Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

In oras, desi este vreme insorita, circul cu farurile de ceata....

Cu farurile de ceata aprinse pe vreme insorita
3 (2%)
Cu pozitiile si farurile de ceata aprinse pe vreme insorita
11 (8%)
Cu faza scurta si farurile de ceata aprinse pe vreme insorita
15 (11%)
Nu folosesc farurile de ceata daca vremea este insorita
109 (79%)

Voturi totale: 138

gzhazh
Bihoreanu
Subiect Autor

Re: Circuli cu farurile de ceata aprinse pe vreme insorita ?

17 Mar 2009, 08:56

marian_iam scrie:
... drept urmare ... am aprins becu de ceata ... ghici ce! absolut nimica! nici unul nu s-a prins ca ma deranjeaza proiectoarele lor.
Si am aprins/stins, aprins/stins de vre-o 10-15 ori la unu ... si nimik ...
deci ... nu avem cum sa scapam de ei!

exact asa fac si eu, dar nu, nici gand retarzii! Nu inteleg de ce le dau cu becu de ceata in freza, ma mai trezesc ca imi iau si un claxon sau un flash aiurea. Mi-e sila de ce maimute cu covrigi in mana sunt pe strazile din Romania... :(
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

Adizuz

05 Mai 2009, 14:08

Recunosc ca destul de des circul cu faza de ceata aprinsa, dar doar noaptea. Asta se intampla in primul rand ca ma ajuta sa feresc gropi. Macar pentru asta sunt foarte bune. Este adevarat ca nu suport absolut deloc, faza de ceata pe spate. Asta mi se pare ce-a mai mare nesimtire din partea celor cale le folosesc.

A fost o emisiune pe tema asta cu "Ursa Mare" in care a facut mai multe teste si stiintific a constatat ca faza mare nu orbeste pentru mersul in fata pentru ca este orientata foarte jos in fata masinii. Asa ca daca tot este dovedit stiintific ca nu fac rau, am sa continui sa ocolesc gropi folosindu-ma de niste extra lumina
Leon - from a different world!
1P - 1.6 Snow

wasile

05 Mai 2009, 17:03

Adizuz scrie:
Recunosc ca destul de des circul cu faza de ceata aprinsa, dar doar noaptea. Asta se intampla in primul rand ca ma ajuta sa feresc gropi. Macar pentru asta sunt foarte bune. Este adevarat ca nu suport absolut deloc, faza de ceata pe spate. Asta mi se pare ce-a mai mare nesimtire din partea celor cale le folosesc.

A fost o emisiune pe tema asta cu "Ursa Mare" in care a facut mai multe teste si stiintific a constatat ca faza mare nu orbeste pentru mersul in fata pentru ca este orientata foarte jos in fata masinii. Asa ca daca tot este dovedit stiintific ca nu fac rau, am sa continui sa ocolesc gropi folosindu-ma de niste extra lumina

subscriu
Leon FR TDI 170CP

mihaiu
seattm

05 Mai 2009, 17:16

ce am observat eu e că orice căsuţaş care şi-a luat un rahat de logan sau un coşciug de symbol umblă neapărat cu proiectoarele de ceată aprinse. Că el la căruţă nu avea şi trebe neapărat să ne arate că acum are.
Deviez, nu vi se pare că cei cu logan sunt printre cei mai frustraţi şoferi şi trebe să arate tot timpul ce pot? Şi când te enervezi şi treci pe lg ei cu viteză de ciudă dau flash în timp ce tu te îndepărtezi?

Bubulutza

05 Mai 2009, 17:18

mihaiu scrie:
ce am observat eu e că orice căsuţaş care şi-a luat un rahat de logan sau un coşciug de symbol umblă neapărat cu proiectoarele de ceată aprinse. Că el la căruţă nu avea şi trebe neapărat să ne arate că acum are.
Deviez, nu vi se pare că cei cu logan sunt printre cei mai frustraţi şoferi şi trebe să arate tot timpul ce pot? Şi când te enervezi şi treci pe lg ei cu viteză de ciudă dau flash în timp ce tu te îndepărtezi?

:lol: ca bine le mai zici :lol:

Vlad_TNS

06 Mai 2009, 11:54

nush....eu ziua merg doar cu proiectoarele,iar noaptea doar cu faza scurta.Nu cred ca deranjez pe nimeni cu proiectoarele ziua.Eu asa le-am catalogat.....lumina de zi si lumina de noapte.
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver

mihaiu
seattm

06 Mai 2009, 14:18

TNS scrie:
nush....eu ziua merg doar cu proiectoarele,iar noaptea doar cu faza scurta.Nu cred ca deranjez pe nimeni cu proiectoarele ziua.Eu asa le-am catalogat.....lumina de zi si lumina de noapte.

