Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ionutz
Subiect Autor

rezervor

26 Feb 2009, 20:10

Cand am alimentat azi am observat ca este un orificiu exact la iesire prin care iesea aer.am facut plinul si din curiozitate am apasat pe furtunasul ala.dupa care a mai incaput vreo 6 litri.Ce sa fie oare?
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CITROEN C4 coupe 2.0 HDI 2005
CV945HA

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a lui Dumnezeu.

Colnita Lucian

Re: rezervor

26 Feb 2009, 21:51

ionutz scrie:
Cand am alimentat azi am observat ca este un orificiu exact la iesire prin care iesea aer.am facut plinul si din curiozitate am apasat pe furtunasul ala.dupa care a mai incaput vreo 6 litri.Ce sa fie oare?

Canistra de carbon...si din cate stiu eu nu este bine sa apesi butonul...Vezi ca s-a mai discutat problema!!!
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"

abRa

26 Feb 2009, 22:31

Daca se poate o legatura catre un link unde s-a mai discutat deoarece nu am gasit nimic. Si de ce nu este bine sa il apesi :? Eu am facut-o mai demult dar fara sa stiu ce face exact si acum m-ati speriat :(
Seat Ibiza 08 ~ 1.4 85hp
Imagine

abRa

26 Feb 2009, 23:17

am atasat o imagine despre care cred ca vorbea si ionutz
Imagine
Seat Ibiza 08 ~ 1.4 85hp
Imagine

Colnita Lucian

27 Feb 2009, 09:00

Cred ca Ionut vorbea de un butonas din interior chiar pe palnia pe unde se baga benzina undeva la 2 cm spre interior situat pe partea dreapta...daca se apasa acel butonas intra cu aproximativ 8-9 litri mai multa benzina...acel butonas se apasa automat cand pui busonul la loc ca sa iasa gazele provocate de benzina...Prin acea canistra se intoarce benzina inapoi in rezervor si din cate stiu eu exista in ea un filtru si ceva senzor ...

Colnita Lucian

27 Feb 2009, 09:17

Ma corectez...Canistra aia e pentru reducerea poluarii. Asta e rolul ei. Introduce vaporii de benzina in galeria de admisie si ajuta si la imbogatirea amestecului cu ocazia asta. Functioneaza in functie de impulsurile trimise de ECU.

ionutz
Subiect Autor

CURATARE REZERVOR....

02 Mar 2009, 16:37

SALUT.
Vreau sa curat rezervorul si ma gandeam la cea mai buna solutie...
*sa-l scot eu si sa-l spal; :?:
*sa-l duc la service sa m-il curete; :idea:
*alta varianta. :bounce:

VOI CE PARERE AVETI? :mrgreen:
A mai curatat vreo cineva rezervorul pana acum? :iroc:
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CV945HA

Nicky

Re: CURATARE REZERVOR....

02 Mar 2009, 16:43

Numai la Dacie, aveam un T-u special de 10, tubular, finut, acelasi pe care il foloseam si la baia de ulei. Dar rezervorul ala era din tabla. Cat cositor am folosit sa il lipesc, ca se tot spargea =)))
Stiu ca rezervoarele noi sunt din plastic, in principiu nu ar trebui sa fie nimic in el (in afara de banzina / motorina si poate un pic de apa). Nu cred ca merita efortul (fizic - acasa, financiar - la service). Incearca cu un aditiv care curata injectia, iar daca tu crezi ca e murdar combustibilul, mai pune-i un filtru d-ala de plastic pe teava de tur. Succes!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

BALTAZAR2003
Moderator

02 Mar 2009, 21:23

Salut ionutz,
Am unit cele doua topicuri, intrucat nu are sens as deschizi mai multe despre acelasi subiect.
Este greu de urmarit, pentru cei ce citesc, de la care banuiesc, astepti raspunsuri.
Te rog sa nu mai deschizi topicuri, daca exista deja unele deschise, ori poti pune intrebarile despre diverse componente ale masinii in topicul deschis la probleme, in care descrii problemele la motor.
Multumesc.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionutz
Subiect Autor

02 Mar 2009, 21:42

pai bine BALTAZAR
le unesti, dar un topic e despre curatare rezrvor si unul despre un buson la rezervor
nu stiu de ce le unesti
neunite le-ar vedea mai multi
pe alte forumuri nu am mai vazut ,cred ca o sa le frecventez mai des pe alea :!:
SEAT CORDOBA , 1.6i
VS 04 DXR
CV945HA

BALTAZAR2003
Moderator

02 Mar 2009, 21:51

Daca este vorba despre rezervor, se discuta despre rezervor, indiferent ca este vorba de capac, surubul de golire, ori sonda litrometrica, tin de rezervor.
Chiar nu are sens sa deschizi topice aiurea!
Cei interesati de subiect au la dispozitie functia "cautare" ori pot citi topicul care apare cu subiect nou, la logare.
Cred ca am formulat rugamintea destul de clar.
Multumesc.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Testosul

02 Mar 2009, 22:07

ionutz scrie:
pai bine BALTAZAR
le unesti, dar un topic e despre curatare rezrvor si unul despre un buson la rezervor
nu stiu de ce le unesti
pe alte forumuri nu am mai vazut ,cred ca o sa le frecventez mai des pe alea :!:

Daca doresti sa frecventezi alte forumuri unde poti sa deschizi cate un topic pentru fiecare piesa si componenta a masinii, esti liber sa faci acest lucru. Nu te tine nimeni cu forta. Ai libertatea sa alegi ce este mai potrivit pentru tine. Daca doresti insa sa ramai pe acest forum, trebuie sa urmezi, asa cum urmam cu totii, regulile de aici.

iulian
gasalb

05 Mar 2009, 16:06

Testosul scrie:
ionutz scrie:
pai bine BALTAZAR
nu stiu de ce le unesti

Daca doresti sa frecventezi alte forumuri unde poti sa deschizi cate un topic pentru fiecare piesa si componenta a masinii, esti liber sa faci acest lucru. Nu te tine nimeni cu forta. Ai libertatea sa alegi ce este mai potrivit pentru tine. Daca doresti insa sa ramai pe acest forum, trebuie sa urmezi, asa cum urmam cu totii, regulile de aici.

++++1,de acord cu testosul
SEAT CORDOBA