Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Nicky
Subiect Autor

Ce model de evacuare ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Feb 2009, 15:32

Asadar, fie ele masinile diesel sau pe benzina, aspirate sau turbo, haideti sa vedem ce ne place.
Am deschis acest subiect drept parafraza la ceea ce Testosul a facut cu Jantele.
Intentionez sa schimb ceva la esapament, intrucat nu sunt foarte multumit de sound.
Inainte sa iau masina, ma tot uitam pe net la filmulete sau review-uri si unul dintre clipuri, foarte frumos realizat, de altfel...se termina asa: "...wheather it would be nice if we could take it with a little bit MORE noise". Asta legat de Cupra, dar mie tot timpul mi-au placut masinile care iti induc o stare de racing, asadar o sa schimb in curand ceva la a mea. SI daca imi iese, schimb si la Dieselul alor mei, un 1.7 CDTI :)
Mie imi place sunetul metalic, ca un zumzet, nu stiu daca Remus sau alt tip de esapament il scoate, de-aia astept pareri.
Daca nu gasesc nimic pana la vara cand vreau sa fac modificarea, o sa elimin toba finala, pastrez doar iesirea, care da bine asa, ovala si restul pun teava, fara nicio toba. Astept recomandari pentru mine si realizari/modificari pe care le-ati aduce / adus masinilor voastre.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Bebe

Re: Ce model de evacuare ne dorim pe masini? - obligatoriu poze

01 Feb 2009, 15:51

Cred ca doar cu teava din capat in spate va fi putin cam extrem. Si cred ca nu va nici prea sanatos pt turbo.. Eu astept vara sa pun Milltek Turbo back non resonated :)
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI

Nicky
Subiect Autor

01 Feb 2009, 15:55

Ma tot gandesc sa fie ceva care pana in 3000-400rpm sa nu deranjeze, sau cum ziceau Marian si Testosul, poate ceva cu silencer, cand sunt la munte pe serpentine, sa scot silencer-ul, iar pe strazi, sa il las acolo, sa nu fac circ.
Eu oricum schimb ca pensionarii prin bucuresti, la 2000rpm, deci nu cred ca as prea deranja.
Am vazut la Catalin (Cupra Neagra) ca si-a facut un Y si are iesiri duble, mi s-a parut ca nu am vazut nicio toba, totusi.

Testosul

01 Feb 2009, 17:15

Super topic....you copycat :)...
Parerea mea este ca e ok sa facem ceva custom....avem sudori foarte tari pe la noi care pot sa faca cam ce ne trazneste prin cap....spun asta pentru ca ceva gen Milltekajunge pe la 1000 si ceva de Euro....si e cam criza these days...
Ceea ce are Catalin este foarte tare, insa din pacate, cel putin pentru mine se aude mult prea tare in masina....pe mine personal ma intereseaza sa se auda afara tare si inauntru cat mai putin daca se poate.....si se poate....Cata lin are teava de la catalizator pina la locul in care se bifurca in "Y" iar acolo are o mini tobita....cred ca daca s-ar mai pune o intermediara ar fi altceva.
Pe de alta parte eu am vazut ceva foarte interesant vineri seara la intilnire, la CUpra colegului WRC care a reusit ceva foarte interesant...are teava foarte mare ca si diametru de la iesirea din motor, catalizator sport, apoi din nou teava groasa pina in spate unde are o toba asemanatoare cu cea stock daca nu ma insel (mi-era destul de greu sa ma bag sub masina caci era cam ud), iar piesa de rezistenta este tips-ul care este 99% identic cu cel stock de Cupra (de la Borla), insa mult mai mare....ceea ce dadea super pe masina.....si nu se auzea inauntru ca si la Catalin.....si aici daca se mai pune o toba intermediara sau un silencer, ar fi si mai liniste.
A prezentat deci mai sus doua posibile variante de zgomot, personal as alege-o pe a doua.
Mai asteptam pareri.

