Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Testosul

Re: Leon Cupra 1P Candy White

16 Apr 2009, 16:17

Fusese o confuzie...s-a voalat informatia pana a ajuns la mine...deci Alecsm a fost celalalt Cupra.

grecutzu2005

16 Apr 2009, 16:21

interesanta cursa pacat ca nu am venit si eu la bucuresti. era in plan dar cei de la 4 tuning mi-au dat planul peste cap de 3 ori.
si eu astept parerea lu mailat.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

mailat
Subiect Autor

17 Apr 2009, 02:36

Mersi pentru aprecieri.

Da, m-am dat cu Alecsm din mers de la 50 de km/h. Da, pana la 200 km/h era cam o jumatate de masina (poate una intreaga) intre noi si la 220 treceam de el. Da am ambreiaj sport, bujii mai reci (care nu au nici un rol de putere doar de eliminare a missfire-ului care apare la TFSI-uri). Din pacate, si sa nu credeti ca, caut scuze, din cauza ambreiajului acesta (sachs performance), nu stiu de ce, n-am descoperit pana azi, nu pot sa schimb brutal in 7000 de ture, doar cu pauza. Din cauza asta (plus greutatea extra din masina, lada de bass bla bla) nu-l ajung pe Alex decat in a 5-a cand nu mai e nevoie sa schimb treptele. Oricum, recunosc... masina lui Alex merge blana. Inca consider ca il bat destul de bine considerand cat de tare vin peste el pe treapta a 5-a (din pacate omul frana cand treceam de el, deci nu stiu ce se intampla la viteze mai mari). Oricum, rematch-uri vor fi destule... :D

Deocamdata stragem bani pentru Stage 2+...

PS: niste pasarele mi-au soptit ca Alex avea masina "golita"...
Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you take the wall with you.

eddy_wtx
LowRider

17 Apr 2009, 09:15

Frumos!
Revansa ar fi super sa o tineti aici, in Timisoara, sa vedem si noi ceva interesant :D
Bafta ;)

grecutzu2005

17 Apr 2009, 09:29

pot sa mai intreb si eu ceva?
de ce nu v-ati dat de pe loc?
si de ce nu poti sa schimbi brutal in 7000?
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

kenzo_boy

20 Apr 2009, 03:40

mailat scrie:
Mersi pentru aprecieri.

Da, m-am dat cu Alecsm din mers de la 50 de km/h. Da, pana la 200 km/h era cam o jumatate de masina (poate una intreaga) intre noi si la 220 treceam de el. Da am ambreiaj sport, bujii mai reci (care nu au nici un rol de putere doar de eliminare a missfire-ului care apare la TFSI-uri). Din pacate, si sa nu credeti ca, caut scuze, din cauza ambreiajului acesta (sachs performance), nu stiu de ce, n-am descoperit pana azi, nu pot sa schimb brutal in 7000 de ture, doar cu pauza. Din cauza asta (plus greutatea extra din masina, lada de bass bla bla) nu-l ajung pe Alex decat in a 5-a cand nu mai e nevoie sa schimb treptele. Oricum, recunosc... masina lui Alex merge blana. Inca consider ca il bat destul de bine considerand cat de tare vin peste el pe treapta a 5-a (din pacate omul frana cand treceam de el, deci nu stiu ce se intampla la viteze mai mari). Oricum, rematch-uri vor fi destule... :D

Deocamdata stragem bani pentru Stage 2+...

PS: niste pasarele mi-au soptit ca Alex avea masina "golita"...

Noi am vazut-o destul de plina si daca era golita vedeai singur, nu trebuia sa-ti sopteasca nimeni:) Cat despre lada aia de bass...cred ca glumesti nu?:)
Oricum, felicitari pentru performanta, sa stai asa cu cupra lui alex nu este lucru comun.

Legat de treapta a5-a, alex inca acuza acel boost drop in aceasta treapta dupa ce acum ceva timp a scapat ceva in admisie. De atunci are un fluierat ciudat si aceasta pierdere de presiune care a avut-o si in Ungaria cand a participat. Mai mult ca sigur, acela este principalul motiv pentru care pana acolo nu te atingi de el si abia apoi incepi sa capeti avantaj iar Cata WRC se teleporteaza de langa el in aceleasi conditii. Incearca si cu WRC-u, dupa mine el este "the man to beat" la capitolul cupra.

Inca o data, felicitari.

P.S. La cum a stat situatia sunt convins ca de pe loc Alex are prima sansa.
Leon TFSI powered by RBN
Imagine

mailat
Subiect Autor

20 Apr 2009, 04:13

In legatura cu boost-drop-ul acela... in Ungaria era pe toate treptele peste 6000 de ture. Acuma numa pe a 5-a si pe a 6-a... ciudata treaba. Si pe langa lada aia de bass (care apropo cu tot cu amplif are ~50 de kg) mai erau si alte bagaje cu care am plecat de la salon si pe care nu am apucat sa le las niciunde... as zice cam 80 de kg in plus per total. Crede-ma ca se simt, si destul de bine. Dar inca odata... nu caut scuze. Relatez doar faptele si concluzia o trageti voi. Eu pe a mea am tras-o deja si am si zis-o mai sus.

