Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cristiL

Re: AM SI EU O RUGAMINTE!!!

02 Feb 2009, 10:54

chiar daca suntem pesimisti, este totusi necesar sa incercam. macar stii ca ai facut ceva. nu te plangi ca e mizerie in fata blocului, dar inchizi ochii cand vecinul arunca punga de gunoi. la fel cu furturile, trebuie sa incerci sa faci ceva, chiar daca nu vei putea eradica furturile auto sau violenta din trafic. eu, de exemplu, incep astazi sa-mi strang toate actele necesare pentru permis de port arma.

rog moderatorul sa lase titlul topicului unit "FURTURI SEAT", pentru ca e mai usor reperabil de membri.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

marian_iam
V.I.P.

02 Feb 2009, 11:42

din cauza ca s-au unit niste topicuri s-a redenumit asa ...
nu-i bai! o sa se schimbe numele!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Testosul

02 Feb 2009, 11:49

cristiL scrie:
chiar daca suntem pesimisti, este totusi necesar sa incercam. macar stii ca ai facut ceva. nu te plangi ca e mizerie in fata blocului, dar inchizi ochii cand vecinul arunca punga de gunoi. la fel cu furturile, trebuie sa incerci sa faci ceva, chiar daca nu vei putea eradica furturile auto sau violenta din trafic. eu, de exemplu, incep astazi sa-mi strang toate actele necesare pentru permis de port arma.

rog moderatorul sa lase titlul topicului unit "FURTURI SEAT", pentru ca e mai usor reperabil de membri.

Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun asta, dar este parerea mea...obtinind permis de arma si apoi arma in sine, nu vei face altceva decat sa incurajezi violenta in trafic sau wherever, nicidecum sa o stopezi....ceea ce vedeam in filmele cu Charles Bronson in care acesta se juca de-a justitiarul era doar fictiune.
PS. Exista o regula de propagare a lucrurilor negative....care pleaca de la tine si nitr-un timp foarte scurt se intorc....tot la tine.

bertzi43
B-82-AJS

Re: Furturi SEAT

02 Feb 2009, 14:40

cristiL scrie:
In noiembrie anul trecut mi-au spart alta masina si au furat benzina
:shock: :shock: inca se mai fura benzina :?:

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

razmih

02 Feb 2009, 15:04

Testosule ai dreptate. Raspunsul este la lege. Din pacate la noi nu este nici aplicata si nici respectata.

Florin&David
JAF

02 Feb 2009, 15:19

Am avut intentia imi a-mi achizitiona un super telefon SH la un pret de nimic. Cand am vazut ca OMU' avea doar telefonul si un incarcator am intrat la banuieli. L-am intrebat daca este ciordit si el foarte suparat: PAI, LA BANII ASTIA TU CE VREI?
Il are si acum. Am preferat unul la aceasi bani dar mai putin performant.
Doar NOI putem sa-i facem pe hoti sa se lase.
Sa va spun o mica poveste: Era in Limassol si ne apucasem de business. Vundeam tigati. Luam de la vapor cu 5 usd pachetul si il dateam cu 5 lire cipriote. 1 lira cipriota = 2,2 usd.
N-i se parea o super afacere. Vindeam la un arab care avea un Suvenir Shop.
Noi, 7 la numar, "foame" ne-am luat mai multe pachete pe noi si hai si mai departe de mos poate le dam mai bine. Am intrat in urmatorul bar si am facut oferta. Barmanul a pus mana pe telefon si ne-a spus sa asteptam ca vine sefu' si ca este interesat. A venit ... POLITIA, ne-a luat, ne-a si dat (bataie) si am inchis "firma".
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

cristiL

02 Feb 2009, 16:24

In primul rand am sa-mi iau permis de arma pentru ca mi s-a intamplat sa fiu agresat de niste maimutze in trafic pe simplul motiv ca respectam legea! (de ex., nu am trecut pe rosu ca sa-i fac loc unui imbecil). Dar ce poti cere de la un goriloid care a sarit de pe creanga copacului in masina scaunul fata stanga?

Raspunsul ar trebui sa fie legea, dar nu este, pentru ca legea e in concediu si "la shto". Si tot legea spune ca am dreptul sa ma apar atunci cand imi este amenintata integritatea fizica. Atunci cand politia este incapabila sa-si faca treaba (nu ma intereseaza motivele), se pot organiza si oamenii pe plan local. Asta e, daca organul de stat e impotent, revii la poterele private.

Din pacate la noi legea inseamna de multe ori si "lasa-i pe altii sa se ocupe, nu e treaba mea". Si legea asta are nevoie de sustinere, si aici au dreptate si politzaii cand zic ca nu pot face mare lucru fara ajutorul oamenilor.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

Testosul

02 Feb 2009, 16:51

cristiL scrie:
In primul rand am sa-mi iau permis de arma pentru ca mi s-a intamplat sa fiu agresat de niste maimutze in trafic pe simplul motiv ca respectam legea! (de ex., nu am trecut pe rosu ca sa-i fac loc unui imbecil). Dar ce poti cere de la un goriloid care a sarit de pe creanga copacului in masina scaunul fata stanga?

Raspunsul ar trebui sa fie legea, dar nu este, pentru ca legea e in concediu si "la shto". Si tot legea spune ca am dreptul sa ma apar atunci cand imi este amenintata integritatea fizica. Atunci cand politia este incapabila sa-si faca treaba (nu ma intereseaza motivele), se pot organiza si oamenii pe plan local. Asta e, daca organul de stat e impotent, revii la poterele private.

Din pacate la noi legea inseamna de multe ori si "lasa-i pe altii sa se ocupe, nu e treaba mea". Si legea asta are nevoie de sustinere, si aici au dreptate si politzaii cand zic ca nu pot face mare lucru fara ajutorul oamenilor.

Eu nu as baga mina in foc ca este asa cum spui tu, ramin la parere....tu te vei apara de acea gorila care te-a agresat ca nu i-ai facut loc, dupa care dintr-un motiv sau altul tot tu vei fi pagubit....crede-ma ca astia care-si permit sa faca chestii de astea nu sunt singuri pe lume...chiar au spatele foarte "lat", ca sa zic asa...your choice.

Krondet

02 Feb 2009, 19:27

cristiL scrie:
. Si tot legea spune ca am dreptul sa ma apar atunci cand imi este amenintata integritatea fizica.

problema este ca, in sistemul legislativ din romania, apararea trebuie sa fie egala (ca intensitate), cu atacul. in cazul legitimei aparari,. Deci, daca te ataca cu bata de baseball, tu te poti apara doar cu bata. daca vine cu briceagul, tu te poti apra doar cu briceagul...etc.
problema de fond este alta: este vorba de aparare. Daca, exercitand apararea propriei persoane, ranesti persoana cealalta, risti sa devii subiect de dosar penal :bounce:
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

cristiL

03 Feb 2009, 09:07

Spatele ala i-l facem noi. In fine. Ideea e ca vreau sa lansez un nou semnal de avertisment pentru posesorii Seat care parcheaza in zona Calea Vitan (mai ales "dupa blocuri"). Azi dimineata cand m-am dus la masina am constatat ca Opelul unui vecin e spart. Asa ca nu va lasati detectoare radar, GPS-uri, casetofoane si alte lucruri care ar putea atrage atentia. Nu va lasati nici macar ventuzele de la detector, imbecilul poate sa sparga geamul ca sa verifice daca nu e in torpedo. Se pare ca gascha de hoti opereaza nestingherita in aproape fiecare noapte. In seara asta ma duc la Politie sa le fac o invitatie speciala la patrulare.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

cristiL

Re: aseara mi-a spart masina.

03 Feb 2009, 16:13

tikka scrie:
Debea am adus masina in Bucuresti, un seat ibiza sport nou, si azi am gasit-o sparta in parcare la strada principala, sector 3. Mi-a spart geamul fata dreapta ca sa-mi ia un pachet de gume si incarcatorul de la GPS...
Sincer am ramas inmarmurita :( . am chemat politia, care a venit dupa 3 sferturi de ora si mi-a spus ca nu mai este de competenta lor. debea acum am citit topicul lui teacher despre noua lege..asa ca am dus-o la Service la Porche Bucuresti, urmand sa fac maine demersurie necesare: sa sun un reprezentant de la asigurari sa constate si apoi sa astept sa vina geamul. Sfatul meu!!!!!!!!!
Sa nu faceti prostia sa lasati incarcatorul de la GPS sau suportul sau orice lucru la vedere ca, citez politia romana " s-au intors hotii de prin strainatate"!

tikka, stai cumva in zona Calea Vitan? tocmai am pus si eu un post cu "Furturi Seat", se pare ca de cateva luni o gashca de hoti opereaza in zona in voie. imi pare rau pentru neplacere, constat ca eu am scapat usor cu capacele furate.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

ace117
Membru Fondator

03 Feb 2009, 17:54

Mutat aici.Same problem...
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

cristiL

04 Feb 2009, 09:43

Fost la Politie, oamenii au fost chiar de treaba, dar se pare ca functioneaza mai mult pe post de consilier psihologic pentru cei care au patit-o. :lol: Sper ca macar sa pe viitor sa nu fie furturi mai groase.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

marian_iam
V.I.P.

04 Feb 2009, 09:49

spunea cineva de pe forum ... ca politistii de acolo, de la sectia respectiva, ii stiu pe cei ce "lucreaza" in zona si daca ii stresezi ... faci cerere la comandantul sectiei etc ... o sa ai sanse mai mari de recuperare sau de prindere a "lucratorilor"
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

razmih

04 Feb 2009, 18:52

Hahaha, ce tare e asta. Sa stresezi politia sa prinda infractorii, ca altfel ...