Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cev13

Re: Cura de slabit sau cum sa ne usuram masinile

11 Mar 2009, 13:54

O masina mai "slabuta" consuma mai putin. :lol: :lol: ... si acum suntem in plina criza :wink:
LEON 1.4 2008

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

11 Mar 2009, 14:12

Si ca si replica , masina trage altfel cu noile incaltari , cele aprox. 3 kg in minus pe roata se simte deja , cred ca un minus 50 de kg ar fii ideal , la mine care am 1335 kg, comparativ cu Astra care are 1190 kg

Testosul

11 Mar 2009, 14:40

The teacher scrie:
Intrucat , acest topic este deschis tuturor parerilor , eu vreau de la masina asta pe care o am sa storc totul , nici nu sunt absurd , pe unele locuri am si glumit , DAR raman la ideea care ma macina demult cu scaunul de Cupra , pe care nu-l gasesc , va multumesc pt interesul acordat si pt sfaturi , pe unele chiar o sa le urmez....

Sunt sigur ca poti gasi scaune identice cu cele de pe Cupra ca si design, de super brand (si nu scoica din aceea de sa nu mai poti iesi din masina) la un pret mult mai bun.

Nicky

11 Mar 2009, 16:20

Cristi, cred ca astea ar da bine pe masina ta. Fii atent la tipul care le da, are Ibiza Cupra si are 340 CP =)) Vezi daca iti plac si negociem cu el la maximum, ca si asa e Criza...si stie si el asta, cred. Sporuri! http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=210888 Centurile tale Sparco cred ca ar veni de minune. Sper sa nu fi alergic la Piele / Leather. Succes!
Imagine
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

ace117
Membru Fondator

11 Mar 2009, 16:51

Mi se par...folosite.
Scaunul de Cupra e cu totul altceva!
Si pe mine m-ar interesa, dar numai si numai de Cupra!
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

ace117
Membru Fondator

11 Mar 2009, 16:52

The teacher scrie:
Si ca si replica , masina trage altfel cu noile incaltari , cele aprox. 3 kg in minus pe roata se simte deja , cred ca un minus 50 de kg ar fii ideal , la mine care am 1335 kg, comparativ cu Astra care are 1190 kg

Chiar eram curios cum se simte. :)

Imagine Imagine

ace117
Membru Fondator

11 Mar 2009, 17:04

nickydobreanu scrie:
La masinile la care se merge pana la limita cu aceasta cura de slabire, se aduna sute de kilograme la final si asta nu e de neglijat. Iar la concursuri, de obicei secundele sau sutimile sunt cele care fac departajarea intre concurenti.

Daca esti chiar asa de pasionat si i-ti permiti, sa cumperi o masina de curse de cateva mii, in Anglia e full cu asa ceva.
Sau incearca macar una, chiar daca e un Clio sau Vauxhall. Si o sa vezi ca uiti de Cupra!
O masina de curse este total altceva. Oricat va chinuiti Leonul nu o sa fie de curse in adevaratul sens al cuvantului.Pentru asta ar trebui sa fie facut bucati, ranforsata caroseria, roll-cage si investit inca 30.000 de euro (numai suspensia de curse costa 9-10,000).Si atunci va fi aproape...
Va pun un link sa vedeti cam cum se construieste un bolid de curse:
http://www.autorally.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=2767

Mai bine investiti intr-un "polizor" de cateva mii de euro de VTM (voi vreti la indemanare si nu in CNR) si lasati pe altii cu Leoane s-o ia la coaja de la voi! :wink:

Imagine Imagine

grecutzu2005

11 Mar 2009, 17:58

:) Depinde domn profe ce vrei sa faci cu masina.
daca ti masina pentru strada nu are rost sa o usurezi cum vrei tu.
de ex eu am o masina de strada si o masina de rally.
daca aveam, masina de strada si de rally acuma stateam pe bara pentru ca am spart 2 cuti de viteza.
:)

si bubulutza nu e vorba ca este de 1.6 motorul. cu modificari se poate bate si cu motoare de 2.5 :)

eu pe masina de rally am motor de 1.3 si 650 de kg :) fara roll bar. si ma bat cu masini cu motor de 2000.

scaunele de cupra profesore eu am impresia ca sunt exagerat de grele chiar mai grele decat ale tale
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

Bubulutza

11 Mar 2009, 18:15

da se poate sa ai dreptate..... dar presupun ca Leon-ul lui Cristi nu o sa ajunga niciodata la 650 kg...

dar cum a zis si ace - vrei masina de curse, ia-ti masina de curse! :!:

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

11 Mar 2009, 19:42

ace117 scrie:
The teacher scrie:

Chiar eram curios cum se simte. :)

Azi pe la 11.00 , cu gumele incalzite suficient zic eu , am tras tare pe un sector de drum arhicunoscut de mine , fiind traseu de mers la work :lol: , si am simtit-o foarte bine , si ca si comportament si pare mai agila , daca se incalzeste mai mult ies pe A2 cu Vagcom-ul si fac niste teste.....

ace117
Membru Fondator

11 Mar 2009, 21:26

Sunt curios cum se va simti la mine.
Jentile Dare RS Drift sunt mai usoare decat Tzunamee...

Imagine Imagine

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

11 Mar 2009, 21:44

ace117 scrie:
Sunt curios cum se va simti la mine.
Jentile Dare RS Drift sunt mai usoare decat Tzunamee...

Garantez , spun de pe acum , daca ai cel putin 2 kg in minus pe janta , ca vei fi uimit ce se simte , iar tu Ace cu experienta ta stii sa faci comparatii , astept confirmarea :wink:

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

11 Mar 2009, 22:39

Ma bucur ca va "ambalati " atat de tare pe seama acestui topic , pareri , sugestii , critici , mie mi se pare ca acest lucru este benefic pt toti cei care citesc , si care pot invata de la noi , care cica ne mai pricepem un pic , ceva util , asta e scopul acestui forum , sa invatam , unii de la altii , nefiind un forum tehnic , vorbele nostre pot fi intelese si de cei care nu inteleg limbajul folosit pe alte meleaguri , asa ca , in concluzie asa va vreau , productivi , critici , cu opinii ..............va astept si la alte polemici despre masini .................postati in continuare si aic :lol:

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

11 Mar 2009, 22:43

nickydobreanu scrie:
Cristi, cred ca astea ar da bine pe masina ta. Fii atent la tipul care le da, are Ibiza Cupra si are 340 CP =)) Vezi daca iti plac si negociem cu el la maximum, ca si asa e Criza...si stie si el asta, cred. Sporuri! http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=210888 Centurile tale Sparco cred ca ar veni de minune. Sper sa nu fi alergic la Piele / Leather. Succes!
Imagine

Nicky , poate ai uitat sau nu-ti aduci aminte , la masina sport scaun de piele , poate , dar nu in masina mea , nu are treaba pielea care este un element de lux cu masina sport , poate fii ea cea mai sport de pe planeta asta , multumesc pt , intentia buna , stiu ca te-ai gandit imediat la mine , dar nu pun piele pe scaun la mine , am un taburet de lemn acasa mai bine il pun pe ala :lol: :wink:

Bubulutza

12 Mar 2009, 09:12

The teacher scrie:
, dar nu pun piele pe scaun la mine , am un taburet de lemn acasa mai bine il pun pe ala :lol: :wink:

:lol: :lol: :lol: