Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

corsi

Re: aseara mi-a spart masina.

19 Ian 2009, 12:15

Imi pare rau sa aud.
Si eu am patit-o mai acum 2 ani cand mi-au spart geamul lateral si am ramas fara detector.Pe atunci aveam Clio.
De atunci nu mai las nimic la vedere si.....no problem.
De multe ori am uitat-o si descuiata si nu s-a atins nimeni de ea.
momentan skoda o3 184cp 4x4

Breazu
breazu

Re: aseara mi-a spart masina.

20 Ian 2009, 14:30

Nici eu nu am scapat dar ai mei ai fost cei mai prosti mi-ai spart geamul de la sofer si mi-a furat un bidon de 10kg gol.Cat m-a costat geamul le dadeam eu cateva butoaie goale numa sa nu mi-l fi spart :lol:
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

ravemstr
Mediatorul

Furturi SEAT

31 Ian 2009, 12:14

In primul rand scuzati CAPS-ul, dar:
Am o rugaminte MARE la voi. La TINE:
Daca ai patit ceva la masina si primul gand e sa te duci in Vitan sa iei respectivele piese, NU TE DUCE!
Sau daca are cineva treaba pe acolo NU cumparati o pereche de oglinzi de Toledo(Leon, Golf 4, Bora, Octavia etc). De ce?
Pentru ca aseara am fost la un prieten in minunatul cartier Salajan. Si in 2(doua!) ore cat am stat acolo niste baieti bine intentionati m-au lasat fara oglinzi.
Acum... eu nu sunt suparat pe ei. Ca AIA nu stiu sa faca altceva. NU VOR sa faca altceva. Au fost indoctrinati de mici cu ideea ca e mai simplu sa furi decat sa muncesti.
Asa ca pe ei ii inteleg! Sincer! Pentru ca lucreaza dupa un model vechi de cand lumea. Cerere si Oferta!
Sau mai bine zis... atat timp ca TU te duci in Vitan sa cumperi oglinzi furate... EI le vor fura in continuare!
Asa ca te rog NU te mai duce acolo. Ti-au fost furate oglinzile, nu-ti mai merge incalzirea in ele, le-ai spart alergand prea aproape de masini parcate... NU TE DUCE IN VITAN.
Scoate din buzunar inca 50 de lei, 100, 500 oricat!!! DAR NU SPRIJINI HOTIA!
Pentru ca maine s-ar putea sa te trezesti TU fara oglinzi! Si ce o sa faci? O sa-l injuri p-ala care le-a furat? NU! O sa te injuri pe TINE! Ca tu ai reprezentat CEREREA. El doar a raspuns cu o OFERTA la CEREREA TA!
Atat timp cat lumea se va duce sa faca "o afacere" in locuri d-astea... atat timp se va fura in Romania!
Ai cumparat un lucru furat si te bucuri ca ai economisit 100-200 de RON? BRAVO! FELICITARI! Esti un roman adevarat!!!
Si daca maine cand cobori din bloc descoperi ca ti-au furat masina? Ce-o sa faci? O sa-l injuri p-ala??? NU! Ar trebui sa te injuri pe tine!
Ca TU l-ai impins sa faca chestia asta. Si crede-ma... undeva... cineva... se bucura ca a luat motorul TAU cu 1.000 de euro, jantele cu 200, capota cu 50 etc.
Eu nu am fost si nu o sa ma duc in viata mea in Vitan sau locuri d-astea la... "cumparaturi"!
Asa ca VA ROG!!! NU MAI CUMPARATI LUCRURI FURATE!!!
Nu pot sa spun ca daca TU, EU, NOI nu mai cumparamlucruri furate de maine nu se va mai fura in Romania! NU!
Dar poate in 2, 5, 10 ani... Poate!!!

Va rog sa nu incepeti cu faze de genul: "da' io n-am 5 milioane sa dau pe oglinzi", "da' de ce sa bag banii in contul firmelor" si alte K...-uri d-astea!
Nu ai bani sa le repari? Ia-ti o masina mai ieftina! La care sunt piesele mai ieftine! Sau... ai grija de ele... asta ar fi o idee! :D
Scuzati-mi tonul... dar... incercati sa va pliati oglinzile... si mergeti asa de la munca acasa. Sau de acasa la un prieten. Orice drum prin minunatul nostru trafic din Bucuresti!
Stiind ca in orice moment poate sa vina un pusti de 18 in Loganul "tunat" al lu' tasu' sa fie "racer" fara sa-l vezi. Sau orice doamna impopotonata cu masina bagata pe gat de la firma de chibrituri unde lucreaza fara sa aiba cea mai mica idee despre ce inseamna sa conduci sau... sau... sau...

Si in incheiere... Cine poate sa-mi spuna de unde iau o pereche de oglinzi incalzite si cat costa?(preferabil azi :D )
P.S.: primul raspuns "in Vitan frate :)) " castiga o injuratura de mama gratis! Urmatoarele se platesc!! :D
Ultima oară modificat 02 Feb 2009, 11:42 de către marian_iam, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Nu se accepta trivialitati pe acest forum.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

Krondet

Re: AM SI EU O RUGAMINTE!!!

31 Ian 2009, 14:32

poate, tocmai din acest aspect, uni isi stanteaza oglinzile, cu numarul propriu de inmatriculare...pentru ca furtul sa devina inutil.
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

marian_iam
V.I.P.