Ai dreptate... De aia se aprind automat când e zi, nu?
Şi când e ceaţă ce lumini foloseşti? Eu vreau să adaptez un proiector de stadion.
Am vorbit deja cu Ghiţă Celofan şi mă rezolva el.
:lol:

corsi

06 Mai 2009, 20:20

mihaiu scrie:
TNS scrie:

Ai dreptate... De aia se aprind automat când e zi, nu?
Şi când e ceaţă ce lumini foloseşti? Eu vreau să adaptez un proiector de stadion.
Am vorbit deja cu Ghiţă Celofan şi mă rezolva el.
:lol:

Nu cred ca isi au rost arogantele.TNS a raspuns sincer la intrebarea topicului.
momentan skoda o3 184cp 4x4

mihaiu
seattm

06 Mai 2009, 21:05

ştiu. Dar după ce am scris mai sus legat de căruţaşi nu mă aşteptam să văd că sunt şi Seatişti cu metehne.

marian_iam
V.I.P.

07 Mai 2009, 06:06

omul si-a spus parerea ...
daca dupa fiecare post ne luam la misto ... nu prea e frumos ...
sper sa nu degenereze, sau daca aveti chef de mistouri va rog sa continuati pe P.M. sau Mess sau Mail.
multumesc!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

altea

07 Mai 2009, 08:49

mihaiu scrie:

asta asa e, si mai erau pe vremea Daewoo cei cu cielo.... eu cel putin nu stiu daca am intalnit in trafic un cielo care sa nu aiba aprinse proiectoarele sau stopurile de ceata
B 77 PBE
seat altea 1.9 tdi DSG

marian_iam
V.I.P.

07 Mai 2009, 08:55

inca odata ...
aici se discuta daca, sau daca nu mergeti cu proiectoarele aprinse!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

altea

07 Mai 2009, 10:17

ei bine... :blackeye: nu merg cu proiectoarele de ceata aprinse daca conditiile atmosferice nu o impun
B 77 PBE
seat altea 1.9 tdi DSG

LIFEPHORM

07 Mai 2009, 11:37

Ca sa raspund la intrebarea topicului, NU folosesc lumini deloc la masina pe timpul zilei in Bucuresti, mai ales daca e soare, deci nici proiectoare!
In afara localitatilor ziua merg cu scurta ziua si noaptea cu scurta + proiectoare.
In pasaje aprind pozitiile doar in cazul in care sunt bine luminate, iar daca nu, faza scurta. De stopul de ceatza nu mai aduc aminte ca e clar ca nu il folosesc.
Noaptea, sau dupa ce incepe sa se intunece si apreciez ca nu mai e destula lumina pentru circulat in siguranta, aprind scurta + proiectoare. Si asta pentru ca ma ajuta mai mult sa observ gropile si denivelarile transversale ale drumului, pe care in mod normal nu le observi asa usor doar cu faza scurta.
Valabil si pentru speed-bums, care se vad mai bine cu proiectoarele mai ales cand esti aproape de ele si ai masina la 2-3 metri in fatza.
Oricum am reglat proiectoarele destul de jos si am facut si cateva teste cu diferiti prieteni care mergeau in fata mea la diferite distante ca sa vad daca sunt deranjante. Radu (Testosul) poate confirma ca a avut rol de cobai pret de cateva secunde :D
Proiectoare + pozitii - Niciodata!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

Vlad_TNS

16 Mai 2009, 17:05

Asta e mihaiu,sunt un carutas inrait dornic de atentie.

P.s. si care e problema daca merge unu cu un 'cosciug de simbol' ???? poate omului ii place...Nu au toti bani sa-si ia masina 'smechera'. Poate ca si aia cu BMW,Lexus etc zic de Seat ca e vreun gunoi de masina....Deci eu daca am Lamborgini trebuie sa rad de ala cu Matiz.Si referitor la proiectoare caaaaare e problema.Inteleg sa te iei de o masina cu cruci multe pe ea,sau de aia de-si iau xenoane albastre cele mai puternice sau de lunete cu BOSS pe ele dar care e faza cu proiectoarele ziua??? Orbesc pe cineva ziua???sau c??
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11