Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Anda
Subiect Autor

Informatii RCA

05 Mar 2009, 16:12

buna,am permis de aproape 6 luni in care nu am avut parte de evenimente rutiere grave insa ieri am avut ghinionul k un mos cu o basculanta sa intre in mine,mi.a rupt cauciucul ,barba fata dreapta este indoita, usa gaurita si zgariata pt k m.a agatat cu suruburile de la roata din fata.a mi.a zburat si oglinda.am fost la politie mosul mi.a dat rca.ul lui am sunat am facut o programare marti trebuie s ma duc la Bcr asigurari.Vroiam sa intreb cat poate dura reparatia si daca pot cere s fie facut intr.un service seat? :(

grecutzu2005

Re: ma puteti ajunta va rog?

05 Mar 2009, 16:16

poti sa mergi la un service seat ca lucreaza cu orice asigurator.
cred ca dureaza cam 2 3 saptamani sa iti repare masina normal.
acuma depinde si cum vin piesele.

naspa ce ai patit.
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro

Nicky

05 Mar 2009, 16:33

Eu zic ca o solutie inspirata ar fi sa ii pui rezerva si sa mergi cu masina pana finalizezi dosarul de dauna. Foloseste-te de ea, daca e functionala.
Dureaza ceva dosarul, apoi dureaza si cu service-ul. Trebuie facuta constatarea elementelor stricate/indoite/sparte.
Apoi service-ul comanda piesele si abia atunci cand le au si au si timp (si programatul asta e cu cantec, ca multi zic ca sunt aglomerati) o sa te cheme sa lasi masina acolo. Eu zic ca reparatia nu dureaza mai mult de cateva zile (din ce ai prezentat tu mai sus), max. o saptamana cu tot cu vopsit.
Imi pare rau. Alea se repara, relax, bine ca nu a patit ceva cineva din masina.
Si daca accidentul asta te-a facut sa join the club, noi iti uram Bine ai venit in ClubSeat.Eu! Dupa ce o repari, asteptam poze si o prezentare a masinii! Fruntea sus! Iti tinem pumnii! Succes!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Matrixu

05 Mar 2009, 16:38

Cred totusi ca o sa dureze cel putin 2 saptamani. Mare parte din masinile din service sunt acolo pentru vopsitorie si acest lucru dureaza. La Metrotehnica stiu ca la anul trecut asteptai aproape 2 saptamani sa poti intra cu ea la vopsit.
La fel si la Honda tot cam atat dureaza. Ideea e ca ei pot repara masina si tu o poti lua pana vine programarea de vopsit.
De reparat nu cred ca dureaza mai mult de 1 saptamana.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Anda
Subiect Autor

05 Mar 2009, 17:11

nu am inteles ceva,ma pot duce direct la un service seat cu rca.ul fara sa fie nevoie s ma duc la cei de la asigurari sa constate?as mai avea o intrebare,akum o luna eram intr.o intersectie eu am vrut s fac stanga un mos cu un volkswagen touareg de pe sensul celalalt sa faca dreapta si ne.am intalnit "fata in fata" el tipa injura eu nu am vrut sa dau cu spatele am dat f putin pt k in spatele meu treceu masini,iar asta pur si simplu m.a impins cu masina lui si a plecat ,mi.a luat putin vopseaua dar nu grav,dupa kteva zile mi aprins pe bord beculetzul acela de airbag si de atunci sta tot asa.credeti k din cauza asta nu s.au deschis akum knd m.a lovit camionul?viteza nu aveam nici eu nici camionul el practic m.a agatat cu roata din fata si scara aceea.trebuiau sa se deschida airbag.urile? va multumesc pt raspunsui

grecutzu2005

05 Mar 2009, 17:18

airbagurile nu au sarit mai mult ca sigur din cauza beculetului.
dar trebuie sa mergi la asigurare sa iti deschida dosar. mai mult ca sigur.
eu cand am avut accident cu dacia de am facut-o zob am fost cu masina sa imi faca constatare si mi-a facut.
si iti mai face o constatare la service dar dupa ce iti faci programare si o lasi acolo.
www.JustClassics.ro

Bubulutza

05 Mar 2009, 17:22

1 - BCR asigurari nu accepta sa te duci direct in Service
trebuie sa iti faca mai intai constatarea si apoi mergi cu ea si cu dovada de la politie la service
2 - atentie la ce service te duci ca e naspa...eu am fost la unii (langa dealer seat in pantelimon) si mi-au luat aoa tot ce aveam in masina, inclusiv carpa de geam si maruntisul...ca sa nu mai zic ca au facut masina in sange cand au vopsit-o - poate iti recomanda cineva un service unde sa mergi
3 - BCR Asigurari lucreaza extrem de greu cu daunele - eu nu mi-am mai facut la ei dupa incidentul ala, ca a stat masina 2 sapatamani in service gata reparata, ca nu vroiau sa faca plata sa o pot ridica
4 - despre airbag nu ma pricep dar oricum in service o sa iti verifice si senzorul respectiv

Mult succes si NERVII TARI!

grecutzu2005

05 Mar 2009, 17:23

dute la bamse :) el te ajuta :)
www.JustClassics.ro

Anda
Subiect Autor

05 Mar 2009, 17:29

poze cu seat meu,:(sper k dupa ce va fi reparat sa arate tot asa
Imagine

Imagine

Imagine

grecutzu2005

05 Mar 2009, 17:31

frumos.... foc

si poze cu tine ? primim?
www.JustClassics.ro

Nicky

05 Mar 2009, 17:32

Ufff, ce frumos e! Super tare! :)
Lasa, ca o sa fie si mai si. Ca o sa inveti de pe forum metode de a il face si mai frumos. Succes!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Testosul

05 Mar 2009, 17:36

Bine ai venit in clubul nostru. Te rog sa-ti prezinti masina in aria special creata si nu mai folosi culori care pot genera obosirea ochilor.

Anda
Subiect Autor

05 Mar 2009, 17:38

''tareeee'' deci am ceva de asteptat.nu e nimic de indreptat trebuie doar s schimbe oglinda usa aripa si roata.sper s nu dureze mai mult de o luna:(

Bubulutza

Re: ma puteti ajuta va rog?

05 Mar 2009, 17:57

am obervat ca ai semn de incepator in geam in pozele de mai sus...cand ti-ai luat masina?

Anda
Subiect Autor

Re: ma puteti ajuta va rog?

05 Mar 2009, 18:11

in octombrie am luat masina permisul in septembrie 2008,km de 5 luni o conduc.