Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gica
Subiect Autor

Niste pareri daca se poate....

11 Feb 2009, 17:16

SAlutare tuturor,de ceva vreme navighez pe majoritatea siturilor de masini ,dar in special pe acesta....mam interesat destul de mult despre seat leon pt k imi place masina,arata foarte bine,si f multa lume spune k este o masina f buna!

as avea posibilitatea sa cumpar un seat leon nou,modelul reference 1.6/102 cp cu pachetul sport ,bord computer si cruise control
Este o oferta destul de tentanta la seat leaseing cu dobanda 0%...ceea ce si eu am crezut k este destul de dubios.
faza este urmatoarea:
- eu nu am posibilitatea sa iau masina cu banii jos
-ei au deja o oferta de -2000 de euro la masina,dar nu intra in acest leasing cu dob 0%..de aceea [pretul la care se calculeaza leasingul este de 16 mii si putin ...iar cu micile optiuni ajunge la 17.300
- pe 4 ani cu casco inclus,avans 15 %,taxa reziduala platita la final se ajunge la o rata de 300 E pe luna,pretul final la care se ajunge este de 20.800 E ...in 4 ani repet

As fi f recunoscator daca v-ati da cu parerea despre aceasta oferta....si dak ar fi si alte variante mai bune pt achizitionarea unei masini noi....
tin sa precizez k imi doresc fff mult in special seat leon....dar parintii sunt cam "retrasi" in vederea achizitionarii unei masini destul de scumpa...pt k apoi ar mai fi si multe cheltuieli cu masina..gen benzina,rca,impozit..etc etc..

eu am un salariu de 500 E,cu posibilitate de avansare...si nici o alta obligatie...
si prefer sa iau in leasing dekt sa astept 3 ani de ex sa strang bani si sa am un avans mai mare...kiar dak sunt tanar ...am 21 de ani:D

astept pareri/opinii :) ms

Testosul

Re: Niste pareri daca se poate....

11 Feb 2009, 17:21

Salut si bine ai venit printre noi....referitor la benzina, ea costa cat costa, nu avem ce sa facem. RCA-ul daca faci leasing se plateste ca si persoana juridica, adica in jur de 750 Lei pe an, impozitul e mic, eu la a mea care are motor de 2.0l, platesc 100 lei pe an...a si nu uita de CASCO, c are ar ajunge pe la un 70 Euro pe luna.
Incearca sa vorbesti mai multe detalii despre achizitie cu colegul Bamse, el poate sa iti dea mai multe lamuriri.

gica
Subiect Autor

11 Feb 2009, 17:25

cei de la metrotehnica...ca acolo am fost si am vb au spus ca rca-ul il plateste firma de leasing ....ceea ce mi sa parut dubios...si chiar sustineau foarte ferm k eu nu trebuie sa platesc nimic,nici inmatriculare,nimic nimic decat impozitul...

astept in continuare sugestii :D ms

-apropo...casco e inclus in cei 300 de euro pe luna ... si este cam 68 de E :)

bv10ptz
ingineru

11 Feb 2009, 20:18

Nici un job nu este sigur.Cat despre masina poti s-o iei cu incredere daca crezi ca poti plati 300E/luna,din jobul actual.Ideea e ca esti tanar,motiv pentru care cred ca vei face fata si unei eventuale concedieri(in ideea in care iti vei gasi mai usor de lucru)Daca crezi ca nu poti face fata reorienteaza-te catre o Ibiza
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Sylver

11 Feb 2009, 22:01

Cred ca poti sa obtii un discount si la leasing, avand in vedere ca deja apare leonul cu facelift acum in martie la geneva (pozele oficiale sunt deja publicate). Si iei masina de pe stoc din ce am inteles. Sa nu mai vorbesc de faptul ca vanzarile de masini noi au scazut cu 57% fata de anul trecut in aceeasi perioada. Zi-le astora de la metrotehnica ca ai obtinut discount la altii la leasing si vezi ce zic. Eu cred ca vor da si ei, daca pana si cei de la VW au inceput sa dea.
Vorbeste si cu colegul bamse, de la PBV 2, te poate lamuri mai bine. Idem pentru Max, de la Alto.
Black Leon benzinar

gica
Subiect Autor

12 Feb 2009, 07:05

de platit sigur as putea sa platesc rata pt k ar pune si ai mei 100-150 e pe luna....
E interesanta ideea cu discountul,dar faza e k ei deja au o reducere de vreo 2000 e la leon si au zis k nu intra in oferta cu dob 0%,dar cu discountu poate cine stie...o adaug pe lista si cand mai strang niste informatii mai dau o fuga la metrotehnica sa-i stresez