Nicky
Subiect Autor

01 Feb 2009, 17:41

Super tare ideea, asta ma gandeam si eu, din moment ce o sa dau jos toba care e acum pe masina, ma gandeam sa o fac bucati si sa incerc sa mai elimin din filtre, apoi s-o recapsulez (sa ii fac un sistem de reprindere cu suruburi, sa fie demontabil, cam cum e cutia de la Pringles si capacul ala). M-am jucat asa mai demult cu una de Dacie, joaca pura, si s-a simtit.
Nu vreau sa trezesc strada, dar puteau sa ii faca si astia de la Seat macar soundul lui Golf GTI. Ce oameni... :P

ace117
Membru Fondator

01 Feb 2009, 19:55

Parca era vorba ca "obligatoriu poze"... :lol:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Testosul

01 Feb 2009, 20:31

ace117 scrie:
Parca era vorba ca "obligatoriu poze"... :lol:

Din pacate nu sunt decat doua poze mai reprezentative daca se poate spune asa, insa se vede cat de cat doar tips-ul. Eu le voi atasa oricum
.

Imagine

Imagine

Nicky
Subiect Autor

02 Feb 2009, 10:54

Sorry, Zoli, ai dreptate! ;)
Imagine
Imagine
Masina seamana cu a lui Testosul :) Mie imi place ca nu se prea schimba aspectul exterior, sunetul si randamentul ma intereseaza in mod special.
Sunt cam tari astia de la Milltek, am vazut o comparatie la Golf R32 si ziceau ca numai din esapament i-au mai dat 22 CP si 35 N*m la Cuplu. Mai e si varianta cu APR. Am vazut ca pe Romania Racing Nick e stockist unic.
Pana la urma, m-ar interesa si 2nd hand o linie de evacuare, ca nu cred ca e vreo problema cu ea, zice lifetime warranty...numai sa nu fi fost sifonata masina :)

ace117
Membru Fondator

02 Feb 2009, 14:48

Asta e "dracia" produsa de Supersprint, care vreau pe masina. Asa pot scoate DPF-ul, senzorii pacalesc ECU si de aici se poate castiga 20 cai.

Imagine

Daca pun teava, cap coada mai castig 2 - 3 ponei.
De aici intra nenea Rabanne cu un update la soft si se poate ajunge la 250 cai si 500 Nm. :D
Apropo, niste tipsuri de Cupra unde gasesc?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

crysu
the yellow one

02 Feb 2009, 16:06

Nicky ... ce pret are jucaria aia de otel ?
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

Nicky
Subiect Autor

02 Feb 2009, 16:09

Asta am primit mai devreme :) Asta e ceea ce vreau eu, sa nu urle la turatii mici :) Cam scumput :D

Buna ziua,
va putem oferi :

1.Milltek turboback 1541 Euro incl.TVA
*** evacuarea este mai "galagioasa" doar la turatii mari . Altfel la regim de functionare normal nu este deranjanta. Cei mai multi clienti aleg aceasta varianta "non-resonated" pe care v-am oferit-o.

Testosul

02 Feb 2009, 16:47

nickydobreanu scrie:
Asta am primit mai devreme :) Asta e ceea ce vreau eu, sa nu urle la turatii mici :) Cam scumput :D

Buna ziua,
va putem oferi :

*** evacuarea este mai "galagioasa" doar la turatii mari . Altfel la regim de functionare normal nu este deranjanta. Cei mai multi clienti aleg aceasta varianta "non-resonated" pe care v-am oferit-o.

Costa o galagie de bani...eu de banii astia as vrea si jante si evacuare custom....credeati ca reusesc? :)...eu zic ca da

Nicky
Subiect Autor

02 Feb 2009, 18:55

E cam greu de reusit chestia cu galagie doar la turatii mari. In rest, sunet similar poti scoti si daca tratezi cu nea Gica sudorul.
Doar atat ca...pe langa partea de sound, mai e si partea de randament. Eu nu zic ca merita banii, ca e scumpa foc, dar daca strang banii, iau o d-asta. Omasuram inainte sa o montez, ii facem poze, poate facem o replica si o comercializam :)

crysu
the yellow one

03 Feb 2009, 09:02

Testosul scrie:
nickydobreanu scrie:

Buna ziua,
va putem oferi :

Costa o galagie de bani...eu de banii astia as vrea si jante si evacuare custom....credeati ca reusesc? :)...eu zic ca da

eu sunt convins ca reusesti ... chiar daca nu este Milltek...
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

S.E.R

11 Feb 2009, 02:15

la benzina cei de la pilot power tuning pitesti iti poate scoate ce sunet doresti si la 1 pret mult mai mic decat cel de la miltek
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW