Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

RazvanNeagu
Subiect Autor

Ce se afla dupa Torpedo ?

26 Iun 2016, 15:57

salut. azi in dorinta mea nebuna de a.mi adauga statie+subwoofer la Leon 1m am facut o prostie, si nu cunosc inca gravitatea. am vrut sa pun statia sub Torpedo, prinsa in 3 negrese, am băgat una, iar la a doua, infiletata prea mult, a inceput sa "scuipe" freon :( am dat totul jos si buretele care acopera si nu am văzut decât o Carcasa de plastic cam mare. din cate imi dau seama acolo e ventilatorul de aer. însă nu stiu in ce am infiletat negresa. Exista conducte de AC prin acea carcasa, sau prin carcasa in sine trece freon ? cineva ar putea sa ma lumineze.? :| daca e vba de vreo conducta, ar merge rectificata cumva ? ceva lipitura pe aluminiu? sau poxilina? sau orice cu costuri minime? sau cineva sa.mi dea conducta sau ce am eu nevoie.. contra-cost !

dany19940
Moderator

Re: Ce se afla dupa Torpedo ?

26 Iun 2016, 16:09

Asa ca ai reusit o nereusita...ca sa zic asa. Nu ai ce repara, trebuie schimbat cu totul, indiferent ca ai spart o teava sau chiar radiatorul climatizarii. Asta inseamna bord dat complet jos.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

RazvanNeagu
Subiect Autor

26 Iun 2016, 16:46

pai il dau jos cu totul, si nu merge facut ceva acolo inauntru ? ca o intreaga carcasa e 100€ dupa cate am vzt.

dany19940
Moderator

26 Iun 2016, 19:34

Nu prea ai ce face acolo. Depinde si de unde e gaurit. Problema e ca nu e pe bucati traseul, e acel radiator cu tot cu tevi. Tevile se mai pot suda cu argint, dar nu poti sti cat rezista. Radiatorul nu se poate repara. Oricum, pentru reparatia eventuala tot trebuie sa dai jos tot, apoi se desface airbox-ul si vezi ce-ai facut.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

RazvanNeagu
Subiect Autor

26 Iun 2016, 19:49

ai idee o astfel de manopera. dat jos airbox + pus la loc cam cat ar costa ? sunt sigur ca am gaurit vaporizatorul, l.am gasit la 100 lei si se inlocuieste usor daca e data jos carcasa de aer.

dany19940
Moderator

26 Iun 2016, 21:12

Chiar nu am idee de costuri, dupa cum ti-e norocul pana la urma. Daca te duci la un service vei plati la ora de manopera + umplutul cu freon. Durata operatiunii e destul de mare. Trebuie izolate si decuplate si furtunele care vin la incalzire, dar daca faci bine operatia vei pierde foarte putin antigel.