Problema este daca kiar se merita si ce alte dezavantaje as avea la acest leasing...

oricum oferta asta cu dobanda 0% se zice k tine pana pe 31 martie 2009....dar sunt sigur k sar mai prelungi cateva luni..cum ziceati si voi e o perioada cam naspa acum...

ar fi chiar prea frumos sa intre si noul leon cu facelift in vreo oferta...:)

ms d informatii si astept in continuare opinii/sugestii

Florin&David
JAF

12 Feb 2009, 08:10

Faza este ca oferte mai bune ca acum nu cred ca vor mai aparea. Gratis nu vor fi. :D
Cum ca firma de leasing plateste RCA-ul este adevarat ... dar dupa vei primi factura acasa si va trebui sa le-o achiti lor.
Poate sa fie ceva schimbat la cei cu care vei cumpara pentru primul an, dupa nu ai sa scapi. :)
Doar poate daca vorbesti cu unul din colegii de pe Club, bamse PV2 sau Max Alto Syncro, ei iti pot oferi un discount sau o echipare mai buna la pret de baza.
Avantajele leasing-ului sunt ca o iei repede, o folosesti, daca nu ai o luna bani de rata nu te cauta recuperatorii si o poti da mult mai repede la buy back decat daca ar fi luata din vre-o banca cu credit auto.
Dar cum spuneam intreaba pe unul din baietii dealeri SEAT de pe Club. Le gasesti datele de contact aici si ... succes.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

bertzi43
B-82-AJS

12 Feb 2009, 13:37

pai daca masina costa 17.300 de ce platesti la final 20.800 sau ai adunat peste cei 17.300 cat e masina si casco pe cei 4 ani.
la faza cu rca ca til platesc ei sar putea sa fie in primele 6 luni sau 1 an maxim nu pe toata perioada.
taxa de inmatriculare o platesc tot ei?e si aia cateva sute de euro
dupa cateva luni o sati mai vina sigur o factura de diferenta curs valutar :D
ar trebui sati iei si tu o marja +/- la rata actuala pt ca platesti in euro si nu se stie cum evolueaza :D

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

crysu
the yellow one

12 Feb 2009, 16:07

deci sa iti expun cazul meu:

Detin un Seat Leon 1P 1.6 Referance cu unele mici adaugiri si anume: Computer be bord, cruise control, jante de aliaj, scaune sport (la fel ca cele de pe FR), comenzi audio pe volan, 8 boxe, trapa electrica... masina a costat daca imi aduc eu bine aminte 16300 Euro (in prealabil costand aproximativ 18000 dar a fost o promotie cu o reducere importanta)...

cat platesc:

- asigurare RCA - 270 RON pe an .... firma asiguratoare fiind OTP
- leasing - 202 Euro/luna - firma de leasing fiind tot OTP
- CASCO - 54 Euro/luna - tot la OTP

totalul cheltuielilor pe luna este de 1100 RON - rata pentru masina ... salariul meu este deocamdata (sper...) mai mic decat al tau... si fac fata destul de bine

Sper ca ti-ai facut o parere... si nu mai sta pe ganduri ia-ti Leon-ul ... sa vezi cum se uita lumea dupa tine pe strada :)
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

gica
Subiect Autor

12 Feb 2009, 16:48

am vb cu bamse si a fost chiar foarte rapid si ma lamurit si vreau sa-i multumesc pe calea asta inca odata!!!
se pare k cei de la metrotehnica au niste conditii diferite...aici e ceva dubios :?

crysu- cam exact aceleasi dotari si cam la acelasi pret am calculat si eu pt leonul care mi-l doresc!...intrebari:

1.pe cati ani ai faqt contractul de leasing?
2.valoare reziduala e la sfarsit ?
3.cat e dobanda pe luna la tine?
4.la finalul contractului cat de duce cu totul ?
5.cat ai platit avans pentru masina ?

