Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

bv10ptz
ingineru

Re: Membrii ClubSeat si criza economica mondiala - ne afecteaza?

30 Ian 2009, 17:56

spunea cineva mai sus ca motivul crizei e ca nu se mai dau credite usor si mari.NU,asta-i motivul pentru care s-a ajuns aici,adica preturi umflate,inclusiv criza financiara.Asta este de fapt adevarata putere de cumparare a romanilor
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Cosmin
Admin

30 Ian 2009, 18:21

Interesanta discutie... Cuvantul "criza" l-am auzit de atatea ori zilnic incat in momentul in care il pronunti nu mai inseamna mai nimic. Si ca sa-mi spun si eu parerea...Eu cred ca toata aceasta criza a fost generata artificial. Prin diverse metode s-a restrictionat consumul (neacordare de credite, in principal) si s-a creat o panica in randul populatiei. Ganditi-va ca cineva are de castigat de pe urma asta. Marile corporatii din Statele Unite au cerut imprumuturi de miliarde de dolari din banii contribuabililor, in conditii preferentiale..Si cu AIG aceeasi situatie..a intevenit Federal Reserve, preluand o parte din capital.
O situatie similara si pe piata imobiliara (ca de acolo a plecat totul "se zice")..Preturile proprietatilor au scazut drastic, bancile nu mai au lichiditati pt ca populatia nu-si plateste ratele la credit. Asa sa fie? Eu unul sunt sceptic...Imi povestea un amic care s-a stabilit in Ohio ca exista anumite banci si firme care cumpara cartiere intregi, suburbii cu totul la pret de nimic. O sa se castige miliarde din toata "criza" asta.
Eu in general nu prea cred in povestile spuse prin ziare si la televizor, sunt convins ca exista niste scenarii bine conturate si regizate din umbra.
Si apropo de bani..multe persoane pe care le cunosc castiga la fel, daca nu mai mult ca anul trecut, insa cheltuie cu 30 % mai putin, fac economii drastice pentru ca "e criza". Stau cu banii la saltea, asteptand sa-i cloceasca. Nu mai cumpara masini, ca e criza, nu mai cumpara salam, ca e criza...etc etc. Daca se intampla ceva (desi nimeni nu stie ce) sa aiba bani la ciorap, pe care sa puna mana...Si tocmai consumul e important pt ca o economie sa mearga bine..Am avea toti de lucru... Asa ca cine creaza criza? Ca eu tot nu am inteles... :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

marian_iam
V.I.P.

30 Ian 2009, 18:33

foarte bine zis cosmin ... criza artificiala ...
la noi nu e criza ... la noi e incompetenta, legi proaste si deficit bugetar!
aaa ... era sa uit ... si un plan economic "beeheeton"
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bv10ptz
ingineru

30 Ian 2009, 18:35

creata sau nu,indusa artificial,aceasta are repercursiuni.asupra cui?asupra contribuabilului
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

marian_iam
V.I.P.

30 Ian 2009, 18:39

pai doar nu ai vrea sa aiba asupra lui tiriac...
sa fim seriosi ... "criza" ne afecteaza tot pe noi. adica pe aia cu bani putini ...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Krondet

30 Ian 2009, 19:09

1.Anul trecut, cand am luat masina, nici o banca nu a vrut sa-mi acorde credit, intrucat anul precedent, fusesem "negru mic pe plantatie", iar declarqatia de venit era modesta. Chiar daca in perioada mai-septembrie 2008, avusesem incasari mai mari decat tot anul 2007. Astfel ca am apelat la leasing. La acest moment, rata este suportabila.chiar shi la 5 lei/euro..abia de acolo ar incepe sa fie neplacuta...dar, om videa :wink:
2.Criza exista, a fost generata si este intretinuta de banci. pentru ca orice ban trece prin intermediul unei unitati bancare, cand apare lipsa prea mare de lichiditate, sau creditele nerecuperabile (poreclite 'neperformante") afecteaza atat pe cel care a depus banul in banca, cat si pe cel care voia sa scoat un ban de acolo.
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Bodo
.B.O.D.O.

30 Ian 2009, 21:14

Eu ce sa zic...in mijocul asa zisei crize,in decembrie,mi-am luat leutzu,deci,daca pt mine asta inseamna criza,tot sa fie :lol: .acum pe bune in afara de partea buna de care va povesteam,am si eu o rata la un VW Golf pe care l-am luat in octombrie 2007 si de atunci tot mi-a crescut rata cu vreo 1.8-2 mil lei.acu...alte credite nu mai am dar mai e chiria in Bucuresti care e cum e si toate dintr-un amarat de salariu...ce mai viatza la 22 de ani :D
bafta la toata lumea si jos criza!!!!
p.s. marian_iam cand punem de revolutia aia? :lol:
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )

Bogdan

30 Ian 2009, 21:23

http://www.businessmagazin.ro/cover-sto ... 309802&p=1

Un link interesant legat de Wall Street, de unde a plecat cam totul!!

O sa il gasesc si pe cel edificator(cumva) :P
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews

Remus
Membru Fondator

30 Ian 2009, 23:02

Sunt de acord cu uni din voi cand spuneti ca , criza asta e ceva facut de banci , dar ma uit in ograda serviciului meu si cand vad ca de anu trecut din octombrie- decembrie si pana acum in ianuarie au fost disponibilizati aproape 200 de persoane si alte 400 sunt acum in fara plata , nu stiu daca mai e doar o abureala ......Criza este reala si inca nu sa instalat la noi.....sincer mai cred ca , criza nu este ceva de anu trecut si a fost ceva ce trebuia sa vina, avand in vedere ca tot cheltuim , tot importam si nu producem nimik !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

bertzi43
B-82-AJS

30 Ian 2009, 23:53

Remus scrie:
avand in vedere ca tot cheltuim , tot importam si nu producem nimik !

bine punctat aici remus
si pe mine a inceput sa ma afecteze criza,chiar daca am ramas fara job in decembrie din cauza orgoliului :D ,am zis lasama ma ca imi gasesc eu altceva mai bun decat la voi...........si acum nu mai am unde sa trimit cv-uri sau mai sunt cateva firme care sunt in cautare de oameni dar nuti ofera mai nimik,sau cel putin eu nus multumit de conditiile care le ofera
cel putin eu sunt optimist......las ca trec eu si peste asta :D
PS:euro creste doar la jumatatea lunii cand emit astia facturii :lol: :lol: ....dupa aia isi mai revine putin

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

eddy_wtx
LowRider

31 Ian 2009, 00:29

...la noi criza e de dupa `89... nu a inceput acuma, si nu se va termina curand...

Florin&David
JAF

31 Ian 2009, 04:10

marian_iam scrie:
foarte bine zis cosmin ... criza artificiala ...
la noi nu e criza ... la noi e incompetenta, legi proaste si deficit bugetar!
aaa ... era sa uit ... si un plan economic "beeheeton"

Sustin ...
Pana cum sunt ok.
Salariu platit in euro ... marit chiar de la 1 ianuarie ... rata mica la masina (140 euro/luna) ... pana cum totul normal.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Cosmin
Admin

31 Ian 2009, 18:14

Remus scrie:
au fost disponibilizati aproape 200 de persoane si alte 400 sunt acum in fara plata , nu stiu daca mai e doar o abureala ......ceva ce trebuia sa vina, avand in vedere ca tot cheltuim , tot importam si nu producem nimik !

E o situatie des intalnita..Companiile nu mai au ce face, nu mai exista comenzi, nimeni nu mai cumpara nimic. Se blocheaza in acest fel afaceri intregi..Avand in vedere interdependenta dintre diverse ramuri ale economiei, solutia in opinia mea se gaseste in consum. Cu cat creste conusumul, cu atat mai bine pt noi toti pt ca vom avea ce sa muncim.
Referitor la faptul ca nu producem nimic in tara, asta e o alta discutie. Ne-am vandut marile companii pe nimic (Petrom, Sidex. Distrigaz Transilvania etc) si acum ne uitam cu ciuda ca respectivele companii au profituri de miliarde care se duc in alte tari. Bravo noua, ne meritam soarta...
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

catalin87

31 Ian 2009, 23:09

Pana acum nu se simte ,la masina rata a scazut fiind achizitionata in leasing moneda-USD
Apropo de criza va recomand un documentar ,se numeste ZEiTGEIST/ADDENDUM, a fost lansat in 2008,il puteti descarca dupa http://www.libertv.ro ,foarte interesant
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

razmih

02 Feb 2009, 10:48

Exact la acest film m-am gandit si eu cand am inceput sa citesc topicul si inca de cand a inceput sa se vorbeasca despre criza. Seamana prea mult scenariul.

Inca nu ma afecteaza criza, nu am niciun credit, dar lucrand la stat si tinand cont de ce se tot spune ma astept cat de curand la ceva.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12