31 Ian 2009, 14:35

iti dau cea mai mare dreptate!
cat despre oglinzi ... ai un PM.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

ravemstr
Mediatorul

31 Ian 2009, 15:15

Am luat oglinzi de la PBA. 431 RON. Stanga, dreapta incalzite...
Si o sa ma duc sa le stantez cat mai repede posibil.
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

bertzi43
B-82-AJS

31 Ian 2009, 17:21

imi pare rau sa aud ce ai patit
ravemstr scrie:
Am luat oglinzi de la PBA. 431 RON. Stanga, dreapta incalzite..

doar atat au costat amandoua :?: ca vroiam si eu sa-mi iau unele incalzite
apropo ale tale erau inscriptionate? :D
PS:si eu tot la reprezentanta vroiam sa te trimit :D :D

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

ravemstr
Mediatorul

31 Ian 2009, 17:43

DOAR??? Nu pot sa spun ca mi se par ieftine 2 bucati de geam cu niste fire pe ele(ca mi-au fost furate doar geamurile...)... :x
Din pacate nu, nu erau inscriptionate... dar acestea vor fi! :twisted:
OEM+ Leon FR, 1.4TSI

bertzi43
B-82-AJS

01 Feb 2009, 14:26

eu credeam ca tiau furat oglinda cu totul,nu doar geamul :) ,si intradevar sunt cam scumpe 2 geamuri cu fire

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

cristiL

FURTURI SEAT

01 Feb 2009, 18:27

Salutare tuturor. Vreau sa deschidem un topic nou, sper de interes general, "FURTURI SEAT", unde sa puteti spune si celorlalti membri ce se fura, cand, cum si unde.

Incep eu. Noaptea trecuta niste jigodii mi-au furat capacele originale Seat pentru jante 195 (au rezistat 2 luni). Rog toti membrii Clubului Seat sa nu cumpere capace Seat "din targ" sau de la "oameni de bine". In felul asta putem descuraja scarbele sa mai fure, marfa lor neavand cerere pe piata. In fine, ideal si de dorit ar fi ca atunci cand vi se face o astfel de oferta, sa sunati la Politie si sa dati detalii despre combinatori.

Daca stati in zona Calea Vitan (ca mine), ganditi-va de doua ori daca lasati capacele pe jante. Poate e mai bine sa le puneti cand mergeti... in vizita. E o zona in care astfel de mici furturi se intampla periodic, zona e filata de o gasca. In noiembrie anul trecut mi-au spart alta masina si au furat benzina.

Aveti idee daca un CASCO acopera si asa ceva? Am sa sun maine asiguratorul

P.S.: Rog moderatorul sa puna subiectul la "Diverse", nu l-am gasit, sint prea nervos.
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

marian_iam
V.I.P.

Re: FURTURI SEAT

01 Feb 2009, 18:32

s-a mutat!
intr-adevar .. e foarte frustrant sa-ti gasesti masina fara diverse obiecte, accesorii a ei!
mai era un coleg, care a ramas fara oglinzi ...
niste nesimtiti!
sper sa prind unu "umbland" la orice masina de prin imprejurimi!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Nicky

01 Feb 2009, 18:35

Casco acopera cu siguranta orice furt, dar trebuie sa mergi la politie sa iei o dovada, cum ca ti le-au furat, o declaratie pe proprie raspundere.
Cei de la asigurari o sa astepte 30 de zile (poate prinde Politia si hotul in perioada asta si iti recupereaza bunurile) si dup-aia o sa iti dea banii, daca Politia nu a gasit nimic.
Daca esti dispus sa stai fara capace pe masina, asteapta dupa casco. Sau plateste-le tu si mergi la caso cu chitantele pentru despagubiri. Leaga-le, am vazut niste sisteme de prindere.
Daca stiu ca risca sa le rupa cand le smulg, nu se mai baga hotii la ele.
Nu ajung doar aricii aia cu care lumea leaga capacele, alea-s ca sa nu sara cand dai tare intr-o groapa.
O alta solutie, jante de aliaj, cu antifurt la unul dintre prezoane.
E Romania, de nimic nu poti fi sigur, din pacate. Sorry for you!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

ace117
Membru Fondator

01 Feb 2009, 19:51

Am unit subiectele, in principiu este vorba de aceeasi problema trista
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

razmih

02 Feb 2009, 10:10

Parerea mea este ca acest topic nu rezolva cu nimic situatia. Daca este cineva cu atata caracter, incat sa cumpere lucruri furate sau sa comande asa ceva, acesta nu se va induiosa dupa acest topic. :(

Testosul

02 Feb 2009, 10:23

razmih scrie:
Parerea mea este ca acest topic nu rezolva cu nimic situatia. Daca este cineva cu atata caracter, incat sa cumpere lucruri furate sau sa comande asa ceva, acesta nu se va induiosa dupa acest topic. :(

Daca este cineva?.....Oameni buni haideti sa fim maturi.....majoritatea romanilor umbla dupa chilipiruri fara sa se gandeasca cum au ajuns aceste lucruri sa fie chilipiruri....
Acest topic este un semnal de alarma demn de tot respectul, insa da-ti-mi voie sa fiu putin pesimist.....