Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

The teacher
Profesoru

Re: Ce model de evacuare ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

15 Feb 2009, 20:06

Testosul scrie:
ace117 scrie:
Parca era vorba ca "obligatoriu poze"... :lol:

Din pacate nu sunt decat doua poze mai reprezentative daca se poate spune asa, insa se vede cat de cat doar tips-ul. Eu le voi atasa oricum
.

Imagine

Imagine

Da , asta da ,in mod cert este un lucru reusit 100% , iar tipsul este spectacol , adica un "must have"

Nicky
Subiect Autor

15 Feb 2009, 20:28

Bedtime reading
http://www.millteksport.com/exhaust.faqs.cfm
Astept sa vad cum stau cu banii si o comand in UK. M-am uitat pe youtube la filmulete, e mai rau decat atunci cand am luat masina, ma mananca calcaiele :))
Sunt foarte scumpe, dar mai toti zic ca merita investitia. E otel inoxidabil, e testat, si 10% plus de putere e ok, desi asta e discutabil, nu prea cred eu in d-astea.
Partea proasta e ca tre' sa o tai pe aia veche, ca aia e montata pe caroserie inainte sa puna trenul de rulare si alte alea, e dintr-o bucata, de la un capat la celalalt.
Merg pe varianta care se termina similar cu cea stock, cea ovala, cu iesire doar pe partea stanga (nu imi plac alea duble, nu stiu de ce).
Om trai si om vedea:)
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Ovi_King
The King

15 Feb 2009, 23:07

eu intotdeauna mi-am dorit o evacuare dubla.aveti idee daca se poate si ce presupune montarea unei astfel de evacuari?cum credeti ca ar da pe o masinuta ca Cordoba?(scuze de cacofonie :D)
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

Nicky
Subiect Autor

15 Feb 2009, 23:32

sigur se poate, ovi! trebuie sa ajustezi un pic spoilerul, se taie in zona unde va iesi a doua teava, nu foarte mult, e lucru usor de facut.
nu stiu exact cum e cordoba ta in spate, la spoiler. cat despre evacuare, gaseste un sudor, gaseste si niste teava de diametrul respectiv si fa un "Y". Mare grija cand indoaie teava sa faca coturile, ideal ar fi sa o gasesti gata indoita. sa nu stranguleze teava, ca atunci o sa mearga prost masina. sau poate e mai bine daca te duci la un atelier, sa iti faca ei tot, cap coada. cateva milioane distractia.
prindere o sa ai si la cea din stanga si la cea din dreapta, ca oricum te folosesti de prinderea tobei cu care a venit masina, numai ca toba aia o sa o arunci, ultima toba, sa pui Y si atat. Sau daca nu esti fan galagie, pastreaza toba si incearca sa ii mai faci o iesire direct din toba asta ultima, desi nu stiu cat de mult spatiu de manevra ai. adu-ne o poza cu partea din spate a masinii, eventual de sub ea, sa ne dam cu parerea pe ceva mai concret. Succes!

Ovi_King
The King

15 Feb 2009, 23:36

mersi nicky o sa fac maine o poza cu spatele masinii si una sub ea si sa vad ce rezolvari gasesc!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Ovi_King
The King

16 Feb 2009, 14:51

hai ca am reusit cu frigul asta sa ma bag pe sub masina si sa incerc sa fac niste poze la spate si pe sub ea:
Imagine

Imagine

Imagine
cand se mai incalzeste o sa mai fac unele mai explicite.sper sa ma ajutati cu pozele astea...
Rosu Emocion

Nicky
Subiect Autor

16 Feb 2009, 15:05

Eu sunt la munca, nu mi se prea deschid pozele de pe postimage, dar incerc sa imi expun parerea pe ce am vazut pana acum.
Din pacate, toba ta se termina inainte sa ajunga in spatele masinii si este orientata inspre asfalt (cred ca e diesel masina...sau nu?).
Problema cu cele doua iesiri pe care le vrei tu la final este ca va trebui sa gauresti fusta de sub spoiler, si asta pare ceva solid la modelul tau de masina. Oricum, nu e imposibil nimic si sigur se poate face, de gaurit nu e greu, de reparat o gaura ar fi mai greu :)
Cat despre partea de "Y", eu nu pot sa zic nimic, poate ar fi bine cand se mai incalzeste vremea, sa te duci cu ea pe o rampa sau pe o bordura mai inalta (atentie la jante si praguri :D ) si sa faci o poza in zona puntii din spate sau a bratelor, sa vedem in ce fel vine dinspre motor spre portbagaj teava ta de esapament. Cel mai probabil, imediat dupa trecerea peste punte o vei taia si apoi sa ii pui ramificarea aia cu Y.
Tre' sa te uiti si de niste tipsuri pentru final, ceva elegant, sa nu strici munca sudorului :)
Mai asteptam poze! Si pareri! Succes!

Ovi_King
The King

16 Feb 2009, 15:19

cel mai probabil cand o sa ma duc sa schimb distributia dar deocamdata sunt pieton pana pe 3 martie asa ca poze pe rampa nu prea curand... :cry: da masina este 1.9 diesel :). plasticul de la bara pare destul de gros deci cine se apuca de treaba asta o sa aiba de munca o sa incerc intai sa imi fac o schita inainte sa ma apuc de treaba.multumesc pentru indrumari
Rosu Emocion

S.E.R

16 Feb 2009, 19:25

cel mai bine si mai indicat ar fii sa te duci la o firma din domeniu
iar ca sati si recomand da o fuga pana lapilot power tuning in pitesti sau poti sat uiti pe site-ul lor
si iti pot scoate si 1 sunet frumos
bafta!
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Testosul

26 Feb 2009, 09:30

ser_kmh scrie:
iar ca sati si recomand da o fuga pana lapilot power tuning in pitesti sau poti sat uiti pe site-ul lor
bafta!

Scuza-ma ca iti atrag atentia Ser, insa faci o asa de puternica reclama aceastei firme din Pitesti, de incepe sa ma doara capul. Pe acest forum reclama este interzisa (fie ea si reclama ascunsa sub forma de recomandare)...eu iti recomand sa discuti despre asta cu un Admin si daca firma respectiva este dispusa sa faca un deal cu comunitatea noastra, atunci va putea beneficia de reclama fara nici o problema....altfel vom fi fortati sa iti editam posturile si mai mult, sa ajungi sa primesti Avertismente.
Multumesc pentru intelegere.

Testosul

27 Feb 2009, 09:51

Topicul se muta la Performance Tuning....are putin legatura si cu estetica exteriorului, insa ii sta mai bine la partea de performanta.

Testosul

27 Feb 2009, 09:54

Si Dom Profesor a facut cateva mici modificari la evacuare. Daca am avea si niste poze exemplificative, ar fi genial...poate deseara la intalnire sa tragem niste poze. :wink:

S.E.R

01 Mar 2009, 12:54

Testosul scrie:
ser_kmh scrie:
bafta!

Scuza-ma ca iti atrag atentia Ser, insa faci o asa de puternica reclama aceastei firme din Pitesti, de incepe sa ma doara capul. Pe acest forum reclama este interzisa (fie ea si reclama ascunsa sub forma de recomandare)...eu iti recomand sa discuti despre asta cu un Admin si daca firma respectiva este dispusa sa faca un deal cu comunitatea noastra, atunci va putea beneficia de reclama fara nici o problema....altfel vom fi fortati sa iti editam posturile si mai mult, sa ajungi sa primesti Avertismente.
Multumesc pentru intelegere.

scuze dak a parut ca fac reclame.dar nu e asa
am vrut doar sa dau niste sfaturi pt ca asa am inteles io ideea
insa i-am recomandat pt ca io am fost foarte multumit de ei si de lucrurile pe care mi le-au facut mie insa nu am nicio legatura cu firma sau ceva de genul deci nu am niciun interes sa fac reclama
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

The teacher
Profesoru

12 Mar 2009, 18:19

Tips si finala Borla un pic mai sport decat cea originala , care si aia suna intr-un fel ,
Imagine

Dante
ClubSEAT Team

13 Mar 2009, 09:36

Profu' cat au costat kitu i57 +evacuare+manopera?
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine