Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

tatones
Subiect Autor

Problema cutie de viteze?

05 Iul 2016, 21:33

Salut,

Am schimbat acum vreo luna ambreiajul la Seat-ul meu 1P din 2012 si, din cand in cand, cand schimb din viteza 1 in 2 mai rapid se aude un troncanit tare ca si cum nu intra cum trebuie in viteza. Intr-una din zile mi s-a intamplat incontinuu chiar si daca incercam sa schimb lent. E posibil ca baietii de la service sa nu imi fi montat cutia de viteze bine dupa schimbul ambreiajului? Mentionez ca nu se intampla asta inainte si mi-au reglat si pedala sa prinda foarte jos (abia ridic putin piciorul).

Adriannn

Re: Problema cutie de viteze?

06 Iul 2016, 08:04

In legatura cu pedala nu se poate regla, e cu actionare hidraulica, dar e normal sa tina foarte jos tinand cont ca este nou ambreiajul, asa se intampla tot timpul. Pe masura ce se va uza va tine mai sus.

In legatura cu prima problema, e posibil sa nu fi arisit bine traseul hidraulic pentru actionarea ambreiajului, si sa nu decupleze complet atunci cand pedala este apasata la maxim din pricina aerului existent pe traseu, si de acolo si zgomot la schimbarea vitezelor.

Mergi inapoi la ei, cel mai probabil trebuie sa aeriseasca (din nou).
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: still looking for the perfect car