Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Barosul
Subiect Autor

Antifon + vopsea praguri

08 Feb 2009, 22:35

Cordoba mea este de 1.4 din 2004, mai exact 1 Decembrie 2004, acum are 4 ani si 3 luni de la cumparare si am constatat cu stupoare ca desi destul de tinerica, la pragul din dreapta, chiar in spatele rotii, mi se exfoliaza antifonul si vopseaua pe o portiune de vreo 25 cm. Mentionez ca nu a fost tamponata in acel loc. M-am uitat in cartea de service si garantia la vopsea este de 3 ani si la tabla 12 ani. Problema e ca la mine nu stiu daca face obiectul garantiei, deoarece nu a sarit numai vopseaua (oricum iesise din cei 3 ani) si nici tabla inca nu s-a perforat. Eu cred ca degresarea de la prima antifonare si vopsire, deci din fabricatie, e buba. Astept sfaturi de la voi, nu stiu ce sa fac. Sa incerc la service? Multumesc anticipat!
Seat Cordoba 1.4,2004
"The Truth Is Out There"

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Antifon + vopsea praguri

09 Feb 2009, 00:15

Daca se exfoliaza, nu astepta sa treaca rugina de stratul pasiv, dute la service si refa grunduirea, antifonarea si vopsirea partii afectate.
Chiar daca nu a fost lovita, ori nu se vede, probabil de la ceva ghiata, ori mizeriile de le folosesc astia pentru a curata asfaltul de ghiata.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Barosul
Subiect Autor

Re: Antifon + vopsea praguri

09 Feb 2009, 10:58

Ca trebuie reparata stiam si eu. Dar in ce conditii? Tine de garantia tablei sau nu? Pentru ca la aceleasi conditii meteo si de drum a fost expus si celalalt prag care e intact. Eu cred ca buba e din fabricatie. Nici cand aveam Dacie 1300 nu am patit asa ceva si era si mai veche. Daca la 4 ani ,masina straina, tre, sa o antifonez inseamna ca e o mare teapa si o trompeta de masina. Sunt nervos si tre sa ma iau de cineva. De cine? Primaria sau Seatu'.
Seat Cordoba 1.4,2004
"The Truth Is Out There"