Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

florin.stir09
Subiect Autor

Consum ULEI Seat EXEO 1.8 TSi

15 Iul 2016, 06:44

Salutare ...este prima oara cand deschid un subiect sper sa nu ma injurati prea tare...vin si eu cu urmatoarea nelamurire. Am achizitionat de curand un Seat EXEO 1.8 TSI 160 HP ...si as vrea sa stiu de la cei care detin cel putin acelasi motor ...cam ce consum au la ULEI ..daca se poate si la combustibil...specific ca al meu seat este din 2011 95.000 km consum in jur de 10l/100km benzina si la ulei sper sa ma insel eu da imi mananca indeva la 1 l la 1000 de km...multumesc si sper sa ma puteti ajuta cu unele raspunsuri.
Seat EXEO
1.8 TSI

Vw_g60

Re: Consum ULEI Seat EXEO 1.8 TSi

15 Iul 2016, 12:56

Ar fi fost de ajutor sa specifici ce ulei folosesti si cam ce fel de regim de utilizare are masina (citadin, extraurban, talpa grea/medium/light).
Nu zic ca neaparat este caul tau, dar din cate imi aduc aminte au existat ceva probleme cu motoarele 1.8TSI si din cauza unor probleme din fabrica legate de pistoane mancau foarte mult ulei. Nu te costa nimic sa te duci la un dealer sa intrebi daca masina ta (in baza seriei de sasiu) apare in vreo actiune/atentionare de a lor.

florin.stir09
Subiect Autor

17 Iul 2016, 03:15

Multumesc mult de raspuns...am ulei castrol 5w 40 profesional...ca si stil de condus normal spre sportiv...iar ca si drumuri multe sunt citadin...iar cele extraurbane sunt pe autbanda unde ii dau cat merge(germania no speed limit)
Seat EXEO
1.8 TSI

Vw_g60

18 Iul 2016, 16:17

Primul lucru care l-as face ar fi sa schimb Castrol cu o alta marca spre exemplu Mobil1 sau Motul si as monitoriza ce se intampla cu consumul de ulei. Castrol desi este uleiul folosit de reprezentanta, in Romania cel putin este de o calitate indoielnica...

Daca drumurile pe autostrada in Germania in regim "cat poate" sunt ceva regulat, atunci acest lucru justifica disparitia unei cantitati de ulei.