Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutz
Subiect Autor

ACCIDENT ....in brasov

18 Mar 2009, 17:12

salut
Aseara am avut un accident intr-un sens giratoriu cu un passat nou.dupa constatarile politiei cica eu am fost vinovat.
-....am patruns in sensul giratiu si imi continuam drumul pe a doua banda a sensului cand deodata unul cu passatul a intrat in mine.avea in jur de 70-80 km/h si cand a intrat in mine nu a franat deloc si m-a aruncat vreo 15 metri .mentionez faptul ca eu am intrat primul in sensul giratoriu dar politia a spus ca eu sunt vinovat din cauza ca passat-ul era la iesire din sens.in passat era un baiat la vreo 20 de ani cu masina de firma,avea muzica la maxim ,mai era cu niste prieteni,nu a franat deloc si aproape sigur nu era atent.am avut noroc din cauza k m-a lovit la vreo 45 de grade si botul vw-ului a alunecat din portiera in stalpul seatului si m-a impins.Am sunat la politie si au zis sa vin la ei ca nu au echipaj in oras (in tot brasovul).Am ajuns la politie si au zis sa completam repede foile ca se duc in misiune.Dupa ce m-am certat putin ,am observat ca de fapt nu mergeau nicaieri,creca vroiau sa doarma.Cred ca erau nervosi si ca i-am deranjat de la un film.Bine-nteles ca s-au enervat ca nu-mi recunosteam vinovatia ,mi-au spus sa tac si bla bla bla.Daca am vazut ca nu mai am ce discuta cu ei am tacut.Dupa vreo ora s-au calmat si ei si mi-au zis ca moral nu sunt vinovat si ca nu au cum sa dovedeasca viteza vw si ca nu am avut radar sa-l filmez sa le arat.
Imi vine sa ma duc in afara orasului si sa-i dau foc ca nu mai am bani sa o fac.ce parere aveti?
am facut o schita mai jos si VA ROG SA-MI SPUNETI CATEVA PARERI.
multumesc
am facut si o schita sa intelegeti mai bine

http://www.imagesl.info/uploads/9acdff7 ... f84156.jpg

Imagine
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CITROEN C4 coupe 2.0 HDI 2005
CV945HA

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a lui Dumnezeu.

Testosul

Re: ACCIDENT ....in brasov

18 Mar 2009, 17:22

Prostie omeneasca sau combinatie...in orice situatie daca esti lovit din spate sau din lateral, cel care loveste este vinovat.
Imi pare rau de ce ti s-a intamplat.

Bubulutza

18 Mar 2009, 17:34

rabdare si tutun!
o mare porcarie din partea lor...oricum nu te poti astepta la dreptate din partea unora care iau mita in loc de salariu...
dar nu da foc masinii ca nu are saraca nicio vina :(

Nicky

18 Mar 2009, 17:52

Au dreptate politistii (asta dupa ce s-au calmat). Distanta parcursa de tine e clar mai mica decat aia parcursa de idiot. Pe de alta parte, nimeni nu poate dovedi ca idiotul avea 80-90km/h (eu sunt sigur ca avea asa). E foarte ciudat la sensurile giratorii, ca trebuie sa ii cedezi trecerea celui care e deja in sens, dar daca ala apare din senin (adica cu viteza mare), nu prea ai ce sa ii faci. Daca ar fi dupa mine, in toate sensurile giratorii as pune camere de filmat. Cred ca e suficienta si una, la o adica. Se vede cine vine ghiulea si cine merge normal.
Imi pare rau. Mai e o chestie pe care o poti face, dar pe aia ti-o scriu pe privat, sa nu fie publica. Nici nu stii cum sa intri in intersectii de genul asta ca vine nebunii cu 200...uffff!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

ionutz
Subiect Autor

18 Mar 2009, 18:09

Am uitat sa spun.Mi-a luat carnetul pe 2 luni si amenda 360 ron.Imi venea sa plang cand am auzit.
Stie cineva care e limita de platit amenda ca nu pot sa o platesc acum?
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CV945HA

