Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 42

LIFEPHORM
Subiect Autor

Re: 2007 New Leon FR "Black Magic" 2.0 TFSI - 250 CP

08 Iun 2009, 01:51

Testosul, Adrian: Multumesc! Bine de stiut. Oricum as fi mers si la dealer pentru ca ma intereseaza un update si la modulul de confort, pentru activarea functiei "leaving home" si vroiam sa stiu care sunt exact pasii de urmat ca sa fac si aceasta modificare.

mususk266: Iti multumesc pentru impresii! :)

core: Mersi frumos de incurajari. Incet-incet, cu eforturi financiare si multa inspiratie, sper si eu sa ajung cat mai departe de tot ce inseamna "stock" pe masina. Rabdare si concentrare e tot ce imi trebuie momentan! :)

M-am miscat cam incet cu pozele promise, cer scuze celor care au intrat cu gandul sa le vada si pe care i-am dezamagit :| Sper sa ma revansez...

Dupa cum spuneam mai sus, a sosit si cotiera, de care sunt incantat. Este neagra, cu interiorul punctelor colorat in rosu.
Isi merita pretul in totalitate (nu ma refer la cel de la dealer :D) si este de foarte mare ajutor in ceea ce priveste confortul la volan.
M-a cam lenevit putin insa incerc sa recuperez "din acceleratie" :D
Un alt plus major e reprezentat de faptul ca se castiga cateva spatii de depozitare.
Am reusit performanta sa o fixez pe consola FARA sa dau gauri pentru a pune suruburile aferente cu care se monteaza. De fapt, nu am folosit nici un surub!
Am intrebuintat un dublu-adeziv de tip spuma de la Bison, de circa 3mm grosime, o solutie de curatat materiale din plastic, degresant din plin, si putin adhesive primer de la 3M.
Rezultatul e pe masura, nu se misca decat cu tot cu consola!

Am reusit sa colantez cu folie DI-NOC Carbon de la 3M toti montantii laterali de langa usi, precum si partea de plastic dintre capota si parbriz.
In realitate se vede mult mai negru colantul, in poze din pacate e usor spre mov.

Bonus, cateva poze de la "iarba-verde" :)

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

Bodo
.B.O.D.O.

08 Iun 2009, 01:57

Leul la panda :D ...ai facut o super - treaba...a iesit extraordinar! bafta in continuare cu modificarile! :D
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )

TIBI

08 Iun 2009, 07:28

sa folosesti sanatos cotiera,cred ca e mult mai comod sofatul acum
cum ai reusit sa o fixezi doar cu adeziv?nu se misca?
legat de partea de plastic de pe capota...ai dat-o jos sau ai colantat folia peste?
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

LIFEPHORM
Subiect Autor

08 Iun 2009, 20:12

Thank you bodo! ;)

Tibi: Multumesc! Da, e mai comod, dar ma cam leneveste asa un pic... :)
Astept sa vad la drum lung daca are efectul scontat.
S-au folosit:
1. O banda dublu-adeziva poroasa, de tip spuma de la fabricantul de adezivi Bison (are circa 3mm grosime)
2. O solutie de curatat materiale din plastic, se gasesc prin benzinarii. A mea e de la Arexons si face treaba buna si pe bord si pe plastice, curata bine si nu lasa deloc efect de silicon.
3. Degresant din plin, nu conteaza marca, oricare e foarte bun.
4. Adhesive 94 Primer de la 3M. Mareste major aderenta adezivului care urmeaza a fi folosit, si mai ales la consola centrala dintre scaune, anuleaza efectul de "coaja de portocala" lasand in urma folosirii, un aspect plan, pe care adezivul adera mult mai bine.

Oricum am ales sa folosesc banda adeziva de tip poros pentru ca se moaie in timp si creste aderenta. Nu se misca deloc. De fapt daca incerc sa o misc, se misca numai cu tot cu consola, de jos de unde e prinsa in mocheta :)
La fel, nu da nici un semn ca s-ar desprinde nici cand trag de cotiera sa o deschid.
Mi s-a parut cea mai buna solutie avand in vedere ca nu vroiam sub nici o forma sa gauresc masina.

