Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Travis
Subiect Autor

Azot in anvelope - pareri

10 Feb 2009, 21:05

Nu o sa enumar aici toate avantajele umflarii pneurilor cu azot(mai jos gasiti ceva link-uri de specialitate), dar principalele avantaje ar fi urmatoarele:
- diminuarea riscului exploziei in cazul unui cauciuc supraincalzit.
- un caucuic umflat cu azot isi pastreaza caracteristicile indiferent de schimbarile exterioare de temperatura.
- eliminarea fenomenului de oxidare si ruginire a jantei .
- presiunea din anvelopele umflate cu azot se pastreaza mult mai mult timp decat la cele umflate cu aer.
Singurul dezavantaj ar fi pretul, la care media e undeva la 5RON/roata.
Link 1
Link 2

*Folositi careva asa ceva? Daca da, ati observat ceva diferente fata de umflarea cu aer?
*Referitor la SEAT, masinile vin umflate cu azot de la producator?

Ovi_King
The King

Re: Azot in anvelope - pareri

10 Feb 2009, 21:22

eu am azot in rotile de la renault de ceva vreme si intr-adevar cel putin cauciucurile mixte se comporta mult mai bine la temperaturi scazute.isi mentine presiunea constanta mai mult timp am obs.una peste alta eu zic ca se merita sa bagi azot.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

crysu
the yellow one

10 Feb 2009, 23:11

am azot in roti de cand am luat masina ... aproximativ 5 luni de zile ... singurul repros este disconfortul la viteze mici (amplificat bineinteles de suspensia foarte tare a Leon-ului)... in rest numai de bine
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

Travis
Subiect Autor

10 Feb 2009, 23:14

crysu scrie:
am azot in roti de cand am luat masina

Sa inteleg ca asa a venit din fabrica? Nu de alta, da si eu astept Ibiza mea prin martie si is curios daca vine cu azot din fabrica :).

bertzi43
B-82-AJS

11 Feb 2009, 14:17

cei de la autosoft fac presiunea numai cu azot,eu am schimbat cauciucurile la 2 masini la ei si miau zis ca e mai bun azotu pt diferentele de temperatura,in rest nam observat vreo diferenta :D

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

The teacher
Profesoru

11 Feb 2009, 16:46

Am azot , de cand aveam Citroenul , deci la trei masini , rar ,mai ales la Leon fac presiunea mai des , s-a intamplat sa scada presiunea , deci 1-0 pt, azot , nu am facut nici o pana , 2-0 , iar faza cu mentinerea temp contante , este cat se poate de certa asa , ca recomand

TIBI

22 Feb 2009, 16:01

azot am si eu,dar nu am sesizat diferenta.
o sa pun si-n jantele cu gume de vara.
cert este ca nu-i bine sa pui aer intr-o roata care a fost umflata cu azot,adica peste azot sa pui aer
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Alexxx
B 90 CEV

25 Feb 2009, 19:26

si eu am azot de cand am luat masina.
Leon 1P 1.6 with: Pandora BodyKit ~ Barracuda Tzunamee 8.5 x 18" ~ Bi-Xenon ~ Angel Eyes ~ Borla Muffler + double tips ~ Mattig Eyebrows ~ Magnat StreetRacer 3000 ~ Sparco Sport Pedals & Footrest

Imagine

dany19940
Moderator

25 Feb 2009, 21:23

Cred ca de acum se fac trei ani de cand le-am umflat cu azot si totul e la fel ca atunci. Asta la rotile de vara. La cele de iarna nu am bagat.

crysu
the yellow one

26 Feb 2009, 09:59

Travis scrie:
crysu scrie:
am azot in roti de cand am luat masina

Sa inteleg ca asa a venit din fabrica? Nu de alta, da si eu astept Ibiza mea prin martie si is curios daca vine cu azot din fabrica :).

:) ... nu a venit cu azot din fabrica ... dar dupa ce am luat-o de la Seat, primul drum a fost la peco apoi la o vulcanizare unde am bagat azot in pneuri ... :)
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

gzhazh
Bihoreanu

26 Feb 2009, 15:41

Si eu am cumparat masina cu azot in pneuri. Daca la masina prietenei cam la 3 luni trebuie sa merg sa mai bag aer in pneuri, la a mea cu azot de aproximativ un an nu am mai trecut pe la vulcanizare.
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

Remus
Membru Fondator

27 Feb 2009, 12:45

Mai e un topic cu azot pe undeva :P dar se pare ca sa pierdut ........Eu sunt super multumit de azot , umblu la roti doar cand le schimb cu cele de iarna sau invers :P !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

Travis
Subiect Autor

03 Mar 2009, 22:45

O sa o duc la o vulcanizare care ofera asa ceva, in caz ca nu vine cu azot din fabrica ... numa sa vina odata, ca o astept de 4 luni deja :).

Nicky

04 Mar 2009, 11:35

Singurul avantaj dat de azot este diferenta foarte mica de presiune in pneu in conditii de temperatura diferite (ex. presiunea la 10C si presiunea la 40C). In cazul folosirii aerului normal, diferentele de presiune sunt semnficative. Cat despre partea ca unele roti pierd aer si altele nu, eu ma abtin sa cred ca e asa, cred ca e doar o problema cu anvelopele daca se intampla asa. In Noiembrie am pus si eu Azot, dup-aia mi-am dat seama ca nu se justifica, erau roti de iarna. Pentru sezonul cald, si eu recomand azot. Nu o sa simtiti diferente in comportarea masinii, nu va asteptati sa amortizeze altfel gropile, sau sa fuga mai tare decat de obicei etc. Doar riscul de explozie e mai mic (2 bari, raman cam tot 2 bari la Azot, dar la aer, cand e foarte cald, creste destul de mult presiunea si deci si riscul de explozie), atata tot.

Si sa nu uitam ce am invatat in scoala generala: Aerul contine 78%Azot, 21% Oxigen, 1% gaze inerte (Heliu, Neon, Argon, Xenon - dar nu bi-xenon :P). In loc de aer cu 78% azot, pun ei Azot (concentratie max. nouazeci si ... la suta).

Atentie si la vulcanizari, numai azot nu e in multe dintre cazuri. Test simplu, cand le dezumflati, tineti o tigara langa valva si vedeti daca tinde sa se stinga, Azotul nu intretine arderea, oxigenul, in schimb, face asta. Succesuri!

P.S. Frustrarea mea continua ;), orice vulcanizare, numai Auto-Soft Fundeni NUUUUUUUUU! =))
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

luci&dana
VIP

17 Mar 2009, 10:27

recomand si eu azotul in pneuri. masina a stat nemiscata timp de 7 luni de zile iar presiunea a ramas aceeasi...
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4