Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Razvan_G
Subiect Autor

Kia Cee'd 1.4 (109 HP)

31 Ian 2009, 00:24

Salutare. :P Va prezint si eu masinuta mea din semnatura. Posed o Kia Cee'd din decembrie 2008. Un benzinar de 1.4 (109 cai). Culoarea: albastru marin. Am platit 13.700 de euro pe ea. Modelul include: climatronic, jenti din aliaj (16"), anvelope 205/55 R16, 6 airbag-uri, senzori de parcare spate (in culoarea caroseriei), computer de bord, volan-schimbator-cotiera (in piele si crom), sistem audio MP3 si stick USB (4 difuzoare + 2 tweeter), geamuri cu tenta fumurie spate si luneta, proiectoare ceata etc.

Garantia este de 7 ani la motor si cutia de viteza si 5 ani generala (suspensii incluse). In plus mi-am pus si un scut de motor metalic. Garda la sol este aceeasi cu cea de la Leon. De asemenea suspensiile sunt independete si pe gaz. Sunt destul de rigide pentru drumurile noastre.
Pozitia la volan este destul de confortabila, dar va spun, cine are cotiera in masina stie ce practica si plus de confort iti da. Inainte am avut un Logan de 1.6 MPI (90 de cai), si mai conduc un VW Polo din 2007 (1.4 TDI).

Pana acum am 2000 de km cu Cee'd-ul. Majoritatea facuti prin Oradea. Consumul este inca maricel (11 la suta in oras), dar si stilul meu de condus e usor agresiv, in plus climatornicul este pus pe automat tot timpul. Am inceput sa ma obisnuiesc cu ea, desi mult timp eram intr-o dilema sa-mi iau Leon-ul din oferta 1.6 (14.600 de euro) sau modelul din semnatura. In cele din urma ma declar multumit de achizitie. Bineinteles, as fi preferat un Leon cu dotarile de pe Kia, dar asta m-ar fi dus undeva la peste 16.500 de euro. Aveam emotii ca masina va fi submotorizata, dar fiind motor pe tehnologie CVVT, cuplu maxim e undeva peste 4000 de ture, face minuni. Nu e puturoasa de loc. Cam atat pentru inceput. Ahhh, sapt. trecuta am fost pana in service fiindca mi-a murit un senzor, totul facut pe garantie. Nimic de achitat. Mi-au facut si un test de telescoape cu ocazia asta. De asemenea, free of charge. Numa bine va doresc.
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine

Florin&David
JAF

Re: Kia Cee'd 1.4 (109 HP)

31 Ian 2009, 03:49

Sa il stapanesti sanatos.
Chiar arata bine Pro Cee'd-ul. Si eu intorc capul dupa cele aparute prin Constanta
Dar:
- putere maxima: 109 CP / 6200 rpm
- cuplul maxim: 137 Nm / 5000 rpm
Bine ai venit pe Club si la cati mai multi km fara incidente. :)
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

luci&dana
VIP

31 Ian 2009, 09:09

este Cee'd sau Pro Cee'd? a doua varianta si mie imi place extrem de mult, denota o sportivitate prin design. felicitari de achizitie si sa o stapanesti sanatos...grija mare cu garantia, am inteles ca este mai mult o chestie de marketing
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Razvan_G
Subiect Autor

31 Ian 2009, 11:44

Ciao. Este vorba de Cee'd Hatchback, mi-ar fi placut ProCeed-ul de o mie de ori mai mult. Are spatele reusit si ii da o nota de sportivitate. Dar stiu pe cineva cu un Clio in 3 usi si ce inseamna asta. Nu e practica pentru mine. Desi, in spate la ProCee'd stai la fel de comod ca si in HB.

Intr-adevar motorul este de turatie. Urca destul de repede in turatii, si devine o placere (drog) sa o duci in a 2-a, a 3-a pana la 5.000 de ture :). Asa mi se explica si consumul probabil. Nu prea am menajat-o. Cand am ridicat masina de la dealer, mi-a spus pe sleau: "da-i in gura linistit!", la fel si mecanicul din service. Referitor la garantie asa am auzit si eu, insa m-am lovit de ea la senzorii de parcare, si i-am rugat sa verifice si amortizoarele, fiindca imi pareau ca sunt prea tari si cel din dreapta spate se aude mai infundat. Au verificat si bucsele, au pus-o pe tester, a iesit 0% pe axa fata si 2% pe axa spate. Toate astea fara sa platesc absolut nimic. Si cei din service-ul KIA Oradea mi-au inspirat incredere si seriozitate. Sa-i sun oricand cu privire la orice nelamurire sau nemultumire. "E datoria noastra" spunea dealerul. :) In sfarsit incepe sa se dezvolte o cultura a clientului si nevoilor acestuia si pe la noi. Mai ales ca eram tare sceptic de cei din Oradea dupa ce mi-au adus masina abia dupa 3 luni de la comanda.

Ramane totusi o masina care face un boom al brand-ului, pana mai ieri KIA era o gluma coreeana. Ofera cea mai mare garantie din UE si un raport calitate/pret pe masura. Este o masina corecta. Totusi, de ex. un motor 2.0 DIESEL pe ProCee'd cu dotarile pe care le am eu costa 15600 de euro cu toate taxele incluse.
Kia Cee'd City 1.4 GSL (109 cai)
-= Poze Kia Cee'd City =-
Imagine