Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blecota
Subiect Autor

problema rotile spate

23 Feb 2009, 23:05

am o nelamurire...pun frana si cand iau piciorul dupa pedala imi chitaie ceva la roata din spate dreapta...ceva din tambur. ce ar putea fi?? deci problema apare(chitaitul) atunci cand iau piciorul dupa frana. se deblocheaza ceva pe la saboti sau ce?? pls ceva info ar fii bun.
kamikaze

Breazu
breazu

Re: problema rotile spate

24 Feb 2009, 10:19

Nu e grav poas a fie ceva mizerie care sa ingreuneze revenirea tamburului.Colegu pite a patit ceva asemanantor si a curatat mizeria de la tambur si nu mai face.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

Bamse
Moderator

24 Feb 2009, 10:51

cam asa scartie si la mine tamburii...pt ca se freaca tamburii aia de ferodo, si cand iei picioru de pe frana, scartaie cand se ating foarte putin tamburii de ferodo.
asa face si la mine si la toate masinile cu care am mersi cu frane pe tamburi (grup vag cel putin), ca opelu scartaie si pe discuri urat de tot, la fel si peugeot(in fine erau cam incinse franele)

nu stiu daca ai inteles ceva, imi cer scuze, dar nu prea pot la ora asta sa fiu mai explicit.
Ideea e ca e normal sa scartie
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

gelu000

29 Oct 2010, 16:57

oare care ar putea fi problema: Mi se mananca cauciucurile de pe spate pe interior am observ asta dupa vreo 5000 km si in 5000 de km sau mancat de tot.Masina functioneaza perfect fara a simtii vreo neregula la volan sau sa imi fuga de pe drum....Oare s-ar putea sa imi fie putin indoita puntea spate si aceasta ar fi cauza, sau ar putea fi alte cauze?multumesc

alinush

29 Oct 2010, 19:08

Mda...cam puntea ar trebui sa fie...
N-ai cum sa simti ceva la volan. Se simte cate ceva...slabut oricum...daca ai suspensie independenta...dar n-ai ..
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

turbojack

29 Oct 2010, 21:28

gelu000 scrie:
... Mi se mananca cauciucurile de pe spate pe interior

Verifici pe elevator bucsile puntii spate.daca sunt in regula,faci geometria rotilor si afli imediat cauza.
... shut up & drive ...

andrey1985

30 Noi 2010, 19:09

Prieteni cam asa am patin si eu. si pana la urma s-a constatat ca era un rulment. Care sincer va spun si din experienta seat sta foarte prost la capitolu rulmenti si tot ce inseamna sistem de franare pe spate.