Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dorugo
Subiect Autor

difuzor semnalizare....

16 Iul 2016, 22:08

am si eu doua probleme:
1. nu se mai aude nimic cand semnalizez, avarii aprinse etc. am inteles ca este f. probabil difuzorul din spatele ceasurilor. Daca stie cineva vreun electrician bun in craiova care a mai schimbat asa ceva il rog sa-mi dea si mie un nr. de telefon.
2.am pe masina un cd sony dar nu am codul de deblocare. stiti cumva unde este notat? dona seat craiova de unde am luat eu masina s-a inchis. Ma gandesc ca dand bordul jos imi va trebui. am si garantia si cartea tehnica si nu am vazut sa fie scris pe undeva. poate fi pe aparat? multam anticipat pentru raspuns!
IBIZA FUN 1.2 CP70

Andrei53

Re: difuzor semnalizare....

17 Iul 2016, 10:47

Salut, referitor la pct 1., am si eu aceeasi problema. Initial, cand am cumparat-o, credeam ca poate asa e ea si nu trebuie sa se auda (semnalizare/avarii/avertizare usi deschise/semnal aprindere bec rezerva), dar am inteles ca e acel difuzor mic de care spui si tu. Din ce stiu, procedura de inlocuire e destul de complicata si costa ceva. Eu m-am obisnuit fara sonor acum :)

SeatLW

17 Iul 2016, 12:52

Vezi detalii despre inlocuire in topicul asta: viewtopic.php?f=72&t=3462
Si eu l-am inlocuit, n-are nici o legatura cu casetofonul, si eu am tot sony.
Toata operatiunea se face cu borna - deconectata.
Seat Cordoba 1.4
BXW 63Kw

Dorugo
Subiect Autor

17 Iul 2016, 16:59

...pai asta ziceam si eu. daca deconectez borna nu imi va cere dupa conectare, codul casetofonului?
IBIZA FUN 1.2 CP70

dany19940
Moderator

17 Iul 2016, 20:52

Pai e casetofon OEM sau AM?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Dorugo
Subiect Autor

19 Iul 2016, 20:15

...este un radio CD Sony neincorporat in bord, montat de dealer.
IBIZA FUN 1.2 CP70

dany19940
Moderator

20 Iul 2016, 08:56

Cum adica neincoprorat in bord? Atarna inafara bordului? E original sau aftermarket? Asta conteaza. Daca nu e original, nu are cod. Atat!
Iar operatiunea de inlocuire a difuzorului nu are treaba daca scoti borna sau nu. O poti face si cu borna pusa cata vreme NU PUI CONTACTUL IN TIMPUL DEMONTARII BORDULUI. Dar chiar daca pui contactul, singura consecinta va fi aprinderea becului de la airbag - daca nu ai si ESP pe masina, caz in care se va aprinde si becul la ESP si va trebui invatat iar senzorul de rotire volan. Daca ai aprins becul la airbag, mergi la un tester si stergi eroarea, plus cea de pe motor referitoare la imobilizator (care nu va aprinde niciun bec, va ramane doar eroarea stocata la motor si atat).
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...