Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andrei.27kim

Re: Frumos e Leonul

27 Feb 2009, 11:54

da da frumos e leonu tau asa pe alb sa te bucuri de el
si bine ai venit printre noi :D
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Bubulutza

27 Feb 2009, 11:56

Bine ai venit!
Frumos Leon-ul!
cu motorul te inteleg, chiar ma intrebam cand o sa apara pe forum cineva care sa se planga de prea putin cai pentru 1,6 pe Leon. Am vazu ca este foarte apreciat in general acest motor si ma intrebam daca este suficient pe masinutza asta :)
in sfarsit cineva mai realist :)

Adizuz
Subiect Autor

27 Feb 2009, 12:15

Eu cred ca s-ar mai fi rezolvat unele din problemele cu consumul daca masina ar fi avut o cutie cu 6 trepte. Inteleg ca s-a ales sportivitatea dar sa mergi cu 130Km in a-5-a la peste 4000 RPM este exagerat. De aceea si mananca asa de mult si in afara. Am fost in iarna pana in Austria si 4 pers la mers constant cu 130 si ma rog partea din Romania mai usurel mi-a iersit un consum mediu de 8,4. Departe de fisa tehnica cu 6 si ceva extraurban.
Stiu ca nu aici nu e locul dar am pe ea acum gume de iarna si asi vrea sa gasesc niste jante pt cele de vara. Ma gandeam la ceva de aliaj pana in 1000 lei/set. Stie cineva ceva pe undeva?
Si am vrut sa incarc un avatar dar nu am gasit butonul de upload ci doar sa introduc un URL. Ma poate indruma cineva?
Merci
Leon - from a different world!
1P - 1.6 Snow

Sylver

27 Feb 2009, 12:18

la nici o masina nu iti consuma cat scrie in carte. Pt ca sunt niste conditii simulate pe bancul de probe sau in cel mai bun caz pe circuit, nu in trafic real.
Intr-adevar consuma cam mult acest 1.6, un consum ok pt un 1.6 aspirat era cu ~1,5L mai putin in oras si cu ~0.5-1L in afara. Cam asa consuma alte 1.6 aspirate de la alte marci. Totusi motorul asta e in 8 valve. Am explicat deja pe aici de ce consuma mai mult si ce inseamna 8v vs 16v. Din pacate asta e problema. In rest motorul e mai mult decat suficient ca performante, pt conditii de exploatare normale. Insa consumul e maricel itnr-adevar.
Black Leon benzinar

Adizuz
Subiect Autor

21 Apr 2009, 12:27

Nici o noutate pana acum.

Am avut doar revizia de 15.000 (la 14.000) mai multe detalii la sectiunea Revizii.

Am revenit la Bridgestone-urile de serie pe care sincer nu le suport. Sunt super zgomotoase, vajie ca naiba. Nu prea sunt eu omul sa scot fum din ele dar sigur nu mai iau d'astea. Caut niste jante mai pe bugetul meu, asa ca poate mai revin si cu niste noutati.

Salutari la cei nou veniti pe forum.

Am fost in Bucovina acum de Paste (Hristos a Inviat la toata lumea, sa ne fereasca D-zeu de necazuri si sa ne faca numai Cale batuta!) si nu prea am vazut Leoane! Ce face Moldova?
1P - 1.6 Snow

alicia

21 Apr 2009, 16:10

bine ai venit sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara incidente si punei o alarma daca nu ai ..ff frumuasa leoica sau leul jejjejjeje

Adizuz
Subiect Autor

21 Apr 2009, 20:33

merci alicia

cand am luat-o au pus la dealer alarma in pret.

chiar asa! eu am doar o cheie tip briceag cu alarma si una simpla fara alarma de care daca nu dezactivez cumva alarma nu ma pot folosi. Am incercat sa iau una de la Seat si mi-au cerut cu tot cu calibrat vreo 500 Lei. Am zis ca sunt un pic LULU.

