Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Petrus Manuel
Subiect Autor

Injectoare 2.0 TDI BKD

12 Iul 2016, 21:32

Buna seara! Am si eu din nou probleme cu 1p motord bkd 2.0 tdi 140 cp al meu din pacate,mi-a aparut din nou eroare "Emission Work Shop" dupa ce am schimbat clapeta de acceleratie ,sa stins singura .... dar am fost la test cu ea si mi-a spus mecanicul ca primul injector este nasol ,bn inteles scoate si putin fum negru la o accelerare mai "brutala" sa-i spunem, consumul a crescut undeva la 8.6 -8.8 in oras ,acum eroare a disparut de vreo 2 saptamani si nici nu a mai aparut ,dar fumul a ramas :) ,am sunat la toate servicele posibile din braila galati buzau ,nimeni nu rectifica injectoarele de pe motorul bkd .ar fi o varianta unul din dezmembrari ?(nu`mi permit la momentul actual sa dau 1800 lei pe un injector +manopera ..din ce am inteles se da destul de greu ) Multumesc anticipat!
Ultima oară modificat 13 Iul 2016, 10:29 de către Cosmin, modificat 1 dată în total.
Motiv: Editare titlu. Nu se accepta titluri generice in sectiunea de Probleme.

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Salut!

13 Iul 2016, 10:14

trebuie desfacut si vazut, poate fi si bila din capul injectorului, poate s-a desfacut piulita de reglaj (desi m-as indoi), poate cablajul, in orice caz, cand te apuci de desfacut e bine sa ai banii pregatiti. atentie la inlocuit cele 5 suruburi care prind rampa aceea de deasupra injectoarelor, alea se strang la cuplu + unghi deci se alungesc. poti schimba si bilele de reglaj / sau oringuri pe toate injectoarele, vorbeste cu mecanicul dar vezi sa nu fie ultimul dorel...

Petrus Manuel
Subiect Autor

Re: Injectoare 2.0 TDI BKD

16 Iul 2016, 00:13

imi poti spune un pret estimativ la care sa ma astept acum ? din spusele mecanicului .... mi se pare exagerat de mult .... macar informativ .iti multumesc mult pentru ajutor

Petrus Manuel
Subiect Autor

17 Iul 2016, 00:49

Si fumul pe care-l scoate masina ,nu este negru ci unul alb mai transparent si-l scoate in permanenta cand accelerez ,m`am uitat la ulei,nu scade nivelul :(

gamer555
ClubSEAT Admin

17 Iul 2016, 11:26

nu te pot ajuta cu preturi pentru ca nu am de unde sa stiu care e problema, in plus fiecare ia pe manopera cat vrea...