ms.astept cat de repede se poate raspunsurile la intrebari:D

mh_rms

13 Feb 2009, 09:06

gica .. parerea mea e urmatoarea.. eu zic sa iti iei masina cu dotarile care le vrei tu , cu motorul care il vrei tu si cum o vrei tu.. eu unul asa as face.. ca masina n`o iei sa o tii 1 an de zile.. :) tot faci leasing ... !!
Duuuuuuude ! :D Follow me ! .. if you can :)

Seat Leon 1.9 TDI

crysu
the yellow one

13 Feb 2009, 19:14

gica scrie:
am vb cu bamse si a fost chiar foarte rapid si ma lamurit si vreau sa-i multumesc pe calea asta inca odata!!!
se pare k cei de la metrotehnica au niste conditii diferite...aici e ceva dubios :?

crysu- cam exact aceleasi dotari si cam la acelasi pret am calculat si eu pt leonul care mi-l doresc!...intrebari:

1. 6 ani
2. valoare reziduala 0
3. 10.4%
4. sa caut desfasuratorul sa vad
5. 30% - aproximativ 5000 Euro
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

TIBI

13 Feb 2009, 21:33

la un diesel sau la motorul 1.4tfsi/tsi nu te-ai uitat?
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

gica
Subiect Autor

14 Feb 2009, 02:57

crysu scrie:
gica scrie:

1. 6 ani
2. valoare reziduala 0
3. 10.4%
4. sa caut desfasuratorul sa vad
5. 30% - aproximativ 5000 Euro

ms mult de informatii. Totusi este prea mult pentru minte 6 ani. Cei de la metrotehnica au zis k la oferta cu dobanda 0% pot sa faq pe cati ani vreau si cu avans 15% ceea ce era f bne pt mine,cum calculasera ei cu 15% avans(cam 3000 e),pe 4 ani ma ducea la 300 e pe luna si la final plateam cam 20800 in total,cu casco inclus cam 68 e...cum am zis si mai sus, DAR....am vb cu bamse si mia dat o veste f proasta aceea k nu merge pe 4 ani cu avans 15%...trebuie mai mult ...cam 30% k sa faq pe 4 ani....si aici intervine problema...k eu nu am banii cash k sa platesc akum....abia pot sa strang 3000e

.....e data naibii treaba asta:D..oricum de 2 saptamani nam somn...numai la asta ma gandesc si la o gramada de combinatii...cred k am o gramada de variante descadentare de leasing facute:D....of sper sa o scot la capat...

apropo inca o intrebare k pe bamse nu prea l-am intrebat detaliat

Care sunt avantajele si dezavantajele fie ele financiare fie nu daca fac leasing pe FIRMA ?

ms anticipat! :bounce:

Florin&David
JAF

14 Feb 2009, 06:28

gica scrie:

1,4/85 CP, faruri ceata, AC, servo, mp3, bord computer, pilot automat, comenzi pe volan, 8 incinte acustice, intr-un cuvant Referance + ceva optionale.
Pret: 14.200 euro

1. 7 ani
2. da. 2200 euro (posibilitate de achitare intr-un an de zile esalonat)
3. 10 virgula ceva cred
4. platesc in plus undeva la vre-o 3000 euro
5. 3500 euro
6. rata lunara 140 euro + CASCO 52 euro/luna dar ii platesc integral la inceputul fiecarui an.

Cand am conceput contractul asta de leasing nu m-am gandit niciodata ca voi tine masina 7 ani. Dupa 4 ani vreau sa o predau cuiva care sa-si permita sa platesca cei 140 euro. In anul in care o va cumpara, acel cineva, ii voi plati CASCO integral. Faza este ca mai am putin si o voi achita. Cred ca anul asta se va intampla asta. Nu avea rost sa fac pe 3 sau 4 ani si sa ma bag rau de tot. Vreau sa am masina si sa-mi pot permite concedii si plimbari nu sa fu strans cu usa pe acea perioada de timp. Adica o achit in 3 ani si stau in casa si ea in garaj sa ma omoara rata. Gandeste-te bine si la asta.
Bafta la cumparaturi.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine