Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

bebetudor

21 Feb 2008, 22:19

bebetudor scrie:
bebetudor scrie:
De ceva timp se aude in partea dreapta fata un zgomot ciudat (troncanit), dar nu tot timpul; se aude mai des la denivelari. Am fost cu masina la service si au spus ca este de la aparatoarea roata cea de deasupra. Toate bune si frumoase. Am plecat de la service fericit, nici un zgomot timp de vreo 5 km dupa care a aparut iarasi. Asta e...peste 3-4 zile m-am dus iarasi cu o problema la bord(martor airbag aprins) si problema anterioara. Cea cu martorul s-a rezolvat. Masina a foat testata de un
"mecanic" care a spus ca nu se aude nimic la masina. Fericit am plecat din nou spre casa si ca sa vezi.......bineanteles dupa vreo 5-6km iar.Sunt curios joi cand ma duc ce o sa mai zica ca o sa conduc eu masina iar mecanicul o sa stea sa asculte. O sa ii fac si plinul ca sa auda un timp indelungat ca sa nu zica ca m-i se pare.Stie careva ce ar putea avea ca sa ii dau eu putin ajutor. Cred ca am explicat bine :)

Problema s-a rezolvat. Zgomotul se auzea din cauza bieletei antiruliu dreapta fata. Piesa inlocuita pe garantie, nici un zgomot :)

S-a rezolvat pe naiba. Cred ca inebunesc. iar se aude :( :x . Chiar nu imi dau seama de la ce ar putea fi. Cred ca este ghinion. Mai are careva idei....
seat leon 2, 1.6 102CP

francy

21 Feb 2008, 22:23

n-am nici cea mai vaga idee dar iti inteleg supararea.pana nu de mult si eu eram stresata de un harait si stiu ce nasol e sa nu sti de unde vine!
ii da cineva de cap pana la urma

marian_iam
V.I.P.

22 Feb 2008, 07:05

te duci inapoi la reprezentanta si le dai cu roata de cap...
sa le intre bine in cap ideea ca se aude un troncanit acolo...
streseaza-i ca alt mod de rezolvare nu ai...stai pe capul lor
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Matrixu

22 Feb 2008, 10:36

Greierasi de-a lungul timpului. Masina are aproape 1 an si aproape 25.000km. In ordinea aparatiei.
1. Pana la 10.000 incepusera sa scartaie serios oglinzile (praf intrat de la rabatare). Rezolvat la Porche cand am facut revizia.
2. Zgomot undeva sub volan intre 110-140km/h. Aparut dupa revizia de la Porche. Nu s-a rezolvat nici pana acum.
3. Zgomot hayon spate din cauza tabliei. Fost saptamana trecuta la revizie la Alto. Cerut sa se rezolve. Trecut ca rezolvat dar de fapt scartaie in continuare (se va rezolva in martie cand ma duc la service special pentru prostioare de genul asta)
4. Cam la 2-3 luni dupa ce am raparat scartaitul de la oglinzi a aparut din nou. Cerut sa rezolve la Alto la revizie, nu s-a rezolvat.
5. Un clanc ciudat din cand in cand cand merg in marsarier. Nu s-a rezolvat pana acum, nimeni nu stie de la ce poate veni si nici nu pot sa il reproduc mereu ca sa se poata auzi.
6. Dupa montarea inelelor de la ceasurile de bord din cand in cand trosneste ceva in zona volanului sau a ceasurilor. Banui ca de la schimbare a aparut. O sa cer sa redesfaca bordul si sa il monteze la loc poate scap de el.
7. Un harait in boxa de pe dreapta fata la nivel de peste 14 la MP3 player. Nu m-am interesat daca merge sau nu sa fie rezolvat. Sunt rare momentele cand ascult asa tare.

Concluzie. 2 zgomote care ma scot din minti restul nu m-au deranjat asa mult. Hayonul care scartaie la denivelari si zbarnaitul in bord la viteze mari.

razmih

22 Feb 2008, 11:39

Asa am si eu pe spate, in zona hayonului. Un zgomot da parca ar fi un capac pe o oala goala. Se aude in principal cand trec peste un hop doar cu una din rotile din spate. Pana acum singurul lucru facut a fost sa fac hayonul sa se inchida mai greu (degeaba). Inca nu am incercat cu toate lucrurile din porbagaj scoase. Ma mai duc cu gandul la doua lucruri, la polistirenul ala din roata de rezerva (l-am trantit de cateva ori si e in stare sa scoata zgomotul) si la capacul ce separa portbagajul de habitaclu.

Si ce mai aud uneori, cand fac manevre de parcare, dupa ce iau piciorul de pe aceleratie se aude un fel de brrrrrrrrrrrrrrr in toba spate. Zgomotul chiar imi place dar nu inteleg de ce se aude dupa ce motorul nu mai este turat?

AndreiFR

10 Mar 2008, 20:02

razmih scrie:
Asa am si eu pe spate, in zona hayonului. Un zgomot da parca ar fi un capac pe o oala goala. Se aude in principal cand trec peste un hop doar cu una din rotile din spate. Pana acum singurul lucru facut a fost sa fac hayonul sa se inchida mai greu (degeaba). Inca nu am incercat cu toate lucrurile din porbagaj scoase. Ma mai duc cu gandul la doua lucruri, la polistirenul ala din roata de rezerva (l-am trantit de cateva ori si e in stare sa scoata zgomotul) si la capacul ce separa portbagajul de habitaclu.

Si ce mai aud uneori, cand fac manevre de parcare, dupa ce iau piciorul de pe aceleratie se aude un fel de brrrrrrrrrrrrrrr in toba spate. Zgomotul chiar imi place dar nu inteleg de ce se aude dupa ce motorul nu mai este turat?

Baga vaselina in incuietoare. :lol: asa am patit si eu....am golit tot portbagajul si tot facea pana mi-am dat seama.
"Barrrrrrraitul" :D este de la DPF....in mom in care este mai incarcat.Stai linistit este normal sa faca asa.
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp
Imagine

AndreiFR

10 Mar 2008, 20:04

Eu am alta problema.Se aude un uruit at cand virez maxim stanga.....ca si cum se freaca cauciuc pe cauciuc.
Seat Leon II FR 2.0 TDi 170cp

Imagine

Joko

10 Mar 2008, 20:10

AndreiFR scrie:
Eu am alta problema.Se aude un uruit at cand virez maxim stanga.....ca si cum se freaca cauciuc pe cauciuc.

si la mine se auzea ceva cand miscam volanul stanga dreapta pana la capat,parca era ceva neuns,m-am dus la ei si mi-au schimbat flansele de la amortizoare si nu se mai aude nimic:P
Seat Leon FR

el_ovy
HVN

10 Mar 2008, 20:18

Hmm... si la mine se auzea cred cam acelasi zgomot. In ultima vreme n-am mai observat. O sa fiu atent si daca se mai aude o sa merg si eu la service.
Seat Leon (1P) 2008 1.6 102cp Candy White

a_ionut

10 Mar 2008, 23:20

De greieri in interior nu discut pentru ca nu ii bag in seama... si la urma urmei si passatul parintilor mai putin rulat decat leutul meu are greieri.
In schimb de cand a dat caldura umbland cu geamul deschis am observat ca se aude un zgomot cand cupleaza ambreiajul.
De fapt se aude si pe liber...apas si cand ridic piciorul se aude un fel ce clank. Sa imi fac griji?
Seat Leon 1p

Puffy

10 Mar 2008, 23:58

Acelasi sunet il am si eu la Ibiza mea... Am zis ca daca nu crapa pana la prima revizie.... ii intreb pe mecanici atunic :lol:

b_13_wrc

11 Mar 2008, 01:45

lafel se aude si la mine.....am vb cu mai multa lume si nu trebuie sa-mi fac griji, zgomotu ala se aude de la rulment care in timp se uzeaza........si dak e sa pice imi pun sport si aia e :)
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI

Joko

11 Mar 2008, 01:50

sport ce??? rulment sport=)))))))))))))))))
Seat Leon FR

b_13_wrc

11 Mar 2008, 01:51

NU! Ambreaj sport
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI

Joko

11 Mar 2008, 01:52

aaaaaaaa stai ca tu vorbeai de ambreiaj....io am crezut ca vorbesti de de problema cu flansele....SCUZEEE!!!!!
Seat Leon FR
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10