Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Risxx
Subiect Autor

Unde pun cricul in caz de pana

01 Aug 2016, 11:44

Salutare,

Am si eu o mica nedumerire. Pentru ca mi-am cumparat un Leon fara roata de rezerva (cu kit de reparatie), am decis sa imi cumpar o roata slim, coarba, cric (hidraulic 2t).
M-am uitat cu atentie sub praguri, dar nu vad nici un loc intarit unde as putea plasa cricul. Am vazut doar 4 sau 5 capacele cu cate un varf subtire, dar cred ca au alt scop.
Totusi pe praguri se poate vedea cate o "sageata" in dreptul fiecarei roti.
Este ok sa pun cricul fix sub acel semn? chiar daca nu exista vreo ranforsare sub prag?
Imagine

Thx
Seat Leon 1.6TDI

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Unde pun cricul in caz de pana

01 Aug 2016, 13:22

Salut,
Potu folosi un cric daca il plasezi exact in dreprul semnului cu conditia sa il plasezi exact pe nervura de sub prag, acolo ii intarit.
eventual cauta o poza a cricului original sa vezi ce forma are piesa care vine pe nervura.
Eu am pragul indoit de un dorel la o vulcanizare care nu a considerat normal sa respecte semnele si a plasat cricul la 10cm dupa sageata, rezultatul a fost nervura indoita. :(
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

01 Aug 2016, 15:19

asa cum spune baltazar, semnele de pe praguri sunt pentru amplasarea cricului original - cu ureche tip U- pe nervura ranforsata. daca folosesti alt cric cu o alta forma o sa trebuiasca sa improvizezi, sa vezi cum e mai bine. ideea e ca cel original nu se sprijina in nervura neaparat ci mai mult o foloseste pentru ghidaj (gen, sa nu alunece), zona respectiva fiind intarita.

cristimnt

02 Aug 2016, 14:02

De unde ai luat setul roata de rezerva?

Risxx
Subiect Autor

09 Aug 2016, 13:11

Setul l-am cumparat de la un prieten care si-a schimbat Leon-ul, dar din pacate cricul nu il mai avea. Acum vad ca majoritatea cricurilor pt Leon 1P se vand cu tot kitul (coarba, suport din spuma)...
Seat Leon 1.6TDI