@grecutzu habar n-am de ce nu pot sa schimb, n-am descoperit inca. Cred ca are legatura cu rulmentul de presiune, nu face fata sa impinga placa peste 6000 de ture, dar cei de la Sachs din Germania mi-au zis ca kit-ul respectiv pe care l-am montat eu functioneaza pe rulment stock... am si schimbat rulmentul cu altul nou si tot asa face. O sa incerc sa schimb si uleiul din cutie, pun Motul si acolo si sa vedem ce-o iesi.
Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you take the wall with you.

kenzo_boy

20 Apr 2009, 13:16

mailat scrie:
In legatura cu boost-drop-ul acela... in Ungaria era pe toate treptele peste 6000 de ture. Acuma numa pe a 5-a si pe a 6-a... ciudata treaba. Si pe langa lada aia de bass (care apropo cu tot cu amplif are ~50 de kg) mai erau si alte bagaje cu care am plecat de la salon si pe care nu am apucat sa le las niciunde... as zice cam 80 de kg in plus per total. Crede-ma ca se simt, si destul de bine. Dar inca odata... nu caut scuze. Relatez doar faptele si concluzia o trageti voi. Eu pe a mea am tras-o deja si am si zis-o mai sus.

@grecutzu habar n-am de ce nu pot sa schimb, n-am descoperit inca. Cred ca are legatura cu rulmentul de presiune, nu face fata sa impinga placa peste 6000 de ture, dar cei de la Sachs din Germania mi-au zis ca kit-ul respectiv pe care l-am montat eu functioneaza pe rulment stock... am si schimbat rulmentul cu altul nou si tot asa face. O sa incerc sa schimb si uleiul din cutie, pun Motul si acolo si sa vedem ce-o iesi.

Cu alte cuvinte ambele masini au suferit de treburi ciudate, el cu acel boost drop tu cu acel ambreiaj...poate data viitoare o sa aveti parte de o cursa mai curata si scuzele vor lipsi cu desavarsire de ambele parti;) Despre partea cu bagajele punem si de partea lui eleronul ala anti-performanta si cred ca sunteti kit:)
Leon TFSI powered by RBN
Imagine

kenzo_boy

20 Apr 2009, 14:46

Eu acum am citit mai bine, tu vrei sa spui ca intre 200 si 220 km/h ai recuperat doua masini si ai trecut tare de el iar el era blana in continuare?
Leon TFSI powered by RBN
Imagine

mailat
Subiect Autor

20 Apr 2009, 15:42

Da, eleronul nu era montat si vitezele sunt aproximative sherif, n-am stat cu ochii in kilometraj. Putem sa incetam cu prostiile astea la mine pe topic? Daca vrei, iti dau mail-ul si vorbim acolo tot ce vrei tu, da pana la urma asta e un topic al masinii mele nu de curse. Si da, de la ~200 pana la ~220 am recuperat 2 masini. (amazing eh?)

kenzo_boy

20 Apr 2009, 18:39

Imi cer scuze pentru offtopicuri, nu am vrut sa supar pe nimeni. Eleronul era pe masina:) Si intr-adevar, cam de vis treaba aia cu 2 masini in doar 20 de km/h, posibil ca unul dintre voi sa fi calcat gresit pedala:)Oricum, erai f sigur pe tine la salon, se pare ca la final toti au fost surprinsi de situatie nu? Ne mutam pe mail atunci.
Leon TFSI powered by RBN
Imagine

Testosul

21 Apr 2009, 07:58

Va rog sa mutati pe privat orice discutie legata de versusuri.

nadir@superchips

21 Apr 2009, 08:03

fara suparare kenzo unde ai fost? ca din cate imi aduc aminte nu te-am vazut.... sau iar ai fost asa cum ai fost si in ungaria?

mailat asa iti trebuie! te-a manccat pe tine sa te dai si cu bagaje si cu muzica in masina in conditia in care nu te dadeai cu orice masina. stim cu totii ca alex nu are o singura masina si mai toate sunt pregatite.

cat despre ambreiaju tau am eu raspunsul nu ai luat si rulmentu de la sachs si ai pus rulment stock iar placa e mult mai grea si rulmentu stock se chinuie sa o desfaca!

imi este ciudat sa aud ca o masina si anume tfsi pierde boost doar pe o anumita treapta.
Audi S3 2.0 TFSI - Milltek TBE - Evoms CAI - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ 12.276 @ Kiskunlachaza 2009
TUNING CLUB s.r.l. - Superchips & REVO Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro

marian_iam
V.I.P.

21 Apr 2009, 08:12

pentru ultima data ... mutati discutia in alta parte! sau se incepe cu avertismente si banari!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Nicky

05 Iul 2009, 22:25

Domnule Mailat, umbla vorba prin targ ca v-ati masurat (90-60-90). :P Ne puteti da mai multe detalii :bounce: :bounce: :bounce: Congrats ;) Congrats, Adi@Revo! ;) Abia astept KIP - Revolutia :D
http://www.car-setup.com Car Setup Romania