Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AndreiP
Subiect Autor

Diverse probleme minore.

02 Iul 2016, 16:33

Salut,

De puțin timp sunt pe forum și de puțin mai mult proprietarul unui Seat Leon din 2004, 1.6 benzină (prima mașină, șofer începător). Având în vedere vârsta mașinuța mai are câteva probleme. Nedorind să deschid un topic pentru fiecare, le trec pe toate care-mi vin în minte acum și dacă este cineva cu un răspuns, apreciez sincer.

1. Butonul de deschis geamul electric pasager-dreapta este spart. Este complet funcțional, doar că acea bucățică de plastic cu desenul lipsește. M-am uitat pe internet dar am găsit doar butoane complete (buton poate e impropriu spus) ce costă mult prea mult. Întrebarea este dacă am șanse să găsesc pe undeva doar partea ce lipsește.

2. Ieri seară am oprit undeva și am lăsat-o pe avarii. Portiera din față-pasager era deschisă și am observat o lumină intermitentă de sub aripă și că semnalizarea nu mai funcționa. M-am uitat cu lanterna și becul de acolo a căzut. În momentul în care prietena mea ( eu nu ajung acolo ) a încercat să împingă becul înapoi s-a oprit. L-a scos iar și iar merge. Întrebarea este cum pot avea acces acolo și dacă e necesar să dau aripa jos.

3. Proiectorul de ceață din dreapta nu funcționează. Întrebările sunt cum se scoate și ce fel de bec trebuie să cumpăr? ( cred că m-aș putea duce cu becul vechi, dar mai bine mă fac de rușine aici decât față în față =) ) Rămâne de văzut dacă e ars becul sau e altceva. Voi măsura să văd ce și cum când ajung acolo.

4. Ștergătorul de la șofer, în momentul în care îl ridic, rade de marginea capotei. Mă întreb dacă e ștergătorul pus aiurea, dacă nu e de la Seat Leon (nu știu dacă toate-s la fel) sau dacă e de la altceva.

5. Becul din portieră de la șofer nu funcționează când aceasta este deschisă și nici lumina de pe plafon nu merge când deschid portiera. Am găsit aici un thread cu o problemă similară. Din ce îmi aduc aminte, persoanei în cauză nu îi funcționa nici ledul acela mic de pe portieră când era închisă mașina. Mie-mi merge. Întrebarea este dacă există vreo rezolvare mai puțin costisitoare decât să schimb totul..

6. Seat-ul are Aura CD (sau Aurica, cum îi spuneți voi pe aici) și doresc să fac ceva să pot asculta mp3 (de pe flash drive, smartphone, mp3 player etc.). Din nou, am găsit un thread (chiar două) aici, dar era mai mult o dezbatere decât o soluție funcțională. Mă gândeam să cumpăr unul nou, dar mi s-a recomandat să-l las pe ăsta dacă e original. Am găsit asta http://www.importplaza.ro/interfata-usb-mp3-aux/dension-gateway-lite3-seat-mini-iso-beta-aura-scala#page_artdet_tabs care iar, nu știu dacă funcționează. Dacă aveți alte soluții testate, apreciez.

7. Bricheta din mașină nu mai stă în interior. Port-ul, mufa sau cum se numește, funcționează. Și bricheta merge oarecum dac-o țin apăsată. Întrebarea e, pot cumpăra orice brichetă (adică dacă sunt universale) sau am nevoie de ceva pentru Leon?

Cam atât ar fi (cred, momentan). Orice răspuns e apreciat.

Mulțumesc,
Andrei

AndreiP
Subiect Autor

Re: Diverse probleme minore.

02 Iul 2016, 18:58

2. semnalizarea din aripă s-a scos prin interior, becul ieșise un pic dar mai de mult și a topit plasticul ăla. Voi cumpăra 2 la fel, noi.

3. am reușit să scot proiectorul, filamentul din bec era sărit așa că voi cumpăra două noi, la fel. Mă duc cu becurile direct. :)

dany19940
Moderator

02 Iul 2016, 19:12

1. Nu exista de cumparat doar icoana. doar butonul cu totul.
4. Pune poza.
5. Switch-ul din broasca defect.
6. Colegul Undertacher a montat o interfata pentru Aura, nu cred ca e ca ce ai gasit tu.
7. Poti testa cu o bricheta imprumutata. Sau poti strange putin aripioarele interioare din ceea ce numesti tu port. Doar sa nu faci scurt intre partea metalica exterioara si piesa din centru portului, ca se arde siguranta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

AndreiP
Subiect Autor

03 Iul 2016, 13:16

dany19940 scrie:
1. Nu exista de cumparat doar icoana. doar butonul cu totul.
4. Pune poza.
5. Switch-ul din broasca defect.
6. Colegul Undertacher a montat o interfata pentru Aura, nu cred ca e ca ce ai gasit tu.
7. Poti testa cu o bricheta imprumutata. Sau poti strange putin aripioarele interioare din ceea ce numesti tu port. Doar sa nu faci scurt intre partea metalica exterioara si piesa din centru portului, ca se arde siguranta.

Mulțumesc mult pentru răspuns Dany.

1. Hmm, atunci ori îl las așa ori găsesc pe cineva care vinde unul defect și iau doar partea care-mi trebuie.

4. Pozele:
Imagine.Imagine

5. Voi merge la un service să văd dacă e 'reparabil', dacă nu am să mă orientez după unul nou. Am văzut în alt thread cam ce se poate cumpăra.

6. Voi da un PM, sper să nu deranjez.

7. Nu m-am gândit să împrumut una. Dumb. :) Voi încerca.

Vlad.

03 Iul 2016, 14:02

Referitor la problema cu butonul, a fost 37 lei buton original nou la un Vw Touran. Nu cred ca e o avere si chiar nu merita sa te complici prin dezmembrari.
Switch-ul schimba-l cu unul nou. Nu prea ai ce sa-i faci.
Pentru problema cu interfata, incearca un XcarLink. Am folosit si am fost foarte multumit.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

Marius D

04 Iul 2016, 13:22

In legatura cu stergatorul. Cred ca e stergator de Seat Leon si cred ca nu e pozitionat corect in suportul conic de la mecanism.