Merge la vreo firma de instalat alarme sa iau o telecomanda separat? Si are o idee cineva, cum ce cat si unde?

Merci
1P - 1.6 Snow

Remus
Membru Fondator

21 Apr 2009, 21:06

Bine ai venit si felicitari pentru alegere . Ps HRISTOS A INVITAT :p !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

Dante
ClubSEAT Team

22 Apr 2009, 07:53

Asa am si eu, una pliabila cu telecomanda si una normala. Cum adica tre sa dezactivezi alarma inainte s-o folosesti pe aia normala? Pur si simplu o bagi pe aia normala in broasca si intorci si se dezactiveaza alarma si totodata deschizi si usa.
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

ram84

22 Apr 2009, 10:28

Frumoasa masina, e ca a mea, alba :)
Multi kilometrii fara probleme!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

Adizuz
Subiect Autor

22 Apr 2009, 14:42

Dante scrie:
Asa am si eu, una pliabila cu telecomanda si una normala. Cum adica tre sa dezactivezi alarma inainte s-o folosesti pe aia normala? Pur si simplu o bagi pe aia normala in broasca si intorci si se dezactiveaza alarma si totodata deschizi si usa.

:bom:
Pai ia incearca sa deschizi usa cu aia normala si sa dezactivezi alarma, cu care buton ca nu are butoane pt inchiderea centralizata e doar pt butuc. Daca tu descoperi cum zi si mie. Ca si aia de la service mi-au zis singura posibilitate este sa scot alimentarea de la alarma (mari destepti).
:mrgreen:

Merci ram

Si tie la fel
Cred ca am facut o afacere buna. E ca omul tot timpul nemultumit, asi fi preferat un 1,4 TFSI dar e alta problema. Oricum intre 5000 si 6000 rpm nu ma plang
1P - 1.6 Snow

razmih

22 Apr 2009, 15:08

Nu sunt convins daca imi aduc bine aminte, dar in carte parca scrie ca dupa deschiderea usii sa bagi cheia in contact si sa pui contactul. Acum nu stiu daca este valabil pentru orice fel de alarma sau doar pentru cele care vin din fabrica.

Este valabil si pentru cheia briceag, daca ramai fara baterie la ea.

Adizuz
Subiect Autor

22 Apr 2009, 15:24

Mi-e mi-au pus Hornet
1P - 1.6 Snow

Dante
ClubSEAT Team

22 Apr 2009, 22:25

eu am alarma volumetrica din fabrica si se activeaza si dezactiveaza din butuc introducand cheia si rotind spre stanga respectiv dreapta
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

Adizuz
Subiect Autor

05 Mai 2009, 14:20

In sfarsit am primit aviz favorabil de la sotie si cu "complicitatea" unui coleg de'al nostru (bvr) am reusit sa schimb jantele de tabla cu unele de aliaj. :D Colegul nostru din Brasov mi-a vandut jante originale de pe versiunea Sport. Foarte frumoase si usoare. :bounce: Cand le-am schimbat m-am cam luptat cu alea vechi de tabla.

Le-am verif presiunea (au venit cu anvelope Pirelli P7) si am intins-o de 1 Mai la Sighisoara. Unul dintre cele mai frumoase si bune drumuri pe care le-am facut. Super drum, super serpentine, linii drepte, vai, dealuri, liber cat vezi cu ochii, si ca sa strice zambetul de pe fata, un radar in Bunesti. 2 pucte 70/ora in localitate. :oops: Era prea frumos ca sa ma supar. La intoarcere a ploat de a rupt. La peste 100 in franare sau curba in coborare si-au aratat si limitele anvelopele astea, masina cam fuge si de fata si de spate. Parca un pic mai bune aici alea pe care le aveam Bridgestone Turanza. Pacat ca sunt asa de zgomotoase ca le-asi fi pastrat. Acum daca e cineva interesat le am la Bazar :arrow:

O sa incarc si niste poze cat mai curand.
1P - 1.6 Snow