problema mare cu parcarea la ASE) si sa ies vara cu el la plimbare...nu ca sa fug cu 300 pe autostrazi
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

kristina
Subiect Autor

23 Ian 2008, 12:49

poti sa mori si cu masina la 150...dar zic sa schimbam un pic discutia spre partea frumoasa a lucrurilor. Maxima prudenta si atentie la cei din jur, indiferent ce conducem!! :)
Kristina - Tigra