Imagine
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

TIBI

08 Iun 2009, 20:23

TIBI_84 scrie:
legat de partea de plastic de pe capota...ai dat-o jos sau ai colantat folia peste?

intreb pt ca mie imi intra apa(cand ploua) pe capitonajul capotei si te intrebam pt ca arata si bine
imi place cum a iesit

huse piele schimbator

DaniTorz

08 Iun 2009, 20:37

ai fost la vanat iepuri??? :lol:
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit

LIFEPHORM
Subiect Autor

08 Iun 2009, 22:01

Tibi: Sorry, am omis. Sunt cam obosit... :|

Am dat-o jos. De fapt, tot ce a fost colantat a fost dat jos, cu exceptia montantilor de la usa din spate care implicau o operatiune cam delicata, avand in vedere si sistemul de deschidere al usilor cu care trebuiau demontati. De fapt, e una si aceeasi piesa.
Partea aia din plastic de la capota e prinsa in 10-12 suruburi si in 6-7 clipsuri-floare. Se scoate imediat.
Trebuie sa o vezi live, arata mult mai bine decat in poze! Am vrut initial sa cumpar montantii laterali de Cupra, cei negri luciosi, insa erau mult prea scumpi cei din spate, cu tot cu sistemul de deschidere al portierei, si parca era si prea mult negru asa gramada...
Din cate imi aduc aminte cum e prinsa, e normal ca iti intra apa, pentru ca nu e izolata deloc prin nici o garnitura si nici un cheder de restul capotei. Sunt spatii prin care apa poate patrunde usor dedesubt.

Dani: Pescuit si recreere :D

TIBI

09 Iun 2009, 08:39

multam de info.
mai bine ca nu ai luat partile de cupra,da mult mai bine asa.
cu siguranta ne vom vedea,stii ca iti sunt dator cu o rama cromata?
am tot cautat,dar nimic inca.iti fac rost(nu ma las)

sa stapanesti si alergi leonul cat mai multi km :wink:

huse piele schimbator

Eric
B-40-WTC

09 Iun 2009, 12:27

foarte tareee :bounce: :bounce: :bounce: imi place cum arata asa :D

ace117
Membru Fondator

09 Iun 2009, 15:02

Kakaliciu scrie:
zi-mi ceva de bumper lip :D

E negru! :lol:
Gasesti la bamse, cu o suta si ceva de lei, eu zic ca merita toti banii!
Must have pt tine Catalina!

sorry pt off...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

LIFEPHORM
Subiect Autor

09 Iun 2009, 20:14

Tibi: Da, dar te rog nu te mai agita! O sa vina si randul lui candva... E acolo ascuns si nu se vede prea mult. M-am interesat si eu ca vroiam sa il cumpar insa nu vine separat, ci cu toate elementele respective. Nuca, husa, suportul interior, etc si e destul de scump.

Eric: Mersi frumos! ;)

Kakaliciu: Cum zicea si Zoli, e negru! :D Pai ce sa-ti spun? Zi-mi tu ce vrei sa afli despre el.
De fapt, mai multe informatii gasesti la pagina 5. Acolo am scris si procedeul montajului, detalii, etc. Oricum vad ca a aparut pe foarte multe masini si am de gand sa ii fac ceva custom.
Caut o plasa neagra de aluminiu, care sa NU fie vopsita. Sau daca este, sa fie plastifiata sau lacuita. Vreau sa umplu cu ea niste spatii care ma cam deranjeaza...
Chiar zilele astea o sa caut si o sa incep sa mesteresc la ea :)

ace117
Membru Fondator

09 Iun 2009, 21:17

Exista plasa neagra, asa cum vrei tu!
Asa s-a pus si la mine,,,
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

marian_iam
V.I.P.

09 Iun 2009, 21:26

eu mi-am luat o bacata mare de plasa ... si o sa-mi mai ramana ... iti aduc la intalnire, vineri ... cat ai nevoie?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

LIFEPHORM
Subiect Autor

09 Iun 2009, 21:34

marian: Spatiul pe care trebuie sa il acopar este de circa 15 cm latime si cam 3cm inaltime, cum privesc bara din fatza. Ma refer la cel vizibil. Dupa calculele mele o sa am nevoie in plus de 2-3 ori inca pe atata...
Imi trebuie o plasa cat mai moale care sa ma lase sa ma joc cum vreau eu, pentru ca o sa fac prinderile pe interior, iar la exterior o sa am nevoie sa fac unghiuri de 90 de grade cu ea.
Eventual fagurii plasei sa fie intr-un oarecare tandem cu fagurii din grilele proiectoarelor.
Hexagonul ala culcat transversal, nu stiu cum sa ii spun...
Poti sa imi aduci de proba sa vad cum sta treaba si cum se prezinta plasa :)
Mersi frumos!
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 42