Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blecota

Re: garda sol joasa

04 Mar 2009, 16:49

ideea e ca este prea joasa..eu indiferent pe ce bordura parchez imi atinge..daca parchez pe mijloc adik jumate pe strada jumate pe bordura e ok...dara daca ma apropii prea mult de bordura imi atinge ba cu bascula ba cu baia de ulei si sunt sigur ca nu e numai la mine...cat despre groapa din brasov e acolo unde trebuie sa fie...lol e am luat-o si cred ca au luat-o mult mai multi asa ca e o chestie generala nu numai in ploiesti
kamikaze

Bubulutza

04 Mar 2009, 17:18

imi aduceti aminte de cand mi-am luat eu masina :)
primul drum lung la Sibiu, drum bun pe valea Oltului..ajung ok..sa parchez...bordura era mai joasa unde m-am urcat eu...si zic hai sa o las mai in fata :) eroare! am mers asa usor jumate pe drum, jumate pe bordura...si am auzit un zgomot...care a generat valuri de plans...valuri valuri....
am zgariat ceva pe sub ea... :( :( noroc ca era acolo un bun samaritean care avea un service si am mers la el...nu se luase decat vopseaua...dar zgomotul...nu o sa il uit niciodata
:?
si de atunci ...ghici ce...nu ma mai urc pe borduri care mi se par mie inalte nici sa ma pici cu ceara :) :) :)
scut de metal am incercat si eu la dealer sa imi pun insa mi-au zis ca nu se poate...initial au zis ca da si e ok...si apoi cand am luat masina se razgandisera...nu stiu de ce...
oricum cel de plastic e inutil..e asa de decor... :)

jericho

04 Mar 2009, 19:39

nu stiu pe unde circulati voi dar din cate inteleg, problema nu e de la masina ci de la drumurile proaste... cat despre masina va asigur ca sunt muuuulte alte masini ( ex citroen C3) care au o garda mai joasa decat ibiza asa ca nu cred ca e corect sa ne vaitam de ibizele noastre fiindca nu e cazul...
seat ibiza 2008

bebitz
Subiect Autor

04 Mar 2009, 21:53

nu zic ca nu sunt masini mai joase,dar vroiam sa vad dak doar eu am atins masina pe dedesupt,si m-a enervat la culme cand am vazut ca scutul ala de plastic nu e bun de nimic.acu la bune,daca ai nefericita sansa..sa mergi pe un drum cu pietris si sa sara pietre in baia de ulei?de spart nu cred c-o spargi dar nici bine nu-i faci.in rest sunt super multumit de masinuta :D
White Ibiza ;1.2 70 cp

marian_iam
V.I.P.

05 Mar 2009, 06:57

eu am ramas cu bara fata (cocotata) intr-o bordura.
asa ca ....
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

PapaGiorgio
D U D U

05 Mar 2009, 08:20

Masinile noastre sunt, intr-adevar, mai joase, bordurile sunt (unele) fffff inalte. Trebuie multa grija, eu evit sa ma sui cu ele pe trotuar. Si cand o fac, mi se face inima cat un purice. Cu Leonul n-am luat nimic pe dedesubt pana acum, insa cu Ibiza am patit-o de doua ori (atragandu-mi criticile constructive ale sotiei :D ). Si avand in vedere starea EXECRABILA a drumurilor din Ploiesti, trebuie sa ne inarmam cu rabdare si sa fim ffff atenti. Ca pe alesii nostri ii doare in cot ca ne rupem noi masinile.
Aveti grija, sa auzim de bine. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Bubulutza

05 Mar 2009, 11:11

PapaGiorgio scrie:
Si avand in vedere starea EXECRABILA a drumurilor din Ploiesti, trebuie sa ne inarmam cu rabdare si sa fim ffff atenti. Ca pe alesii nostri ii doare in cot ca ne rupem noi masinile.
Aveti grija, sa auzim de bine. :wink:

ai dreptate si eu trec destul de des prin Ploiesti, cam la 2 saptamani cel putin ca nu imi place Centura deloc...si drumul e PENAL :)

bebitz
Subiect Autor

06 Mar 2009, 12:32

la faza cu rabdarea sunt de acord.Problema care ma mai enerveaza sunt ceilalti soferi care nu prea au rabdare,in sensul ca dak merg incet ca sa evit cat de cat gropile,ma trezesc cu claxoane pe cap ca sa merg mai repede!Chiar azi am patit,m-a claxonat unul cu loganul de zici ca venea apocalipsa si fugea de ea.
White Ibiza ;1.2 70 cp

Bubulutza

06 Mar 2009, 12:37

bebitz scrie:
la faza cu rabdarea sunt de acord.Problema care ma mai enerveaza sunt ceilalti soferi care nu prea au rabdare,in sensul ca dak merg incet ca sa evit cat de cat gropile,ma trezesc cu claxoane pe cap ca sa merg mai repede!Chiar azi am patit,m-a claxonat unul cu loganul de zici ca venea apocalipsa si fugea de ea.

si eu patesc la fel :)
oricum exista buton de avarii pentru toti "grabitii"...
asta e raspunsul meu catre ei....si imi place sa ii vad cum se agita ca bizonii.....vorba ta zici ca vine apocalipsa :)

cev13

06 Mar 2009, 12:38

bebitz scrie:

sofam in Romania :lol:
LEON 1.4 2008

PapaGiorgio
D U D U

06 Mar 2009, 17:03

Mai nasol e ca avem de-a face cu tot felul de "grabiti". Si eu am patit d enenumarate ori sa fiu claxonat si facut la la usa cortului de to felul de retarzi. Din pacate pentru noi, traim intr-o tara a naibii de frumoasa care din pacate e locuita.
Insa cum bine spunea Bubulutza, avem butonul de avarii pentru grabiti.
Drive safe, aveti grija de voi. :wink:

Bubulutza

06 Mar 2009, 17:08

cred ca suntem off topic :oops:
dar cei mai tampiti mi se par aia pe autostrada sau DN ca vin ca ****de la 5 km cu flash-uri de zici ca au 10 becuri de rezerva in portbagaj....
si in afara tarii, a naibii ea de treaba ce se civilizeaza ei.....unu' nu mai flash-uieste...sa vezi ce civilizat merg...si cum intra in tara se termina toata civilizatia...revin iar la stadiul de maimute!

PapaGiorgio
D U D U

06 Mar 2009, 17:14

Ai dreptate, ne-am cam dus spre offtopic. Sorry... :oops:
O sa cercetez mai in amanunt in site, sa vad daca este un topic in care putem discuta despre conditiile de trafic din alte tari...nu de alta, dar chiar am de povestit ceva fff fain.

Bubulutza

06 Mar 2009, 17:20

si la ei sunt borduri inalte...ca sa zic si ceva ON TOPIC...
si zi si mie cand postezi "ceva-ul" fain :)

PapaGiorgio
D U D U

06 Mar 2009, 17:47

Sa gasesc mai intai locul optim de postat.