Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cornel-b
Subiect Autor

Problema tensiune alternator

27 Aug 2016, 16:18

Salut,

De curand am inlocuit acumulatorul de pe masina si regulatorul de tensiune ( cel vechi nu mai functiona, iar acumulatorul vechi fusese "stors" ). Toate bune si frumoase, doar ca acum am descoperit urmatoare problema : tensiunea masurata la bornele bateriei nu depaseste valoarea de 13.6V ( cu motorul cald, la relanti,fara consumatori) ; tensiunea masurata la borna alternatorului este de 13.9V ( in aceleasi conditii) . Vreo idee ref la ce ar putea cauza diferenta aceasta de valori?
Ibiza 6l

dany19940
Moderator

Re: Problema tensiune alternator

27 Aug 2016, 16:24

Masoara pe firul ce pleaca de la alternator pana in punctul unde ajunge la baterie, dupa siguranta. Daca ai tensiune, atunci desfa capetele si curatele bine, inclusiv siguranta de tabla de pe baterie. La fel poti face si cu firul de masa, la capatul unde se prinde la caroserie. Mai apare oxid si trebuie inlaturat.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

cornel-b
Subiect Autor

02 Sep 2016, 18:13

dany19940 scrie:
Masoara pe firul ce pleaca de la alternator pana in punctul unde ajunge la baterie, dupa siguranta. Daca ai tensiune, atunci desfa capetele si curatele bine, inclusiv siguranta de tabla de pe baterie. La fel poti face si cu firul de masa, la capatul unde se prinde la caroserie. Mai apare oxid si trebuie inlaturat.

Intradevar, siguranta de 175 A era putin oxidata. Totodata am descoperit ca siguranta de la borna 5 , era arsa. Ai idee ce alimenteaza borna 5?
Am inlocuit si siguranta arsa iar acum functioneaza perfect incarcarea.

Merci!
Ibiza 6l

dany19940
Moderator

04 Sep 2016, 17:58

Care e aia? Pune o poza. Daca te referi la cele de pe baterie: http://forums.vwvortex.com/showthread.p ... ?_k=5m2ewq
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

cornel-b
Subiect Autor

05 Sep 2016, 08:20

Este o siguranta de 40 A

Imagine
Ibiza 6l