Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

oldstylenosmo
Subiect Autor

Cupra 4 TDI

28 Aug 2016, 16:30

Va salut!
Am intrat in posesia unui exemplar cam departe de perfectiune dar pe care sper sa l readuc " la lumina".

1.9 TDI ARL 110 kW 4x4 2002
Interior Recaro semi piele inscriptionate "Cupra"
Trim uri aluminiu praguri "Cupra"
Volan piele
Serigrafie ceasuri alba
Oglinzi rabatabile electric
Clima
Alarma
Scaune incalzite
Esp :yah
Kit exterior complet Top Sport
Poveste este relativ simpla, carte service completa cu toate termenele respectate si lucrari doar in reprezentanta pana in momentul cand a fost adusa in tara, in anul 2012 respectiv 180.000 km.
De atunci, nu mai exista carte service iar autovehiculul a fost "carpit" mai mult decat reparat.
O sa atasez mai multe poze, pentru a observa amploarea "dezastrului", dupa ce o spal.
Wishlist ul este foarte lung si poate o sa il duc la bun sfarsit si cu ajutorul vostru.
Momentan am schimbat distributie plus ulei si filtre iar saptamana viitoare voi pune un traseu turbo full aluminiu + intercooler + soft.
Multumesc pentru atentie. :cheers
O zi frumoasa
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Cupra 4 TDI

28 Aug 2016, 16:49

bine ai venit si mult bafta cu proiectul tau, din ce se aude ai ceva de munca :)

Roger
Moderator

28 Aug 2016, 16:53

Bun venit si mult succes! Sper sa nu ai multe piedici si sa gasesti solutiile si resursele necesare ca sa o faci boboc!!

bertzi43
B-82-AJS

29 Aug 2016, 10:49

Bine ai venit,bafta la aducerea lui intr-o stare cat mai buna.
Vad ca ai ceva planuri cu masina, care e targetul?

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

oldstylenosmo
Subiect Autor

29 Aug 2016, 11:55

Multumesc pentru primire si urari. Pentru moment vreau sa ma ocup doar de problemele mecanice. Traseul turbo scapa aer pe la toate "incheieturile" ba in unele locuri e prins cu un labirint de soricei de plastic si negrese iar masina scoate destul de mult fum, oxigenul necesar arderii pierzandu se in spatiu. Drept urmare fac un traseu din aluminiu si cuple din silicon dar si un intercooler (nefiind necesar in setarea actuala) pentru o viitoare turbina GTB 2256 VK. Incerc sa fragmentez cheltuielile intrucat in momentul schimbarii turbinei trebuie sa fiu pregatit si pentru niste duze de injectoare Firad si traseu evacuare.
Mai reduc putin din cheltuieli prin faptul ca mi fac singur soft ul iar pentru moment, dat fiind faptul ca turbina de pe masina a fost proaspat reconditionata, o sa merg cu un soft mai "light" pana la anu cand si banutii se vor mai aduna.
De asemenea, am gasit un kit complet de bucse poliuretanice la 150 de euro toate 14, pe care as vrea sa le montez pana in iarna.
Trebuie rezolvate si altele, cum ar fi apa pe prag la usa din dreapta, o boxa arsa, 2 switch uri de broasca, carenaj stanga fata, scut etc etc etc.
Pe cat posibil, o sa incerc sa le fac pe toate cu zambetul pe buze desi stiu la ce m am "inhamat".
O sa updatez post ul pe masura ce mai rezolv din probleme.
Scuze pentru post ul lung si multumesc inca o data pentru primire.
O saptamana buna!

oldstylenosmo
Subiect Autor

29 Aug 2016, 12:27

Nu sunt 100% convins pentru ce voi opta si din greseala le am combinat. Dupa ce voi "investiga" mai in detaliu problema, voi vedea ce setup va fi mai bun: 2056 VK sau 2260 VK.

AlexRuLeS

29 Aug 2016, 16:32

2260 VK se duce in 250 km/h blana oricum.

oldstylenosmo
Subiect Autor

29 Aug 2016, 17:22

Sunt mai mult interesat de reprize decat de viteza maxima. In sensul asta un 2056 ar fi mai potrivit dat fiind faptul ca face spool mai jos insa caut o turbina pe care sa o exploatez la 70 -80 % din presiunea maxima de lucru, fiind mai indicat din punctul asta de vedere 2260 ul. Nu vreau sa ating anumite valori. Vreau sa fie un daily putin mai special. Bine, astea sunt punctele mele de vedere, astept cu interes si altele. Multumesc de mesaj.

mihai.b

29 Aug 2016, 18:15

Uite ca a mai aparut una ca a mea. Bine ai venit, bafta cu indeplinirea obiectivelor. Inainte sa te apuci de cresterea puterii, merita sa schimbi fluidele + filtrul din haldex si diferentialul spate + cutia de viteze, tinand cont ca vei avea si o crestere considerabila de cuplu si cel mai tare in aceste componente o vor simti.
Unde ai gasit bucsile poliuretanice la acel pret?

oldstylenosmo
Subiect Autor

29 Aug 2016, 20:13

Bine punctat. Le aveam in plan, dar voiam in primul rand sa vad cum ar trebui sa ruleze cu toti caii de fabrica ( momentan fac mai mult curat pe asfalt) Mai am un Astra H 1.9 tot 110 kW dar CR si eram interesat si de comportamentul "batranei". Legat de uleiul din cutie, am auzit o poveste cum ca oficial se recomanda o anumita cantitate de ulei pentru aceasta cutie (02M daca m am interesat bine) si ca in realitate ar fi mai bine sa fie pus o cantitate mai mare pentru ca barbotarea sa aiba loc suficient de bine si pentru rulmentul de langa treapta 6.
Nu stiu daca este permis pe acest forum sa fac reclama, sper sa nu deranjeze:
strongflex.eu Alegi modelul tau si vei observa ca in functie de duritate, sunt doua variante de preturi pentru cele 14 bucse : 130 de euro sau 150 de euro.
Trebuie masurate, inainte de comanda, cateva din bratele puntii datele fiind necesare pentru o identificare completa.
O seara buna

mihai.b

29 Aug 2016, 22:30

Nu e nevoie sa pui ulei mai mult. Cel mai bine e sa schimbi uleiul in cutie atunci cand vei schimba ambreiajul si cutia va fi jos; si crede-ma ca daca nu il vei schimba inainte de soft, il vei schimba cu siguranta dupa. :)
Ms. pt info!