Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

vsn
Subiect Autor

Inchidere centralizata Seat Ibiza 2001

20 Mar 2009, 17:43

Salutare tuturor. Am un Seat ibiza, fabricatie 2001 si, inchiderea centralizata din fabrica nu mai face fata. Trebuie sa apas de 10 ori pana se deschid usile. Ca sa nu vorbesc de inchis. Deja blochez usile manual ca nu am nici o sansa din butoane. In concluzie mi-am cumparat o inchidere centralizata cu telecomanda si as dori sa o montez. Intrebarea principala e :
Unde se afla unitatea aceea centrala care comanda inchiderea/deschiderea usilor ? Am auzit variante cum ca s-ar putea sa fie in usa soferului. De aceea va intreb fiindca nu vreau sa ma chinui sa demontez fata de usa si sa constat ca am lucrat in zadar. Multumesc anticipat.
Seat Ibiza 2001 1.4

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Inchidere centralizata Seat Ibiza 2001

28 Mar 2009, 03:42

Deci fi antena :)

De inchiderea centralizata raspunde modulul de comfort. Acolo sunt geamurile electrice ( daca ai) , inchiderea, alarma, si modulul de telecomanda - incorporat in acesta !!!!

Si eu am aceeasi problema si am comandat o cheie cu telecomanda - tip briceag -si o unitate electronica de comanda.

Dealerul spune ca cel mai bine este sa o legi in paralel cu cea originala - eu vorbesc de funtia telecomanda !!!

Mai precis, NU taia nici un fir , ci doar te adaugi la firele respective ..ATENTIE >>>PRIN LIPIRE....nu face cu izolier , etc.

Cam atata.

Bineinteles trebuie sa dispui de diagrama firelor si a culorilor respective.

Firmele care monteaza alarme , stiu foarte bine cum sa ti-o adauge.deoarece alarmele se leaga exact acolo unde ai tu nevoie >>> si la inchiderea centralizata !!

PS. Modulul de comfort nu se afla in usa !! este undeva sub volan stanga si arata ca o casetuta neagra. Fi atent , acesta este un modul electronic scump ! 1000 Ron !!
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002