Bubulutza

18 Mar 2009, 18:12

limita de platit nu e
ti-o baga la impozit
prima data cand o sa mergi sa platesti vreun impozit ceva in localitatea unde ai domiciliul o sa iti zica acolo ca ai amenzi neplatite

cev13

18 Mar 2009, 18:19

ionutz scrie:
Am uitat sa spun.Mi-a luat carnetul pe 2 luni si amenda 360 ron.Imi venea sa plang cand am auzit.
Stie cineva care e limita de platit amenda ca nu pot sa o platesc acum?

Vezi ca in 48 de ore platesti la jumatate. Asta este singura limita de timp.
BAFTA
P.S. Imi pare rau de ce ai patit. La intalniri poti veni si fara masina. :wink:
LEON 1.4 2008

bogdanf

18 Mar 2009, 18:49

ionutz imi pare rau pentru ce-ai patit ... e unul din giratoriile de la iesirea din bv? acolo e nebunie mare.
e naspa ca nu poti arata ce viteza aveau aia :(
Cordoba 2007, 1.6 105CP

andrey1985

21 Mar 2009, 17:02

dupa schita ta mi se cam pare ca cea mai mare parte din vina tu o ai. dar are si el un pic ca nu s-a asigurat la schimbarea bandei de mers la iesire din giratoriu. Consoleaza-te cu ideea si nu fii suparat. Se mai intampla.

bertzi43
B-82-AJS

21 Mar 2009, 18:27

imi pare rau sa aud ce ai patit
tinand cont ca in sens giratoriu este prioritate de stanga si tea lovit in lateral tu esti vinovatul
poti face o contestatie dar sigur nu o sa rezolvi mare lucru,dar iti poti reduce pedeapsa la 1 luna de stat pe bara daca te duci sa dai examenul din nou.ai 15 intrebari din care tre sa raspunzi corect la 12
si eu am patit ceva asemanator acum 2 ani in sensul giratoriu de la intrarea in ploiesti

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

F33lings

24 Apr 2009, 08:26

daca te lovea in spate el era de vina.. ca nu a pastrat distanta regulamentare..
dar cum te-a lovit in lateral.. tu esti de vina ca nu i-ai acordat prioritate

(asa m-a lamurit un prieten militian)

cu toate ca .. conform spuselor tale.. tu ai fost primul in sensul giratoriu.. nu ai cum sa le-o demonstrezi.. numai daca nu este vre-o camera de supraveghere prin zona.. si atunci poti face contestatie.. (in cazul in care aia mai au filmarea)... etc...

sorry pt masinuta..

cristiL

07 Mai 2009, 14:06

in primul rand bine ca esti intreg si nu ai patit nimic. iti inteleg supararea, dar fiarele sint doar fiare pana la urma.
nu poti sa faci o contestatie a procesului verbal la directia de politie rutiera brasov?

din schita ta si dupa capul meu, cel cu passatul e vinovat, deoarece:

1. tu ai intrat primul in sensul giratoriu;
2. passatul trebuia sa iti dea prioritate de dreapta la schimbarea benzii de circulatie.

viteza se poate afla prim masuratori, nu iti trebuie radar. chiar daca nu sint urme de franare, poate masura distanta de la locul impactului la locul unde fusese proiectata masina si se pot face niste estimari in functie de masele masinilor.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

badganaflee
V.I.P.

07 Mai 2009, 14:15

man, naspa , ATENTIE amenda trebuie platita in max. 48 de ore de la porducerea accidentului, cat despre idiotul ala cu passatul, vai si amar, e genul de om, care vede ca vii pe contra sens, el are un tir in fata, nu-i trage masina , dar se baga in depasire, ASTA E spune el, scapa cine poate, bafta

ionutz
Subiect Autor

09 Mai 2009, 10:57

am dus masina in service in sfarsit :D
ce vopsea imi recomandati?:)
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CV945HA