Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

marinicagogu
Subiect Autor

Serii caroserie

04 Mar 2009, 10:29

As dori sa stiu si eu cate serii are Seat Leon 2008 (1,6 16v) si cam pe unde sunt amplasate, de asemenea daca este adevarat ca are cip de identificare.
Am 2 masini identice (una lovita si una buna) si as dori sa schimb piesele de pe una pe alta fara sa mai ajung pe la RAR ca una din ele e dauna totala si au fost probleme cu platile catre leasing, etc...

Nicky

Re: Serii caroserie

04 Mar 2009, 10:57

Din cate stiu, recarosarea e ceva legal si nu trebuie sa dureze prea mult timp. Nu cred ca merita osteneala de a modifica seriile de sasiu, pentru ca oricat de bine s-ar face operatiunea, nu iese ca-n fabrica si, mai rau, e caz penal cel in care Autoritatea Rutiera sau Politia, ITP-ul sau RAR-ul te gasesc cu surprize d-astea. S-au dus vremurile cand se lucra cu poansoane in service-uri si se sudau clopote dreapta la Dacii (cele cu seria sasiului).
Eu zic sa o faci ca la carte, si daca pierzi o saptamana / o luna, pierde-o pentru linistea si siguranta ta. Succes!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

marinicagogu
Subiect Autor

04 Mar 2009, 11:14

nu e vorba de modificat serii,tocmai de aia am inrebat pe unde sunt sa nu mut cumva ceva piesa cu serii de pe una pe alta... iar recarosare nu prea pot sa ii fac pt ca nu am tot ce imi trebuie....

Nicky

04 Mar 2009, 11:19

Stai sa apara profesionistii, poate nu s-au trezit inca. Eu stiu ca la mine e o serie la parbriz (cam in dreptul volanului), ca i-am vazut pe aia de Casco cand faceau shooting-ul.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

marinicagogu
Subiect Autor

04 Mar 2009, 11:22

aia o stiu si eu se vede de la o posta :)
mai sunt pe la contra-aripi sub capota una in stanga si una in dreapta... dar in rest nu mai stiu